Deprem felaketinde büyük yıkımın yaşandığı illerde Kızılay sağlık çalışanları 14 Mart Tıp Bayramı'nda da dışarı çıkamayan, evde sağlık hizmeti ihtiyacı duyan hastalar başta olmak üzere muayene olmak isteyen afetzedeler için köyleri dolaştı. Kızılay'dan yapılan açıklamaya göre bugüne kadar 10 bin afetzede muayene edildi, 16 bine yakın afetzedeye de ücretsiz ilaç dağıtdı, 275 depremzedenin ise evde hasta bakımı gerçekleştirildi. 

Kızılay'ın mobil sağlık araçlarında görevli röntgen teknisyeni Rukiye Melike Yağmur, "Depremde yerle bir olan ebrar sitesi yanındaki AVM otoparkında doktor ve psikolog arkadaşlarımızla beraber bir konteynerda kalıyoruz. Akşama kadar gördüklerimizi konuşurken birlikte ağlayıp birbirimizi toparlamaya çalışıyoruz. Mutlu olduğumuz ya da mutlu ettiğimiz anlarla motive olmaya çalışıyoruz. Burada bir sürü insanın hayatına dokunduk ve dokunacağız" dedi.

Köy köy, belde belde dolaşan sağlık çalışanları ihtiyacı olan afetzedelere ulaşmak için köy düğününde afetzedelere ulaştı. Kızılay'ın gönüllü bir sağlık çalışanı mikrofonu eline alarak mobil sağlık aracının bölgeye geldiğini anons etti. Bazı Kızılay sağlık çalışanları ise sokak sokak gezerek araç mikrofonundan mobil sağlık ekiplerinin geldiğini duyurdu.

Kahramanmaraş'ta Kızılay Mobil Sağlık aracında görevli hemşire Sultan Ateş ise elinde 2 poşet ilaçla yanlarına gelen yaşlı bir kadının ilaçları ihtiyacı olanlara verilmesi için kendilerine teslim ettiğini belirtti. Sağlık çalışanlarına ölen kocasından kalma ilaçlar olduğunu belirten yaşlı kadın, ilaçları gördükçe üzüldüğünü ve birilerine hayat olsun diyerek ilaçları Kızılay sağlık ekiplerine teslim etti.

İHTİYACI OLANLARA TEKERLEKLİ SANDALYE DAĞITILDI

Sağlık ekipleri, şeker hastalığından uzuvlarının kaybetmiş, yaşlı ve dışarı çıkamayan afetzedeler başta olmak üzere ihtiyacı olan herkese sağlık hizmeti vermeye devam ederken gidilen yerleşim yerlerinde psikososyal destek hizmetleri ve ihtiyacı olanlara tekerlekli sandalye gibi sosyal yardımlarda da bulunuyor.