EDİRNE'de 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ilk dönemini değerlendiren İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, kentte mesleki eğitimde eğitim gören çırak ve kalfa sayısının 1 yılda yüzde 131 arttığını söyledi. Arpacı, "Edirne'de 2021 yılında 284 öğrencimiz vardı meslek eğitim merkezimizde, 2022 yılında bu oran 657'ye çıktı. Oransal baktığımızda yüzde 131 oranında arttığını görüyoruz. Bunun yanında ustalık ve telafi eğitim programları da var, 2022'de 1137 kişi ustalık ve telafi eğitimini tamamladı. Bu da bizim mesleki eğitime verdiğimiz önemin göstergesi" dedi.

Edirne Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, eğitim öğretim yılının 1'inci dönemine dair değerlendirmelerde bulunduğu basın toplantısı gerçekleştirdi. Edirne Serhat Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilen toplantıya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Cemal Turan, Müzekka Bayrak ve Nail Yılmaz ile Okul Müdürü Ali Sakarya katıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Arpacı toplantıda, bakanlığın 2022-2023 eğitim öğretim yılıyla ilgili projelerinin Edirne ayağındaki uygulamalarına değindi.

'OKUL ÖNCESİ ORANI ARTTI'

Türkiye genelinde bakanlığın 6 bin 4 anaokulu açtığını, 2022 yılında 3 ile 5 yaş arasındaki okul öncesine başlama oranının da arttığını belirten Arpacı, "Bakanlığımız Türkiye genelinde 6004 anaokulu aştı. 5 yaşındaki okullaşma oranına baktığımızda, yüzde 65'ten yüzde 99'a yükseldiğini görüyoruz. Edirne özeline baktığımızda 3-5 yaş anaokul oranımız yüzde 4.99 oranında arttı, yüzde 57.80 oldu. 4-5 yaş aralığı bir önceki yıla göre yüzde 8.17 artarak 74.03'e çıktı. 5 yaşta da yüzde 91 olan oranımız yüzde 99'a çıktı, artış oranımız da yüzde 7.96. Biz de bakanlığımızın politikaları çerçevesinde Edirne'de okul öncesi eğitimin artış oranını yukarı çıkarttık. Bu da bize gurur vermektedir" dedi.

'EĞİTİM GÖREN ÇIRAK VE KALFA SAYISI 1 YILDA YÜZDE 131 ARTTI'

Mesleki eğitimde başlatılan projelerle, çırak ve kalfa sayısında da artış yaşandığına dikkat çeken Arpacı, "Mesleki eğitimde, bakanlığımız başlattığı büyük projelerle özellikle mesleki eğitime çok önem veriyor. Mesleki eğitimde çırak ve kalfa sayısı 1 yılda tam 7 kat arttı ülke genelinde ve 1 milyon 200 bin çırak ve kalfa oluştu. Edirne'de 2021 yılında 284 öğrencimiz vardı meslek eğitim merkezimizde, 2022 yılında bu oran 657'ye çıktı. Oransal baktığımızda yüzde 131 oranında arttığını görüyoruz. Bunun yanında ustalık ve telafi eğitim programları da var, 2022'de 1137 kişi ustalık ve telafi eğitimini tamamladı. Bu da bizim mesleki eğitime verdiğimiz önemin göstergesi" diye konuştu.

'2023'TE 6 MİLYON CİRO ELDE ETTİK'

Meslek liselerinde elde edilen cirolara da değinen Arpacı, "Her okulumuzun kendi döner sermayesi var yaptığı işe göre. Edirne özeline baktığımızda 2020 yılında 541 bin lira olan döner sermayemiz 2021'de 2 milyon 541 bine, 2022 yılında ise 6 milyon 303 bine ulaşmış durumdadır. Burada emeği geçen bütün öğretmenlerimize ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok verimli bir çalışma yapıldı. İnşallah döner sermayeler de arttıkça çocuklarımız bunlardan yararlanıyorlar. Hepinizin bildiği gibi basına da yansıdı, asgari ücretin 3'te 1'i oranında, minimum düzeyde öğrencilerimiz buradan katkı almaktadırlar. Bu da son derece sevindirici bir durum" şeklinde konuştu.

