Çalık’tan Türkmenistan’da sağlık atağı: 810 milyon dolarlık hastanelerin temeli atıldı

Sağlık 15.03.2023, 16:33
Çalık’tan Türkmenistan’da sağlık atağı: 810 milyon dolarlık hastanelerin temeli atıldı

Yiğit Can HELVACI-Güven USTA/TÜRKMENİSTAN () -  Çalık Holding’in iştirak şirketi Gap İnşaat, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 3 hastanenin temelini attı. Toplam maliyeti 810 milyon dolar olarak açıklanan hastanelerin temel atma törenine Türkmenistan Halk Konseyi Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov da katıldı. Yatırımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, "Türkmenistan bugün birçok alanda kalkınma yaşıyor. Bunların en başında sağlık sektörü geliyor. Sağlık sektörüne yönelik çok ciddi yatırımlar gerçekleştirildi. Türkmen devletine ve milletine bize güvendikleri için teşekkür ediyorum, hayırlı olsun” dedi.

Uluslararası Onkoloji Merkezi, Uluslararası Pediatri Merkezi ve Stomatoloji Merkezi’nin temelleri bugün Aşkabat’ta geniş bir katılımla atıldı. Temel atma törenine Türkmenistan Halk Konseyi Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral, BM Genel Kurul eski başkanı Volkan Bozkır, Türkmen bakan ve milletvekilleri ile çok sayıda davetli katıldı. Hastane projelerinin temel atma töreninden sonra Türkiye’de yaşanan deprem felaketi nedeniyle Hz. Ömer Camii’nde mevlit yemeği verildi, dualar okundu.

BERDİMUHAMEDOV: SAĞLIK SİSTEMİNİN GELİŞMESİ İÇİN ULUSLARARASI KURUMLARLA İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞIZ

Hastane yatırımlarının Türkmenistan sağlık politikasında öncelikli yer aldığını ifade eden Gurbanguli Berdimuhamedov, “Bugün burada ülkemde aynı anda üç modern tıbbi kurumun uluslararası onkoloji, pediyatri ve diş sağlığı merkezinin temelini atıyoruz. İnsan sağlığına yatırım devletimizi sağlık politikasının önemli bir ayağını oluşturuyor. Toplumumuzun ve devletimizin en büyük değeri insan sağlığıdır. 'Sağlıklı toplum sağlıklı devletin temelidir' ilkesiyle, bu alandaki yatırımlarımıza devam ediyoruz. Modern teşhis ve tedavi merkezlerinin oluşturulması sağlık sistemimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu kurumların oluşturulmasıyla burada çalışacak sağlık personelinin ve doktorlarının yetiştirilmesine önem veriyoruz. Sağlık alanında gerçekleştirdiğimiz bu atılımlar, Türkmenistan halkının yaşam kalitesini iyileştirecek, yaşam süresini artıracaktır. Ülkemizin sağlık alanındaki reformların gerçekleştirilmesi ve sağlık sistemimizin gelişmesini sağlayacak şekilde uluslararası kurumlarla da iş birliği yapacağız. Yurtdışındaki modern teşhis ve tedavi olanaklarını ülkemize kazandıracağız. Bunun yanı sıra mesleki becerilerin geliştirilmesi ve ülkemize uzun yıllar hizmet verecek nitelikli sağlık kadrosu yetiştirmek için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Halk sağlığı çalışmalarımıza etkin bir şekilde devam edeceğiz. Yakın zamanlarda diğer vilayetlerimizde de onkoloji hastaneleri, virüsoloji merkezleri ve tıp meslek yüksek okulları inşa edeceğiz. Burada özellikle, ülkemizde uzun süredir çalışmalarını sürdüren ve sağlık, enerji, tekstil, inşaat gibi sektörlerde önemli işlere imza atan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’a teşekkür ederiz” açıklamasında bulundu.

