Cansel ORUÇ/BURSA, ()-ULUDAĞ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ), elektrik dağıtım tesislerinin harita ölçüm çalışmalarında, 1 kilometrelik alanın yaklaşık 20 saatte çiziminin yapıldığı yersel yöntemler yerine, aynı alanı yaklaşık 4,5 dakikada çizen dron teknolojisine geçiyor. İş sağlığı ve güvenliğinden maliyet kontrolüne kadar birçok avantaj sağlayan yöntem, kamulaştırma sürecini de olumlu yönde etkiliyor.
Enerji yatırımlarının yapıldığı yeni proje çalışmalarında, arazi kullanımına yönelik problemler artarken, arazi kullanımının çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan olumsuz etkilerinin insansız hava araçları sayesinde azaltılabileceğinden yola çıkan UEDAŞ, dron teknolojisine geçiyor. Cihaz özelliklerine bağlı olarak ortalama 14 kilometre uzunluğundaki bir güzergahta etüt ve harita ölçümü içeren yersel yönetime kıyasla, daha başarılı detay ve yükseklik verilere sahip görüntüler, yaklaşık 1 saatte elde ediliyor. Böylece yersel yöntemlerle 20 saatte çizilen 1 kilometrelik alanın görevi 4,5 dakikaya indirgeniyor. UEDAŞ, elektrik dağıtım tesislerinin harita ölçüm işlemlerinde kullanacağı dron teknolojisiyle eksik veri toplama, artan zaman ve maliyet, çalışan güvenliği gibi birçok riskin de ortadan kaldırılması hedefleniyor. 
UEDAŞ YERSEL YÖNTEMLERİN RİSKLERİNİ ORTADAN KALDIRIYOR
Projelendirme çalışmaları sırasında, standartlar gereği topluluklara en az etki yaratacak alternatiflerin belirlenmesi gerekiyor. Dron teknolojisinin sağladığı uydu görüntüleri sayesinde, parsel sınırları ve kullanım alanları daha anlaşılır göründüğü için, projenin parsel kullanımı yalnızca gerektiği kadarla sınırlı kalıyor. Böylece çevre topluluklara minimum etki sağlanabiliyor. Emniyet mesafesi ihlalleri ise yersel yöntemlerde yalnızca bildirilen noktayla sınırlı kalırken, drone ile yapılan ölçümlerde enerji nakil hattı yükseklikleri çok daha hassas tespit ediliyor.
UEDAŞ Genel Müdürü Gökay Fatih Danacı yaptığı açıklamada, "İş ve zamandan tasarruf, daha kaliteli ve güvenilir veri, iş sağlığı ve güvenliği, emniyet ihlalleri kontrolü, maliyet avantajı ve minimum arazi kullanımı gibi birçok avantaj ile dron teknolojisinin tüm olanaklarından yararlanıyoruz. Bu sayede hem çevreye, hem topluluklara hem de yeni projelere maksimum fayda sağlıyoruz’ dedi. ()