Ünsal YÜCEL/EDİRNE,()-EDİRNE’nin Keşan ilçesinde 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla, tören düzenlendi.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'e, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce (TBMM) 'Gazi' unvanı ile 'Mareşal' rütbesinin verilişinin yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü, Edirne'de törenle kutlandı. Asri Mezarlık’taki Şehitlik’te Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Keşan Şehit ve Gaziler Derneği çelenklerinin sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından Keşan Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Tören, Personel Teğmen Ömer Faruk Yaşat’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla sürdü.

Teğmen Yaşat, kahraman gazilerin yüce milletimizin asaletinin bir göstergesi olarak büyük bir vakar örneği sergilediğini belirterek, “Kayıplarınız karşısında gösterdiğiniz sabır ve metanetin kaynağının gönüllerinizde yaşattığınız vatan, millet ve bayrak sevgisi olduğunu çok iyi biliyoruz. Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakarlıklarla bizlere her zaman güç ve ilham kaynağı olmaktasınız. Sizler için yapılan hiçbir şey, eşsiz fedakarlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz. Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca, en ağır ve zor şartlar altında dahi asil milletimizin esareti kabul etmeden ve istiklalinden taviz vermeden yaşamasının temelinde, bugün sizlerin temsil ettiği bu anlayış, bu duruş vardır” dedi.

Konuşmanın ardından İlçe Müftüsü Uğur Emiroğlu tarafından Kur’an-ı Kerim ve dualar okundu. Program, şehit kabirlerine karanfil bırakılmasıyla sona erdi. Törene, İpsala Kaymakamı ve Keşan Kaymakam Vekili Ömer Sevgili, Keşan 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özay, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Ferhat Dönmez, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Hilal Bozdağ, daire amirleri, gaziler, askeri, erkan ve şehit yakınları katıldı. ()