Konuşmasında, bağımsızlığını ilan ettiği dönemde Türkmenistan’ı ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu belirten Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın tarafsızlık statüsü Birleşmiş Milletler’de onaylandığında da ilk destek veren ülkenin yine Türkiye olduğunu vurguladı.

Türkmenistan'ın hidrokarbon zenginliği açısından dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldığının altını çizen Berdimuhamedov, “Türkmenistan olarak amacımız bu hidrokarbon zenginliğimizi büyük Türk ailesi ile paylaşmak. Her Türk ailesinin ocağına ulaştırmaktır” dedi.

ÇALIK: SAĞLIK ALANINDA GENİŞ ÇAPLI YATIRIMLAR YAPILIYOR

Aşkabat’ta gerçekleşen temel atma törenlerinde konuşan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ise Türkmenistan'da modern sağlık merkezleri ve çok amaçlı hastaneler, inşa edildiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Toplumun ve devletin en yüksek değeri olan insan sağlığının korunması Türkmenistan'da devlet politikasının öncelikli yönlerinden biridir. Son yıllarda Türkmenistan’da ulusal ekonominin tüm sektörlerinde olduğu gibi, sağlık alanında da geniş çaplı yatırımlar yapılıyor. Sağlık alanında büyük başarılar elde ediliyor. İlaç ve sağlık ürünlerini üretebilen fabrikalar kuruluyor. Bunun sonucu olarak da hastalıkların teşhis, tedavi ve önlenmesinde, kaliteli tıbbi hizmet sunumunda, ileri yöntemlerin ve yenilikçi uygulamaların hayata geçirilmesinde güzel sonuçlar alınıyor. Türkmenistan’ın sağlık ve ilaç sanayi sistemini tamamen dönüştüren bu muazzam çalışmalar nüfusun sağlık durumunu önemli ölçüde değiştirdi, ortalama yaşam süresinin artmasını sağladı. Türkmenistan’ın Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov’un ileri sürdüğü ‘Vatan ancak halkı ile Vatandır! Devlet ancak halkıyla devlettir!’ ilkesine dayalı olarak, ulusal sağlık sisteminin daha da gelişmesi, modernleştirilmesi için yeni hedefler belirleniyor. Türkmenistan, sağlık sistemini ilerletecek, daha da geliştirilecek şekilde güçlü adımlar atılıyor. Bugün burada temelini attığımız 500 yataklı uluslararası onkoloji klinik merkezinin, 160 yataklı uluslararası çocuk sağlığı merkezinin ve diş merkezinin inşa edilmesi bunun önemli bir kanıtıdır. Türkmenistan da müteahhit olarak bulunmaktan, sağlık sektörünün gelişmesine katkı sağlamaktan dolayı derin memnuniyet duymaktayız.”

“TÜRKMEN HALKI HER ZAMAN TÜRK HALKININ YANINDA OLUYOR”

Çalık açıklamasının devamında, “Ata vatan Türkmenistan'da önemli bir gün yaşıyoruz. Bugün Türkiye'de depremde hayatını kaybedenler için Aşkabat'ta mevlit yemeği düzenlendi dualar okundu. Şehitlerimiz için yapılan bu organizasyon bizi çok etkiledi. Türkmen halkı her zaman Türk halkının yanında oluyor, bunun için çok teşekkür ediyoruz.  Türkmenistan devleti ve milleti ilk günden itibaren yardım uçaklarıyla depremzedelere yardımlarını ulaştırdı” ifadelerini kullandı.

