(ÖZEL) Depremzede İskenderunspor ligin geri kalanını bir meydan okuma olarak görüyor 

Spor 04.03.2023, 10:25
(ÖZEL) Depremzede İskenderunspor ligin geri kalanını bir meydan okuma olarak görüyor 

Levent Şahin: Teklifi kabul etmeseydim kendimi ömür boyu suçlardım 
"Lige devam kararı bir meydan okuma" 
"Üstesinden geleceğiz" 
"Birlik ve beraberliğin en büyük örneği Trabzonspor - Basel maçıydı" 
"Fatih Terim, Abdullah Avcı, Yusuf Günay, Maruf Güneş ve Arda Turan gibi isimlerden destek telefonu geldi" 
"Benim için en büyük başarı deprem felaketini yaşamış insanların yüzlerinde en ufak bir tebessüm oluşturabilmek" 
"Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Futbol Federasyonu bize çok destek veriyor" 
"Eyüpspor ve Pendikspor'a teşekkür ediyoruz" 
"Sezon sonu çok güzel bir hikaye yazacağız" 

Kemal Tokak: İki hocamızı ve bir alt yapı oyuncumuzu kaybettik 
"Bizim için zor günlerdi" 
"Spor Bakanlığımız ve Federasyonumuz bize güzel bir yer ayarladı"

İbrahim ALİOĞLU - Kaan ÜLKER, İSTANBUL, () 