'4 KÖYDE ANASINIFIMIZ VAR'

Bakanlığın köy yaşam merkezleri kapsamında Edirne'de 4 köyde anasıfının açıldığını ifade eden Arpacı, "Bakanlığımızın başlattığı köy yaşam merkezleri, bir diğer konuydu. Bu da atıl olan, kapalı olan köy okullarımızı açalım, köylerimiz şenlensin, cıvıl cıvıl olsun, orada hem halk eğitim merkezlerimiz tarafından kurslar açılsın, hem de eğer ki ihtiyaç vara okul öncesi açalım ve oraya öğrencilerimiz oradan yararlansınlar. Bu bağlamda bakanlığımız ülke genelinde 2 bin 200 köy yaşam merkezini açtı. Edirne özeline baktığımızda 20 tane köyde yaşam merkezi açıldı. Bunlardan 4 tanesinde ana sınıfı da mevcuttur. Keşan Yerlisu İlkokulu'nda, Uzunköprü Değirmenci İlkokulu'nda, Süloğlu Akardere'de ve İpsala Sarıcali Köyü'nde anasınıflarımız var" ifadelerini kullandı.

'İKİNCİ DÖNEM 16 BİN 544 ÖĞRENCİ ÜCRETSİZ YEMEKTEN FAYDALANACAK'

Edirne'de eğitim öğretimin ilk döneminde 5 bin 974 öğrenciye ücretsiz yemek dağıtıldığını, ikinci dönemde ise bu rakamın 16 bin 544'e ulaşacağını kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Arpacı, "Bakanlığımız 5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek dağıtımı için işleme başladı. İnşallah ikinci dönem, yani 6 Şubat'ta bütün okul öncesindeki öğrencilerimiz, anasınıflarındaki öğrencilerimiz, taşımalıyla gelen öğrencilerimiz burada yemeklerini ücretsiz olarak yiyecekler. 5 milyon hedefi son derece önemli, 'anaokulu ve anasınıfındaki tüm öğrencilerimize ücretsiz yemek veriyoruz' parolasıyla bakanlığımız bunu başlattı. Bakanlığımızca Edirne'de birinci dönem; okul öncesi 154, taşımalı 4826, pansiyonlarda 994, ilkokulda 1586 ve ortaokulda 647 olmak üzere 5974 öğrencimiz ücretsiz yemekten faydalandı. İkinci dönem ise Edirne'de ücretsiz yemekten toplam 16 bin 544 öğrencimiz faydalanacak" dedi.

'YATIRIM PROGRAMINDA YENİ YERLEŞİME OKUL PROJESİ VAR'

Edirne'de özellikle 'yeni yerleşim' olarak ifade edilen Şükrüpaşa, Kocasinan ve 1'inci Murat Mahalleleri'ndeki okul sıkıntısı yönündeki soruya da cevap veren Arpacı, "Yeni okul konusunda bakanlığımızın yatırımları olacak. Edirne ili özelinde de yatırım programında olan okullarımız var. İnşallah sayın bakanımız Edirne'ye teşrif ettiği zaman onların müjdesini verecek. Bakanlık düzeyinde çalışmalarımızı yapıyoruz. Özellikle yeni yerleşim yerlerine ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde çalışma yapıyoruz. Fizibilitelerini, çalışmalarını yaptık. Sayın bakanımız geldiği zaman onları açıklayacak. Merkezde ve ilçelerde bir çok yeni okul yaptık aslında. Toplam derslik sayımız 3 bin 980. Okullaşma oranlarına baktığımız zaman bu da bize veri veriyor. Derslik başına düşen öğrenci sayımız 15. 2002 ile 2020 yılları arasında toplam 67 tane okul, 827 derslik yapıldı. İhtiyaç oldukça yapılmaya devam edecek" diye konuştu.()