İstanbul Gelişim Üniversitesi, Webometrics Dünya Üniversite Sıralamaları’nda 2023 yılında 2 bin 542’nci sırada listelenerek geçen yıla göre bin 287 basamak yükseldi. Son üç yıl içindeki yükselişini sürdürmeye devam eden üniversite, Türk üniversiteleri arasında ise 56 basamak yükselerek 68’inci sırada yer aldı.

Tüm üniversiteleri değerlendiren akademik ve bilimsel çalışma Webometrics Dünya Üniversite Sıralamaları; her yıl Ocak ve Temmuz aylarında gerçekleştiriliyor. Çalışmanın amacı üniversiteler tarafından üretilen bilimsel ve kültürel bilginin tüm topluma aktarımını artırmak ve Açık Erişim” girişimlerini destekleyerek akademik web varlığını teşvik etmek.

TÜRKİYE ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA 68’İNCİ SIRADA YER ALDI

İGÜ, Webometrics Dünya Üniversite Sıralamaları’nda 2023 yılında 2 bin 542’nci sırada listelenerek geçen yıla göre bin 287 basamak yükseldi. Türkiye üniversiteleri arasında ise 56 basamak atlayarak, 68’inci sırada yer alan ve son 3 yıl içindeki yükselişini sürdüren İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin Webometrics Dünya Sıralamaları’nda aldığı diğer dereceler ise şu şekilde:

“Webometrics Açıklık (Şeffaflık) Kategorisi’nde, tam 5787 basamak yükselerek bin 734’üncü,

“Mükemmeliyet Sıralamaları’nda 2 bin 174’üncü,

“Etki (Görünürlük) Sıralamaları’nda 7680’inci sırada yer aldı.

Ayrıca kıtasal sıralamalarda da başarısını devam ettiren İGÜ,

“Webometrics Avrupa üniversiteleri arasında yapılan sıralamalarda 837’nci,

“Asya üniversiteleri sıralamalarında 887’nci,

Ortadoğu üniversiteleri sıralamalarında 213’üncü,

“Eurasia üniversiteleri sıralamalarında 1757’nci sırada yer aldı.”