Tülay POYRAZ/BURSA, ()-KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerin yıl dönümünde, hayatını kaybedenler için Bursa Ulu Cami’de dua edildi. AFAD tarafından UNESCO Meydanı’nda Arama Kurtarma Malzemeleri ve Fotoğraf Sergisi düzenlenirken, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaralar tamamen sarılana kadar bölgedeki çalışmalarının devam edeceğini söyledi.
Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümünde, Bursa AFAD tarafından anma programı düzenlendi. Depremlerde yaşamını yitirenler için Ulu Cami’de dualar edildi. Öğle namazı çıkışında da vatandaşlara gül suyu ve lokum ikram edildi. Bursa Valisi Mahmut Demirtaş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da katıldığı program, daha sonra UNESCO Meydanı’ndaki Arama Kurtarma Malzemeleri ve Fotoğraf Sergisi ile devam etti. Sergiyi gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Büyük acının üzerinden tam 1 sene geçti. Yaşamını yitiren 52 bin vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Geride kalanlara sağlık ve sıhhat diliyorum. Ülke olarak çok zorlandığımız, çok sıkıntı yaşadığımız bir süreçti. Büyükşehir olarak 2 bin 300 personel, 700 makine ve ekipmanla, bölgeye müdahale etmek nasip oldu. Bir sürü yaralar sardık. Evde bakım hizmetleri verdik. Sokak ilaçlamaları ve temizlikleri yaptık. Altyapı çalışmalarıyla beraber üç ayrı yerde 2 bin konteynerlik yaşam alanları oluşturduk” dedi.
‘KENETLENMEK ÇOK KIYMETLİ’
Bölgedeki anma törenlerine katılmak üzere yola çıktığını, ancak Gaziantep’teki olumsuz hava şartları nedeniyle uçuşun iptal olduğunu söyleyen Aktaş, “Şu an Hatay başta olmak üzere birçok şehrimizde Bursa ismi çok iyi biliniyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri çok iyi biliniyor. Bir kere böyle bir şeye aracılık etmek çok büyük mutluluk. Bundan sonra yaptığımız her ev ve işyerinde, konutta, inşaatta, muhakkak suretle deprem gerçeğini göz önüne alarak hareket etmemiz gerektiğini hiçbirimizin asla unutmaması gerekiyor. Bu ve benzeri olaylarda el birliği içerisinde birbirimize sarılarak, kenetlenmek çok kıymetli ve değerli. Türk milleti bunu devletiyle, milletiyle çok net bir şekilde 6 Şubat 2023’te gösterdi. Rabbim bir daha böyle acılar vermesin. Ölenlere rahmet olsun. Bu acılardan ders almayı Allah bize nasip etsin” diye konuştu. ()

BUSKİ’nin atık su arıtma tesislerine enerji teşviği BUSKİ’nin atık su arıtma tesislerine enerji teşviği