Büyükataman: MHP, 31 Mart seçimlerinde etkili bir başarı elde etmiştir Büyükataman: MHP, 31 Mart seçimlerinde etkili bir başarı elde etmiştir

Cansel ORUÇ/BURSA, (DHA)-ULUDAĞ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ), geçen yıl toplam 2 milyar 82 milyon TL olarak gerçekleştirdiği yatırım hedefini, 2024 yılında 3,7 milyar TL olarak açıkladı. Hizmet sağladığı bölgede 13.4 Gigawattsaat enerji dağıtımı sağlayan kurum, bu yıl ayrıca mevcut 28 bin olan trafo sayısı ve 53 bin kilometre olan enerji hattını da artırmayı hedefliyor.

Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da elektrik dağıtım hizmeti veren UEDAŞ, 2023 yatırım rakamlarını ve 2024 planlarını açıkladı. Geçen yıl toplamda 2 milyar 82 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştiren şirket, bu miktarın yaklaşık 950 milyon TL’lik kısmını, nüfusta Türkiye’nin en kalabalık 4’üncü şehri olan Bursa’nın enerji ve altyapı ihtiyaçları için kullandı. Şirketin yatırım hedefi 2024 yılı için 3,7 milyar TL olarak açıklanırken, hizmet verdikleri iller arasında en büyük alan ve nüfusun Bursa’ya ait olduğuna dikkat çeken UEDAŞ Genel Müdürü Gökay Fatih Danacı, “Hizmet verdiğimiz Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerimizde toplam 5,5 milyonluk bir nüfusa hizmet sunuyoruz. Abone sayımız 3,6 milyon civarında” dedi. Arıza onarım çalışmaları dışında, şebekenin ihtiyacı olan bakım ve onarım çalışmalarının sürekli devam ettiğini belirten Gökay Fatih Danacı, bu alanlarda bakım ve onarım çalışmalarında yaklaşık 480 milyon TL harcama yaptıklarını kaydetti.

‘ENERJİYE OLAN TALEP ARTIYOR’

2 bin 500’ün üzerinde personel ile sahada yer aldıklarını belirten Danacı, “Bölgemiz, gelişen sanayisi ve artan nüfusuyla ülkemizin öne çıkan alanlarından biri. Bu durum, her yıl enerji ihtiyacında bir artışa neden oluyor. 2023 yılında bölgede 13.4 Gigawattsaat enerji dağıtımı gerçekleştirirken, yaklaşık 8 Gigawattsaat ile en büyük pay Bursa’nın oldu. Yeni yılda da bölgede enerjiye olan talebin Türkiye tüketim ortalamasının biraz üzerinde artacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

‘BİRİNCİ ÖNCELİK YENİ OLUŞAN VE GELİŞEN BÖLGELER’

UEDAŞ’ın birinci önceliğinin, yeni oluşan ve gelişen bölgelerin enerji ihtiyacını karşılamak olduğunu söyleyen ve 2024 yılına yönelik hedeflere dair bilgiler de paylaşan Gökay Fatih Danacı, “Bu amaçla çalışmaları aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz. Bu kapsamda da 3,7 milyar TL’lik bir yatırım planlıyoruz. Buna uygun olarak 28 bin 4 olan trafo sayımızın ihtiyaca göre artması veya kapasitesinin büyümesi çalışmalarımızı yaptık. Aynı şekilde, 53 bin 332 kilometre uzunluğundaki enerji hatlarımızın bakımları ve geliştirmeleri de kesintisiz olarak devam ediyor. Bunun yanı sıra, hızlanan kentsel dönüşüm çalışmaları da ek enerji ihtiyacını beraberinde getiriyor. Bu artan ihtiyacı karşılamak da 2024 önceliklerimiz arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı. (DHA)