2013 yılından beri sürdürülebilirlik çalışmaları yürüten vergi, muhasebe, denetim ve danışmanlık firması Mazars Denge, cinsiyet-fırsat eşitliği ve kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarını odak noktasına aldığını açıkladı. Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacısı olan şirket, toplumsal cinsiyet eşitliğini, kadınların karar alma süreçlerinde ve liderlik rollerinde etkin görev almasını, kadınların ekonomik olarak güçlenmesini destekliyor.

"Eşit işe eşit ücret” politikasıyla çalışmalarını yürüten şirketin Bursa Ofisi Vergi Hizmetleri Ortağı Nazan Yücetaş Boran, “Fırsat eşitliğine değer veriyoruz, cinsiyet değil, performans kriterlerimiz terfi ve ücretleri beliyor” diye konuştu. 

KÜLEKÇİ: KADININ SESİNİ YÜKSELTEN BİR ŞİRKET

Şirket, kadın çalışanlarına kurum içi girişimcilik için rehberlik sunuyor ve inovasyon için teşvik ediyor. Danışmanlık Hizmetleri Ortağı ve İç Denetim, Kontrol ve Risk Lideri Fatma Feyza Külekçi, “Kadının gücüne bu kadar kıymet veren ve kadının sesini yükselten bir şirket” dedi.

ÇAPA: KADIN İSTİHDAMINA DEĞER VERİYOR

Kadın çalışanlar için finans sektörünün zorlayıcı bir olduğunu söyleyen Finansal Danışmanlık Hizmetleri Ortağı Gökçen Müftüoğlu Çapa, “Sektör ve çalışma koşulları zorlayıcı olsa da şirketim bu zorlu şartları kolaylaştırıyor, kadın istihdamına değer veriyor” dedi.

YASDIMAN: ŞİRKETİMİN BANA GÖSTERDİĞİ DESTEK ÇOK DEĞERLİYDİ

Outsourcing & Muhasebe Hizmetleri Direktörü Rahşan Yasdıman, “Özellikle bir anne olarak şirketimin bana gösterdiği destek ve anlayış benim için çok değerliydi” sözleriyle şirketin desteğine değindi.

DÜNYA ÇAPINDA KADIN ÇALIŞANLARINI DESTEKLİYOR

Mazars Global, 92 ülkedeki 300’den fazla ofisinde kadın çalışanlarına yönelik gelişim faaliyetleri düzenliyor ve kadınların iş dünyasındaki yetkinliklerini artırmayı hedefliyor. Toplam çalışanlarının yüzde 53’ünü kadın çalışanların oluşturduğu şirket, kadın çalışanlarına liderlik konusunda bireysel yöntemler ve yol haritası sunuyor; Konuya ilişkin şirketten yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere de yer verildi:

"Kadınlar arasında network ağı oluşturarak çalışanlarımızın öz farkındalıklarını artırmayı ve daha özgüvenli bir kariyer yolculuğu çizmelerini hedefliyoruz. Çalışanlarımızın yüzde 53’ü kadın çalışanlardan oluşuyor. Kadın çalışanlarına liderlik konusunda bireysel yöntemler ve yol haritası sunuyoruz. İş ve yaşam dengesi konusunda sektörde örnek teşkil ediyoruz. Kadınlar arasında network ağı oluşturarak çalışanlarımızın öz farkındalıklarını artırmayı ve daha öz güvenli bir kariyer yolculuğu çizmelerini hedefliyoruz. Kitap kulübü ve fitness aktiviteleri ile kadın çalışanlarımızın bireysel gelişimlerini de destekliyoruz. Doğu, batı fark etmeksiniz kadınların partner seviyesine ulaşmalarında önündeki engellerin birer birer kaldırılmasını hedefliyor ve ön yargıların kırılmasına yönelik eğitimler düzenliyoruz."

Şirket son 3 senede yüzde 10 artırdı. Mazars Denge, kariyer, yetkinlik gelişiminin yanı sıra sosyal destekler de sağlıyor. Özellikle evden çalışmanın da arttığı pandemi döneminde çalışanlarına verdiği desteklerin artırdığı belirtiliyor. Online pilates/spor dersleri, sağlık, ebeveynlere yönelik eğitimler, psikolojik destek ayrıcalıkları ve annelerin çocuklarının doğum günlerinde gereken vakti ayırabilmeleri için ücretli izin veren şirket, kadın çalışanların iş-yaşam dengelerini sağlıkla kurabilmelerine destek oluyor.