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli meydana gelen, çevre illeri de etkileyen depremde tesis ve stadyumu da zarar gören Hatay şehrinin futbol takımı İskenderunspor, hazırlıklarını İstanbul'da bulunan Türkiye Futbol Federasyonu'nun Riva'daki tesislerinde sürdürüyor. TFF 2'nci Lig Kırmızı Grup'ta mücadele eder Güney ekibinde takımın yeni teknik direktörü Levent Şahin ve takım kaptanı Kemal Tokak, Demirören Haber Ajansı'nın () sorularını yanıtladı.
ŞAHİN: ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ 
Deprem sonrası yaşananları birlik ve beraberlikle atlatacaklarını söyleyen Şahin, "Hayatını kaybedenler için rahmet, yaralılar için acil şifalar ve geride kalanlar için de gerçekten büyük sabır diliyorum. Yüzyılın felaketi maalesef ülkemizde yaşandı diye düşünüyorum. Gerçekten çok büyük travmalar, çok büyük acıların yaşandığı bir süreç. Konuştuklarımız, bildiklerimiz, tanıdıklarımız, kimle o anı değerlendirsek gerçekten çok büyük bir travma. Ülkemize geçmiş olsun. Ülkemizin başı sağ olsun ama baktığımızda bundan daha önce daha büyük olaylar ve felaketler yaşadık. Hep birlikte bunun da üstesinden geleceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.  
"BİRLİK VE BERABERLİĞİN EN BÜYÜK ÖRNEĞİ TRABZONSPOR-BASEL MAÇIYDI" 
Trabzonspor'un Basel ile oynadığı Avrupa Konferans Ligi Play Off Turu ilk maçında tribünlerde yer alan farklı takım taraftarlarının birlik ve beraberliği için Şahin, "Baktığınızda spor birleştiricidir. Futbol bunun en büyük anahtarıdır diye düşünüyorum. Maalesef o enkaz görüntülerinde bile o çocukların çıkıp bir futbol takımı hakkında konuşabilmeleri, bir teknik direktör hakkında konuşabilmeleri, oyuncular hakkında konuşabilmeleri futbolun aslında ne kadar etkili olduğunu gösterdi bize. Futbol gerçekten bir birliktelik oluşturdu bizlere. Bana göre bunun en büyük örneği Trabzonspor - Basel maçıydı. İnanılmaz bir birliktelik mesajı verildi. Hepimiz inanılmaz görüntülere şahit olduk. Bunlar zaten insanları bir araya getirecek, birleştirecek, aynı duygu ve düşünce içerisinde tutacaktır diye düşünüyorum. En son yine futbol camiasının birlikte yapmış olduğu 'Omuz Omuza' programını seyrettiğimizde orada da futbolun ne kadar alanda etkili olduğunu, ülkede ne kadar etkili olduğunu hep birlikte gördük. Umarım biz futbol ailesi olarak üzerimize düşenin en fazlasını yapıp, en kısa sürede bu travmadan çıkarız diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.  
"LİGE DEVAM KARARI BİR MEYDAN OKUMA"
Takım başkanı Hakan Bolat ve futbolcuların lige devam kararı aldıktan sonra takıma katıldığını söyleyen Şahin, "Aslında 5 gün önce düşündüklerimden farklı şeyler söyleyeceğim çünkü takımla birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ben olsam da olmasam da zaten benden önce alınmış bir karardı bu. Sayın Başkanımız Hakan Bolat ve futbolcu arkadaşlarımızın almış olduğu bir karardı. Önce bir karar olarak düşünmüştüm ama pazartesinden itibaren antrenmanlara başladım. Ben bunun bir karar değil, meydan okuma olduğunu düşünüyorum. Net bir şekilde öyle görüyorum. Burada sayın başkanımızın da vizyonu çok değerli. Çekilmek yapılacak en kolay eylemdi ama kendi aralarında istişare edip, oyuncu grubunun da biz devam etmek istiyoruz, biz bu şehrin takımıyız ve bu yönde destek vermek istiyoruz deyip yollarına devam etmek istemeleri bana göre bir karar değil, bir meydan okumaydı. Kendimle ilgili tamamen teknik direktörlük ve futbolun dışında düşünüp karar vermiş olduğum bir olay benim için. Çünkü Hatay'dan Adana'ya kadar hem anne, hem de baba tarafından ben o bölgenin çocuğuyum. Bunu teknik direktör olarak değil, o bölgenin çocuğunun yapması gereken sorumluluk olarak düşünüyorum. Sağ olsun başkanımız da bu konuda gerçekten bana hem vizyonunu göstermiş hem de o bölge için neler yapılabilir, o bölgedeki insan neler yapmalı mesajını vermiştir. Ben o bölgeyi çok iyi bilen bir insanım" açıklamasında bulundu.  
"TEKLİFİ KABUL ETMESEYDİM KENDİMİ ÖMÜR BOYU SUÇLARDIM" 
İskenderunspor'un devam kararında asıl önemli olanın başkan Hakan Bolat ve futbolcuların devam kararı olduğuna vurgu yapan tecrübeli teknik adam, "Ben daha fazla ön plana çıktım. Hiç istemeyeceğim bir şey. Aslında burada ön planda olanlar sevgili başkanımız ve futbolcu arkadaşlarımız. Dediğim gibi ben futbolun dışında o bölgenin çocuğu Levent Şahin olarak böyle bir şeye karar verdim. Tamamen futbolun dışında tutuyorum. Bizim mesleğimizde baktığınızda başarı çok önemli ama futboldan daha önemli şeylerin olduğunu yaşanan bu süreçte hep birlikte gördüğümüzü düşünüyorum. Eğer böyle bir şey yapmamış olsaydım kendimi ömrümün geri kalan kısmında çok net bir şekilde söyleyebilirim ki suçlayacaktım. O yüzden hiçbir şey düşünmedim. Sosyal medyada herhangi bir paylaşımda bulunmak istemedim. Memleketime maddi ve manevi olarak her türlü yardımı yapıyorum. Dediğim gibi burada kahramanlar sayın başkanımız ve oyuncular. Ben sadece böyle bir meydan okumada fiili olarak bilgi, birikim ve tecrübem ile bununla neler yapabilirim onu düşünerek böyle bir şeye karar verdim" ifadelerini kullandı. 
"FATİH TERİM, ABDULLAH AVCI, YUSUF GÜNAY, MARUF GÜNEŞ VE ARDA TURAN GİBİ İSİMLERDEN DESTEK TELEFONU GELDİ"
