Bakan Akar: Aklınızı başınıza toplayın

Genel 02.12.2022, 16:33
Bakan Akar: Aklınızı başınıza toplayın
MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan ile ilişkilerde son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin, "Problemlerimiz var. Bu problemleri diyalog yoluyla çözelim. Çağırın bizi Yunanistan'a gelelim, konuşalım, gelin buraya konuşalım. Sabırlı olduğumuzu söylüyoruz. Yapılan yanlışlara rağmen; sabırla, barışçıl şekilde bunun çözüleceğine inanıyoruz. Diyalog çağrımızı yanlış anlamayın. Bu bir zafiyet değil. Hiçbir oldubittiye izin vermeyeceğiz. Aklınızı başınıza toplayın, herhangi bir şekilde üçüncü tarafların söylemlerinden dolayı kendilerinizi havada görmeyin, ayaklarınız yere bassın" dedi.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çanakkale'de '2023'e Doğru Şehir Buluşmaları' programına katıldı. Bakan Akar'a programda, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, AK Parti MKYK üyeleri Bayram Şenocak, Hasan Sert, Ahmet Bilal Kıymaz, Emre Cemil Ayvalı, İl Koordinatörü Ekrem Görçeker, AK Parti İl Başkanı Naim Makas ve partililer eşlik etti. Bakan Akar, "Türkiye'de Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti artık uluslararası alanda gerçekten yeri yurdu belli bir ülke, özne haline geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın kurduğu mekanizmalar, görüşmeler, konuşmalar ve bunlara istinaden makamım ve diğer yetkililerin çalışmalarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, yerinin nasıl yükseldiğini hepimiz gördük. Türkiye Cumhuriyeti'nin etki alanı 3 kıta, ilgi alanı bütün dünya. Buna bağlı olarak çalışmalarımızı yoğun bir şekilde yapıyoruz. Tarihimize, şanımıza, şöhretimize yaraşır bir şekilde, bizden ümidi olanın ümitlerini karşılamak kaydıyla elimizden geldiğinde gece gündüz Cumhurbaşkanımızın peşinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada birinci özelliğimizin çalışmak olması lazım. Önce iş üreteceğiz. Güvenliğimizi savunmayı, ekonomimiz dahil diğer alanlardaki başarımızı sürdürmek zorundayız. Bu bağlamda devletimizin sorumlulukları, yetki ve ilgi alanlarının genişlemesine bağlı olarak Bakanlığımızın da silahlı kuvvetlerin de sorumlulukları arttı. Bu sorumlulukları yerine getirmek için gece, gündüz 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışıyla, vatanı, milleti için şanlı tarihimize yakışır bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.
'BİRİNCİ HEDEF TERÖRİSTLER'
Yapılan çalışmalarda birinci hedefin teröristler olduğunu dile getiren Bakan Akar, "Bu teröristler FETÖ başta olmak üzere YPG, PKK, PYD, DAEŞ, El Kaide ne varsa bütün teröre karşı mücadelemizi, yurt içinde, sınır ötesinde elimizden geldiğince azimle, kararlılıkla sürdürdük, sürdüreceğiz. Bu konuda elde edilen başarılar yeterli değil, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele devam edecek. Terörü kaynağında yok edeceğiz. Bir daha belini doğrultamayacak, tehdit ve tehlike doğuramayacak. Bunu yaparak bugüne kadar azim ve kararlılığımızı gösterdik. Bunlara bağlı olarak Irak'ın kuzeyinde 'Pençe' hareketleri var. Bunların çeşitli safhaları var. Bu safhalar devam ediyor. Diğer taraftan Suriye'nin kuzeyinde bazıları bir terör koridoru sevdasına düştü. Bu konuda bazı ilerlemeler kaydedildi. Fakat belli bir sabrın sonunda yapmamız gereken neyse bunu yaptık ve bu terör koridorunu Mehmetçik tahrip etti. Burada herhangi bir şekilde terör koridoru oluşmasına izin vermedik, vermeyeceğiz" dedi.
