Kızılay, gönüllü kan bağışçılarına ‘acil’ çağrıda bulundu. Yapılan açıklamada, ramazan ayının başlaması ile kan stoklarında ciddi oranda düşüş yaşanmaya başlandığı belirtildi.

Konuya ilişkin yapılan çağrıda şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’de her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan ayında kan bağışı oranlarında ciddi düşüş yaşanıyor. Depremin ardından Kızılay’ın ulusal kan bağışı çağrısı sonrası stoklar istenilen seviyelere gelirken, ramazan ayında kan bağışı oranlarında ciddi düşüş yaşanıyor. Ancak ramazan ayında da hastanelerin kan ihtiyaçları aynı oranda devam ediyor ve kana ihtiyaç duyulan hasta sayısı azalmıyor.

6 Şubat tarihinde yaşanan büyük deprem felaketi sonrası vatandaşlarımızın duyarlılığı ve yoğun desteği sayesinde Kızılay Ulusal Kan Stok Seviyesi 90.000 ünite seviyelerine çıkmış ve depremzede vatandaşlarımızın ve tüm hastanelerin kan ihtiyaçları yüzde 100 oranında karşılanmıştı. Gerek depremden büyük hasar gören illerdeki Kızılay kan hizmet birimlerinin zarar görmesi gerekse ramazan ayı nedeni ile kan bağışı sayılarında ciddi düşüş yaşanıyor. Deprem bölgesinde büyük yıkımın yaşandığı illerdeki kan bağış organizasyonları hala yapılamıyor.” 

RAMAZANDA MESAİ SAATLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Kızılay kan bağışlarının devam etmesi ve stokların tekrardan istenilen seviyelere gelmesi için geçmiş yıllarda da olduğu gibi mesai saatlerini değiştirdi. Kan bağışçıları, iftar sonrası da kan bağışında bulunabiliyor.

KAN BAĞIŞI ORUCU BOZMAZ

Vatandaşlara çağrıda bulunan Kızılay, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “kan bağışı orucu bozmaz” fetvasını hatırlatarak vatandaşlara kan bağışı çağrısında bulundu. Güncel kan bağışı yeri ve saatleri Kan Hizmetleri Kızılay’ın resmi sitesinden ve kan bağışı mobil uygulamasından takip edilebiliyor.