Osman SAK/BURSA, ()-BURSA’da Yıldırım Belediyesi, kentin önemli sivil mimari örneklerinden biri olan, Tarihi Osman Fevzi Efendi Köşkü'nü restore ederek sosyal yaşam merkezine dönüştürüyor. Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Aslına sadık kalarak ve tarihi dokusunu koruyarak ayağa kaldıracağımız tarihi yapıyı, Bursa'nın kültür, sanat ve sosyal hayatına önemli katkılar sunacak bir merkez haline getireceğiz” dedi.
Yıldırım Belediyesi, 19’uncu yüzyılda Müslüman Türk iş insanlarının kurduğu, ilk ipek tesisi olan Osman Fevzi Efendi İpek Fabrikası’nın köşk yapısını restore ederek, Bursa’ya hizmet verecek bir sosyal yaşam merkezine dönüştürüyor. Restorasyon çalışmalarının ardından  ‘Karaağaç Sosyal Yaşam Merkezi’ olarak Bursa'ya hizmet verecek tarihi yapı, 4 bin metrekarelik alan üzerine kurulu, 350 metrekare tabanlı, 4 katlı binadan oluşuyor. Karaağaç Sosyal Yaşam Merkezi açıldığında, giriş katı ve bahçesi sosyal tesis olacak şekilde hizmet verecek olup, mekanın üst katlarında sergi ve toplantı salonları yer alacak.
‘GEÇMİŞİ GELECEĞE BAĞLIYORUZ’
Tarihi köşkte çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Osman Fevzi Efendi Köşkü’nü, ‘Karaağaç Sosyal Yaşam Merkezi’ olarak ihya ederek Yıldırım’a kazandıracağız. Açacağımız Sosyal Yaşam Merkezi ile hem Osman Fevzi Efendi’nin adını yaşatacağız hem de vatandaşlarımızın hoşça vakit geçirebileceği bir mekanı hizmete sunmuş olacağız. Ayrıca burada hayata geçireceğimiz kültürel ve sanatsal faaliyetler ile geçmişi geleceğe bağlayacağız. Aslına sadık kalarak ve tarihi dokusunu koruyarak ayağa kaldıracağımız tarihi yapıyı, Bursa'nın kültür, sanat ve sosyal hayatına önemli katkılar sunacak bir merkez haline getireceğiz” dedi. ()