'SİVİLLERE ZARAR VERMEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKEN NE VARSA BUGÜNE KADAR YAPTIK'
Bakan Akar "Yaptığımız bütün çalışmalarda ülkemizin, milletimizin güvenliği, savunması esastır. Bir tarafta hudutlarımız var, bir tarafta vatandaşlarımız var, bir tarafta da bizim hak ve menfaatlerimiz var" diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bunların çiğnenmesine müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Bu çerçevede yaptığımız operasyonlarla ilgili rakam vermek gerekirse, büyük bir başarıyla devam ediyor. 'Pençe-Kilit' önemli, çünkü bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda orada açık alan kaldı. Pençe-Kilit bu açığı kapatacak. Sınırlarımızın giriş ve çıkışında tam kontrol mümkün olacak. Bu mücadele sonunda 491 terörist etkisiz hale getirildi. Hem sınırlarımızda hem İstanbul'da dahi alçaklar operasyon yapmaya kalktı. Bunların karşısında susmayacağımızı bütün dünyanın bilmesi lazım. Halkımızı, milletimizi, sınırlarımızı, haklı menfaatlerimizi korumak için ne yapılması gerekiyorsa tereddütsüz yaptık, yapacağız. Bizim tek hedefimiz teröristler. Sivillere zarar vermemek için elimizden gelen gayreti gösterdiğimizi de herkesin bilmesi lazım. Biz hiçbir şekilde etnik, dini, mezhepsel ayrım yapmadık, yapmıyoruz. 85 milyon bir milletiz. Bu anlayışla mücadelemizi sürdürüyoruz. Karşımızda hedef sadece teröristlerdir. Orada ayrıca koalisyon güçlerine zarar vermemek, sivillere zarar vermemek için de yapılması gereken ne varsa bugüne kadar yaptık. Bundan sonra yapmaya devam edeceğiz."
'BURNUMUZUN DİBİNDE TERÖRİSTLER VAR, BİZ NASIL ENDİŞE DUYMAYACAĞIZ?'
Terör koridoru oluşmasına müsaade etmediklerini belirten Bakan Akar, "Hiçbir şekilde terör koridoru oluşmasına, hiçbir şekilde teröristlerin orada harekatına, hareketine, faaliyetine müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Diğer ülkelerin de Türkiye'nin ne yaptığını anlamaları lazım, herhangi bir şekilde bunu istismar konusu yapmamaları lazım. Biz herhangi bir şekilde haddimizi aşmıyoruz. Biz Irak, Suriye başta olmak üzere bütün komşularımızın sınırlarına, egemenlik haklarına saygılıyız. Buna kimsenin şüphesi olmasın. Fakat hakkımızı, hukukumuzu, sınırlarımızı, vatandaşlarımızın savunmasını ve güvenliğini sağlamak bizim boynumuzun borcu. Bunu herkesin anlaması lazım. Bu konuda bizim ne yaptığımızı herkesin görmesi lazım. Sizler burada olduğunu iddia ettiğiniz DAEŞ terör örgütüne karşı mücadeleden bahsediyorsunuz ve binlerce kilometre öteden geliyorsunuz. Bizim sınırlarımızın dibinde, burnumuzun dibinde teröristler var. Biz nasıl endişe duymayacağız?" diye konuştu.
'SİZİNLE İŞ BİRLİĞİ YAPACAK GÜÇ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ'DİR'
Mevcut kurallar çerçevesinde Türkiye'nin hak ve hukukunu korumak için ne varsa bugüne kadar yaptıklarını bundan sonra da yapacaklarını dile getiren Bakan Akar, şunları kaydetti:
"Bütün muhataplarımıza 'Teröristlerle birlikte olmayın, onları desteklemeyin, onlara yardımlarınızı kesin, ilişkinizi kesin' diyoruz. Çünkü DAEŞ ile mücadele böyle yapılmaz. Biz bunu yaptık. DAEŞ ile göğüs göğse savaşan, mücadele eden tek ordu Türk Silahlı Kuvvetleri ve 4 bin 500 teröristi etkisiz hale getiren ordu, Türk ordusudur, Türk Silahlı Kuvvetleri'dir. Eğer orada bir sıkıntı varsa, sizlerle beraber terörle mücadeleye 'Varız' diyoruz. Ülkelerin, muhataplarımızın, daha önce Rusya, Amerika ve diğer ülkelerin bizlerle yaptıkları mutabakat, muhtıraları var. Burada verdikleri sözler var. Bu sözlerine uymalarını kendilerine hatırlatıyoruz. Burada Türk Silahlı Kuvvetleri'nin faaliyetleri, harekatında herhangi bir tahdit yok. Mevcut kurallar çerçevesinde ülkemizin hak, hukukunu korumak için ne varsa bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapacağız. Son olarak diyoruz ki; teröristlere olan desteğinizi kesin, ilişkinizi kesin. Bunları desteklemeyin, bunlardan vazgeçin, bunlarla bir yere varamazsınız. Türk Silahlı Kuvvetleri varken; sizinle iş birliği yapacak güç Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Terörle mücadelede dayanağınız Türk Silahlı Kuvvetleri'dir, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Kendilerine hatırlatıyoruz."