Takıma katıldığı ilk günden itibaren destek mesajları aldığını belirten Şahin, "İlk 2-3 gün gerçekten telefonlar susmadı. Başta Sevgili hocam Fatih Terim, Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı, Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Sayın Yusuf Günay, Galatasaray'ın eski idarecilerden Sayın Maruf Güneş, GSYİAD Başkanı İbrahim Hatipoğlu, futbolculardan Arda Turan, Selçuk İnan ve daha birçok ismini sayamadığım arkadaşlarım inanılmaz bir şekilde duygularını dile getirdiler. Ben burada bu enerjiyle birlikte gerçekten güzel şeyler olabileceğini düşünüyorum. Çünkü ülke gerçekten futbol adına büyük bir kenetlenme içerisine girdi. Ama dediğim gibi kendi şahsım adına şunu söyleyebilirim; futbolun dışında almış olduğum bir karar. Tabii ki yarın maçlar başladığı zaman biz futbolu düşüneceğiz. Ama burada inanın bana eğer bir üst lige çıkmak ise başarı futbol adına, benim için en büyük başarı o bölgede deprem felaketini yaşamış, bu takıma gönül vermiş, o şehre gönül vermiş insanların ligin bitiminde yüzlerinde en ufak bir tebessüm oluşturabilmek. Onları bir nebze olsun oradaki ortamdan, o duygu ve düşüncelerden uzaklaştırabilmek benim için en büyük başarı olacaktır" dedi.  
"BAKANLIK VE FEDERASYON BİZE ÇOK DESTEK VERİYOR" 
Sezonun geri kalanına İstanbul'da hazırlanacaklarını söyleyen Şahin, "Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İl Müdürlüğü sağ olsun inanılmaz desteklerini veriyorlar. Kapılarını bize açtılar. Özellikle bu travmadan çıkmış oyuncu ve insan grubu için inanılmaz hizmet sunuyorlar. Türkiye Futbol Federasyonu saha kullanımı ile ilgili inanılmaz bir destek veriyor. Gönül isterdi ki İskenderun bölgesinde maçlarımıza devam edelim. Orada onların desteğiyle beraber sahada yer alalım. Ama maalesef bu durum şu anda yaşam şartları ve standartları açısından mümkün değil gibi gözüküyor. Bulunduğumuz tesis ve oynayacağımız stat kullanılabilir bir durumda değil. Baktığınızda bunların hepsi bir sorun gibi gözükse de biz arkadaşlarla oturup çözüm tarafında neler yapabiliriz şeklinde ilgilendik. Maçlarımızı İstanbul'da oynayacağız. Eyüpspor ve Pendikspor başkanlarına çok teşekkür ediyoruz. Maçlar ve organizasyonlar ile ilgili her türlü imkanı sağlıyorlar. Deplasmanlara İstanbul'dan gideceğiz ve maalesef biz aslında her maçımıza deplasman gibi çıkacağız. Ben şuna inanıyorum, özellikle İstanbul'da oynayacağımız maçlarda Hatay ve İskenderun bölgesindeki insanların gelip destekleyeceklerini düşünüyorum. Ama asıl isteğim, asıl kalbimden geçen duygu ve düşüncem bu takımın oyununa insanların ortak olup seyretmesini çok istiyorum. Taraflı ve tarafsız olarak bunu istiyorum. Çünkü gerçekten bu oyunun dışında bir şey olacak. Bu futbolun dışında bir şey olacak. Sezon sonu geldiğinde de buradan gerçekten çok güzel bir hikayenin çıkacağını düşünüyorum. Bu 5 günlük antrenman dilimi içerisinde oyuncu grubundan, idari kısımdan başta Sayın Başkanımız Hakan Bolat olmak üzere çok büyük bir destek aldık. Umarım hikayenin sonunda da başlangıcı kötü başlayıp, sonu çok klas ve güzel biten bir hikaye olsun istiyorum" diye konuştu.  
TOKAK: İKİ HOCAMIZI VE ALT YAPIDAN BİR FUTBOLCUMUZU KAYBETTİK 
Depremde kaybettikleri hocaları ve futbolcular için üzgün olduğunu belirten Tokak, "Öncelikle ülke olarak çok zor dönemden geçiyoruz. Deprem anında oradaydık. Çok değerli iki hocamızı ve altyapıdan bir kardeşimizi kaybettik. Gerçekten Allah bir daha yaşatmasın" dedi.
"BİZİM İÇİN ÇOK ZOR GÜNLERDİ" 
Yaşanan deprem sonrası zor günler geçirdiklerini dile getiren defans oyuncusu, "Çok zor günlerdi bizler için. Önümüzde bir lig maçı var. Takım olarak bir an önce toparlanmak zorundayız. Levent hocamız aramıza katıldı. O bizi bu süreçte gayet iyi motive etti. Bazı şeyleri yoluna koyma adına her şey daha güzel ilerliyor bu dönemde. Tabii ki mental olarak çok da iyi durumda değiliz ama zamanla daha iyi bir seviyeye geleceğimizi düşünüyorum. İnşallah Allah bir daha devletimize ve milletimize böyle acılar yaşatmasın. Gerçekten çok zor" açıklamasında bulundu.  
"LİGE DEVAM KARARINI İSKENDERUN HALKI İÇİN İSTEDİK" 
Iskenderunspor taraftarı için mücadele edeceklerini söyleyen Tokak, "Öncelikle lige devam etme isteğimizi İskenderun halkı için istemiştik. Çünkü oradaki insanların, burada alacağımız galibiyete ve bu takımı şampiyon yapmamıza çok ihtiyaçları var. Bu takım başarılı olursa oradaki insanların da normale dönüşü hızlanacaktır" ifadelerini kullandı.  
"SPOR BAKANLIĞIMIZ VE FEDERASYONUMUZ BİZE GÜZEL BİR YER AYARLADI" 
Ligin sonuna kadar çalışmalarına İstanbul'da devam edeceklerini söyleyen takım kaptanı, "Sezon sonuna kadar İstanbul'da milli takım tesislerinde devam edeceğiz. Sağ olsun Spor Bakanlığımız ve Federasyonumuz çok güzel yer ayarladı bizlere. Şartlarımız gayet iyi durumda burada" şeklinde konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ  
-Levent Şahin'in açıklamaları  
-Kemal Tokak'ın açıklamaları  
-Antrenmandan detaylar

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 23 Mart 2023
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 13:16
İkindi 16:42
Akşam 19:25
Yatsı 20:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13