AŞKABAT BÜYÜKLEÇİSİ ORAL:TÜRKMENİSTAN DEPREM SONRASI YARDIMA KOŞAN İLK ÜLKELER ARASINDA

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen depremler sonrası yardıma koşan ilk ülkeler arasında Türkmenistan’ın yer aldığını söyleyen Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral da “Depremin ardından ata vatanımızdan Türkiye'ye 7 Şubat'ta 10 kişiden oluşan bir sağlık ekibi ve özel bir uçakla sağlık malzemesi gönderildi. Hemen ardından 10 Şubat’ta özel uçak dolusu yardım malzemesi sevk edildi. Türkmenistan Halk Konseyi Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov elçiliğimizi ziyaret etti ve sayın cumhurbaşkanımıza ve milletimize taziyelerini iletti. Büyükelçiliğimizde açılan taziye defterini imzaladı ve şehitlerimiz için hep beraber dua ettik. Bugün Aşkabat'ta Hz. Ömer Camii'nde mevlit yemeği verildi. Türkiye'den din adamları, hocalarımız eşlik etti. Türkmenistan'dan da üst düzey yöneticiler, bakanlar, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sayın Berdimuhammedov az önce kendi de ifade ettiği üzere bu depremzedelere yönelik mevlit yemeğini kendi kitaplarından elde edilen gelirle düzenledi.  Türk ve Türkmen halklarının kardeş olduklarını, tek millet iki devlet vurgusu yaptı. Türkmenistan'ın bu zor günlerde Türkiye'nin yanında olacağını ve yardımlarını sürdüreceğini ifade etti” ifadelerini kullandı. 

TOPLAM MÜTEAHHİTLİK PROJELERİNİN BEDELİ 50 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE

Çalık Holding'in Aşkabat’taki sağlık yatırımlarına ilişkin de açıklamalarda bulunan Oral, “Türkmenistan müteahhitlik firmalarımızın çok yoğun faaliyet gösterdiği ülke. Toplam müteahhitlik projelerinin bedeli 50 milyar doların üzerinde. Neredeyse Türkmenistan'ın yeniden imarını Türk firmaları tarafından gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Bugün de uzun süredir özellikle sağlık alanında Türkmenistan'a büyük katkıları olan Çalık Holding bünyesindeki Gap İnşaat'ın üstlendiği 3 hastanenin temel atma törenini düzenledik. Bu projelerle Türkmen halkına hizmet verilecek. Bu projeler aynı zamanda Türk ekonomisine de önemli katkılar sunuyor. Türkmenistan’ın kalkınma sürecinde hem millet olarak hem devlet olarak hem de özel sektör olarak destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

VEYSEL BOZKIR:SAĞLIK SİSTEMİ AŞKABAT’TA ÇOK ÜST DÜZEYDE

Türkmenistan’daki sağlık sisteminin inşasında Türk şirketlerinin payının çok büyük olduğunu belirten BM Genel Kurul eski başkanı Volkan Bozkır ise “Bugün Türkiye'den Türkmenistan'da çok önemli 2 faaliyete katılmak için geldik. Birincisi Türkmenistan'ın milli lideri Berdimuhammedov'un Türkiye'deki deprem felaketinden sonra daha ilk günden ülkemize büyük bir yakınlık gösterdi. Bir mevlit ve akabinde de bir sadaka yemeği tertipledi. Ayrıca bir Türk firmasının burada inşa edeceği 3 büyük hastanenin temel atma törenlerine katıldık. Sağlık sistemi Aşkabat'ta çok üst düzeyde ve bu sağlık sisteminin tamamı Türk şirketleri tarafından inşa edilmiş durumda. Türk milleti ve devleti adına Türkmenistan'a içten teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

TESLİMAT 2026'DA

Modern ve güncel teknoloji ile donatılmış 500 yatak kapasiteli Uluslararası Onkoloji Merkezi (Kanser Teşhis ve Tedavi Merkezi), 160 yatak kapasiteli Uluslararası Pediatri Merkezi (Çocuk Hastalıkları Merkezi) ve 80 kişiye tedavi hizmeti verebilen Stomatoloji Merkezi (Ağız ve Diş Hastalıkları Merkezi) anahtar teslim inşa edilerek 2026 yılında Türkmenistan Sağlık Bakanlığı’na teslim edilecek.

 

 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 23 Mart 2023
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 13:16
İkindi 16:42
Akşam 19:25
Yatsı 20:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13