'AKLINIZI BAŞINIZA TOPLAYIN'
"Yunanistan'la olan münasebetlerde son derece sabırlı, uluslararası hukuka uygun, barış için, buradaki zenginliklerin adil paylaşımı için ne gerekiyorsa diyalog içindeyiz" diyen Bakan Akar, "Burada problemlerimiz var. Bu problemleri diyalog yoluyla çözelim. Derinlikli problemler var. Çağırın bizi Yunanistan'a gelelim, konuşalım, gelin buraya konuşalım. Kendi problemlerimizi kendimiz çözebiliriz. Yunanistan'ın bu gerginliği arttırıcı eylem ve söylemlerinden vazgeçmesini olabildiğince sorumlu, sağduyulu konuşmalar bekliyoruz. Gerginliği arttırmayın, diyalog ortamını bozmayın. Sabırlı olduğumuzu söylüyoruz. Yapılan yanlışlara rağmen; sabırla, barışçıl şekilde bunun çözüleceğine inanıyoruz. Diyalog çağrımızı yanlış anlamayın. Bu korku değil, asaletle, nezaketle uluslararası hukukla çözmeyi istiyoruz. Bu bir zafiyet değil. Diğer yandan hakkımızı koruyacağız. Hiçbir oldubittiye izin vermeyeceğiz. Hakkımızı çiğnetmeyeceğiz. Aklınızı başınıza toplayın, herhangi bir şekilde üçüncü tarafların söylemlerinden dolayı kendilerinizi havada görmeyin, ayaklarınız yere bassın. Akıllı ve mantıklı olun. Konuşalım, sulh sükuneti sağlayalım" dedi. 
'EGE'NİN ZENGİNLİKLERİNİ ADİL ŞEKİLDE PAYLAŞALIM'
Türkiye'nin güçlü, güvenilir, etkin bir müttefik olduğunu söyleyen Bakan Akar, "Yunanistan'da belli siyasiler iç politik hesaplarla maalesef ortalığı karıştırıp, ortamı geriyorlar. Bu yapılan gerginlik ve beyhude silahlanma gayreti var. Bunların hepsi, silahlanma yarışı beyhude gayrettir. Özellikle Yunan halkının refahına kastediyor. Yunanistan, ilaveten silahlanma hevesleri, bu da onların düzenini bozuyor. Herkesin bunu görmesi lazım. Yunanistan'daki bazı siyasiler, emekli asker, diplomat, akademisyenler dahil, aklı başında olanlar görüyorlar, ikaz ediyorlar. Bunlara kulak verin. Biz burada barışı, istikrarı, diyalogla, uluslararası hukukla sağlayalım. Ege'nin zenginliklerini adil şekilde paylaşalım. İstediğimiz bu. Fakat maalesef hala bu konuda sıkıntılar var, bazıları bu iyi niyetimizi, olumlu adımları da tahrip ediyor. Bunun da farkındayız, görüyoruz. Türkiye'nin bir tehdit olmadığını ifade ediyoruz. Türkiye güçlü, güvenilir, etkin bir müttefik. Bunu bilin, davranış ve hareketinizi buna göre düzenleyin" diye konuştu. 
'GÜÇLÜ BİR ÜLKE OLDUĞUNU HERKESİN BİLMESİ LAZIM'
Türkiye'nin huzurun ve barışın sağlanması için önemli bir aktör olduğunu dile getiren Bakan Akar, şöyle devam etti:
"Türkiye, gerçekten önemli etkisi olan bir ülke. Huzurun, barışın sağlanması için aktör. Bunun hepsinde Cumhurbaşkanımızın görüşmeleri etkili oldu. Azerbaycanlı kardeşlerimizle gece gündüz beraberiz. Kıbrıslı kardeşlerimiz, bizim kardeşlerimiz. Milli davamız. Orada hiçbir şekilde taviz vermemiz söz konusu değil. Eşit egemen iki devlet istiyoruz. Libya ile 500 yıllık geçmiş, dostluk var. Oradaki çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Libyalı kardeşlerimizin huzura kavuşması için elimizden geleni yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Orta Doğu, Orta Asya, Afrika'da dost, kardeş ülkelere yapılacak ne varsa, dostluğumuzu sürdürüp, elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Türkiye gerçekten tarihi değerleri, coğrafyası ile güçlü, etkin, caydırıcı. Ordusu genç; nüfusu ile önemli ve güçlü bir ülke olduğunu herkesin bilmesi lazım."
