Tülay POYRAZ/BURSA, (DHA)-OSMANLI Devleti’nin savaş meydanında şehit olan tek padişahı olan Sultan 1. Murad Hüdavendigar, vefatının 635’inci yılında Kosova’nın başkenti Priştine yakınlarındaki kabri başında, Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen programla anıldı.

Kosova Meydan Muharebesi sonrası savaş meydanını gezerken bir Sırp askeri tarafından şehit edilen Sultan Murad Hüdavendigar’ın, iç organlarının gömülü olduğu Kosova’nın başkenti Priştine yakınlarındaki kabri başında anma töreni düzenlendi. Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenen Murad Hüdavendigar Han’ı anma programına, Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın’ın yanı sıra Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, TİKA Koordinatörü Fulya Aslan, Kosova Milletvekilleri Fidan Brina Jilta ile Enis Kervan, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Obiliç Belediye Başkan Yardımcısı İbuş Myekiçi, Meşhed-i Hüdavendigar Derneği Başkanı Muhammed Ali Yıldırım, Osmangazi Belediyesi Meclis Üyeleri katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende, Murad Hüdavendigar’ın savaş meydanında şehit düşmeden önce yaptığı dua, Türkçe ve Arnavutça olarak okundu.

‘GEÇMİŞİMİZİ ANIYOR, UNUTMUYOR VE SAYGI GÖSTERİYORUZ’

Osmanlı İmparatorluğu’nun Bursa’da kurulup daha sonra dünyaya hükmettiğini belirterek, savaşta şehit düşen tek Osmanlı padişahı olan 1. Murad Hüdavendigar için her yıl Kosova ve Bursa’daki türbeleri başında anma programları düzenlendiğini hatırlatan Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, “Geçmişini gerektiği gibi yad edemeyenler, geleceklerini istedikleri gibi inşa edemezler. Biz de geçmişimizi anmak, ecdadımıza gereken saygıyı göstermek adına Osmangazi Belediyesi olarak 19 yıldır bu etkinlikleri sürdürüyoruz. İnşallah, bundan sonra da daha geniş katılımlarla bu etkinlikleri devam ettireceğiz. Farklı bölgelerden anma törenine katılan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı da Sultan 1. Murad Hüdavendigar’ı anma törenini geleneksel bir etkinlik haline getirmesinden dolayı Osmangazi Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Sultan Murad Hüdavendigar, böyle bir anmayı ve buluşmayı fazlasıyla hak eden, tarihte çok önemli bir dönüm noktası olan olayın kahramanıdır. Bursa’da kurulan Osmanlı Devleti’nin imparatorluğa dönüşmesini sağlamıştır. Osmanlı’nın omurgasını oluşturan Balkanlar ve

Rumeli için çok önemli olan Sultan Murad Han’ı şehadetinin yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka da yaptığı konuşmada, “Sultan 1. Murad Hüdavendigar’ın Kosova’daki şehadeti, Osmanlı hakimiyetinin Balkanlar’daki etkisinin güçlenmesine ve bu topraklarda Türk varlığının ve kültürünün pekişmesine vesile olmuştur. Kosova Türkleri, Osmanlı döneminden günümüze kadar barışın, adaletin ve kültürel zenginliğin savunucusu olmuştur. Ecdad yadigarı topraklarda anavatanımızın destekleriyle güçlü Kosova

Bursa’da aniden bastıran sağanak ve dolu zor anlar yaşattı Bursa’da aniden bastıran sağanak ve dolu zor anlar yaşattı

Türk toplumunu yaşatmaya, kimliğimizi, dilimizi, bayrağımızı ve değerlerimizin bütününü geleceğe taşımak ve tüm toplum fertlerimizle birlikte canlı tutmak için sayısız çalışma, etkinlik ve projeler gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı. (DHA)

Kaynak: dha