Derya EVREN KORKMAZ- Mehmet ALA / İSTANBUL, (DHA)- Esenyurt'ta 2023 LGS sınavında 500 tam puan alan öğrencilerle buluşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Biz istiyoruz ki bu ülke tarih boyunca, tarihin gördüğü en şerefli millet olan Türk milleti dünyada yeniden söz ve iş sahibi olsun. Mutlaka kendinizi çok yönlü olarak geliştirmeye devam edeceğinize yürekten inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Esenyurt Pelit Çikolata Müzesi'nde LGS'de 500 tam puan alan öğrencilerle bir araya geldi. Bakan Kacır'a İstanbul Valisi Davut Gül ve AK Parti İstanbul Milletvekili Nilhan Kösen Ayan de eşlik etti. Konuşması öncesinde İstanbul Valisi Davut Gül ve AK Parti İstanbul Milletvekili Nilhan Kösen Ayan ile salondaki gençlerin masalarını tek tek ziyaret ederek sohbet eden Kacır, gençlere tavsiyelerde bulundu.

"HER BİRİNİZİN HEDEFLERİNE DE BÜYÜK BİR SAYGI DUYUYORUM "

Yurt dışında eğitim almak isteyen gençlere seslenerek bunun ileride değişmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Bakan Kacır, "Biliyorum ki her birinizin çok farklı hayalleri var. Az önce tek tek masalarınızı gezdim, sizlerle tanıştım. Her biriniz hayat yolculuğunuzda ya Türkiye'de ya da dünyanın bir köşesinde farklı dönemlerde hem eğitim hem sonrasında çalışma tecrübesi edineceksiniz. Ümit ediyorum ki her birinizin kalbinin baş köşesinde her daim Türkiye olacak. Her biriniz bu güzel ülkenin bu yarışta dünyadaki rakiplerinin önüne geçmesinin geçebilmesinin heyecanını duyuyor olacak. Aranızda dünyanın farklı ülkelerinde üniversite eğitimi görmeyi hedefleyenler var. Her birinizin hedeflerine de büyük bir saygı duyuyorum ve bu hedefleri neden tasarladığınızı sorduğumda da farklı cevaplar işittim. Ama genel duyduğum cevap bir takım imkanların, olanakların, fırsatların bazı yerlerde bazı alanlarda daha iyi olduğuna dairdi. Ama biz 60'larda 50'lerde 40'larda 30'larda sizlerle paylaştığım fırsatları kaçırmamış olsaydık bugün sizin bu söylediğiniz tablo böyle olur muydu? İşte biz yarının gençleri için bu tabloyu değiştirmek istiyoruz. Biz istiyoruz ki bu ülke tarih boyunca, tarihin gördüğü en şerefli millet olan Türk milleti dünyada yeniden söz ve iş sahibi olsun. Mutlaka kendinizi çok yönlü olarak geliştirmeye devam edeceğinize yürekten inanıyorum" dedi.

"SPORLA, SANATLA, EDEBİYATLA MEŞGUL OLMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYİN"

Kacır, "Elbette kendinize bazı hedefler koymanız kıymetlidir. Nihayetinde hedefi olmayan geminin doğru limana ulaşması mümkün değil. Ama yine de sadece şu ana kadar kuvvetli olduğunuzu fark ettiğiniz çoğunlukla sizin tarifinizle söyleyeyim sayısalla değil mutlaka sosyal alanlarda da kendinizi geliştirme konusunda çabalarınızı eksik etmeyin. Sporla, sanatla, edebiyatla meşgul olmaktan asla vazgeçmeyin. Kitaplarla aranıza iyi tutmaktan asla uzak durmayın. Özellikle kendinizi çok yönlü olarak besleyecek kitaplarla tanışmanızı bir dostunuz olarak tavsiye ediyorum. Cemil Meriç diyor ki 'İzmler idrakimize giydirilmiş deli gömlekleridir.' O vakit hiçbir izme tek başına teslim olmadan bütün farklı düşüncelerden beslenerek mutlaka kendinizi çok yönlü olarak yetiştirme çabası içerisinde olmanızı ümit ediyorum. Yine mutlaka Türkçeyi çok duru adeta bir su gibi kullanan Mustafa Kutlu'yla tanışmanızı ümit ederim. Onun kitaplarıyla özellikle hikayeleri ile tanışmanızı tavsiye ederim. Yine mekana, şehre çok farklı bakan mimar Turgut Cansever'le tanışmanızı tavsiye ederim. Biz şimdi size küçük hediyeler verdik ama bu saydığımız isimlerin kitaplarını koymamış bizimkiler. Onları da inşallah bir dahaki buluşmamıza sizlere vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakan Kacır, konuşmasının ardından gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi" diye konuştu.

"ÇOCUKLARIMIZ EĞİTİM HAYATLARI BOYUNCA DEVLETİ HEP YANLARINDA GÖRECEKLER"

İstanbul Valisi Davut Gül ise, "İstanbul Çocukları Vakfı, başında İstanbul Valisinin olduğu ve yaklaşık 25 yıllık geçmişi olan bir vakıf. Her dönemde çok güzel işler yapmış ve her dönemde farklı öncelikleri olmuş. Bu dönemde mütevelli heyetini de biraz genişleterek 3 tane önceliğimiz oldu. Birincisi dezavantajlı çocuklar geçmişte de vardı, onu çalışmaya devam edeceğiz. İkincisi başarılı çocuklar... Buradaki gençlerimiz gibi. Üçüncüsü de üstün yetenekli çocuklar... Çocuklarımız eğitim hayatları boyunca devleti hep yanlarında görecekler bizleri hep yanlarında görecekler, onları kardeşlerimiz, evlatlarımız olarak görüyoruz. Akademik başarının yanında mümkünse ayda bir defada kendileri ile bir araya gelmek istiyoruz, devlet büyüklerimizle bir araya getirmek istiyoruz. Bu hafta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftamız çocuklarımızın bayramını kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Erbakan: Cuma hutbesinde İslam birliğinin kurulduğunu ilan etme hedefimizi bir kez daha bütün dünyaya ilan ediyoruz Erbakan: Cuma hutbesinde İslam birliğinin kurulduğunu ilan etme hedefimizi bir kez daha bütün dünyaya ilan ediyoruz

Görüntü Dökümü

--------------------

-Bakanın salona girişi

-Bakanın masaları dolaşarak gençlerle tanışması

-Vali Davut Gül konuşmasından detay

-Bakan konuşması

-Gençlerle fotoğraf çekilmesi