'NEREYE GİDERSEK GİDELİM HERKESİN AMA HERKESİN TÜRKİYE'DEN BEKLENTİSİ VAR'
Çanakkale ruhunun önemine de değinen Bakar Akar "Bu coğrafyada hayatta kalmak, yaşayabilmek için güçlü olmak mecburiyetindeyiz. Güçlü olmak için ordu bir seçenek değil, bir mecburiyettir. Etkin, caydırıcı, saygın ordu olmazsa olmaz. AK Parti kurulduğu günden bugüne çok önemli işler, hizmetler yaptı. Eserler üretti, üretmeye devam ediyor. Güçlü Türkiye için yapmamız gerekenler var. Onun için çalışmak lazım. Yarın değil, bugün çalışmalıyız. Hem hukuki hem vicdani hem de manevi anlamda ülkemiz adına yaptığımız çalışmalar 85 milyonu değil, milyarlarca insanı ilgilendiriyor. Nereye gidersek gidelim herkesin ama herkesin Türkiye'den beklentisi var. Uzakdoğu dahil. Bu manada sorumlu olarak gayretlerimizi sürdürmemiz lazım. Çanakkale ruhunun da çok önemli olduğunu ifade ediyorum. Bu ruh ile aşamayacağımız engel olmadığının bilincinde olmamız lazım. Türkiye yüzyılı vizyonuyla çalışmamız lazım" değerlendirmesinde bulundu. 
Program, Bakan Akar'ın AK Parti'ye katılan yeni üyelerin rozetini takmasıyla sona erdi. ()

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 09 Aralık 2023
İmsak 06:36
Güneş 08:06
Öğle 13:00
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 15 40
2. Fenerbahçe 14 37
3. Beşiktaş 14 26
4. Kayserispor 14 26
5. A.Demirspor 15 23
6. Trabzonspor 14 23
7. Kasımpasa 14 21
8. Rizespor 14 21
9. Antalyaspor 14 20
10. Hatayspor 14 18
11. Karagümrük 14 17
12. Ankaragücü 14 17
13. Sivasspor 14 15
14. Gaziantep FK 14 15
15. Konyaspor 14 14
16. Pendikspor 14 13
17. Başakşehir 14 12
18. Samsunspor 14 11
19. Alanyaspor 14 11
20. İstanbulspor 14 8
Takımlar O P
1. Eyüpspor 14 36
2. Kocaelispor 14 29
3. Bandırmaspor 14 26
4. Göztepe 14 26
5. Bodrumspor 14 24
6. Gençlerbirliği 14 24
7. Sakaryaspor 14 23
8. Ahlatçı Çorum FK 14 20
9. Keçiörengücü 14 19
10. Erzurumspor 14 18
11. Manisa FK 14 17
12. Boluspor 14 16
13. Ümraniye 14 15
14. Adanaspor 14 15
15. Şanlıurfaspor 14 14
16. Pendikspor 0 0
17. Tuzlaspor 14 12
18. Giresunspor 14 9
19. Altay 14 5
Takımlar O P
1. Arsenal 15 36
2. Liverpool 15 34
3. Aston Villa 15 32
4. M.City 15 30
5. Tottenham 15 27
6. M. United 15 27
7. Newcastle 15 26
8. Brighton 15 25
9. West Ham United 15 24
10. Chelsea 15 19
11. Brentford 15 19
12. Fulham 15 18
13. Wolves 15 18
14. Crystal Palace 15 16
15. Bournemouth 15 16
16. Nottingham Forest 15 13
17. Everton 15 10
18. Luton Town 15 9
19. Burnley 15 7
20. Sheffield United 15 5
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 38
2. Girona 15 38
3. Barcelona 15 34
4. Atletico Madrid 14 31
5. Athletic Bilbao 15 28
6. Real Sociedad 15 26
7. Real Betis 15 25
8. Las Palmas 15 21
9. Valencia 16 20
10. Getafe 16 20
11. Rayo Vallecano 15 19
12. Villarreal 15 16
13. Deportivo Alaves 15 16
14. Osasuna 15 15
15. Sevilla 14 13
16. Cadiz 15 12
17. Mallorca 15 11
18. Celta Vigo 15 9
19. Granada 15 7
20. Almeria 15 4