Murat DELİKLİTAŞ-Hasan YILDIRIM/İSTANBUL,()-CUMHURİYET Halk Partisi’nin (CHP) 100. kuruluş yıldönümü, Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen törenle kutlandı. CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Saniye Yurdakul, partilerinin siyasi birikim ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biri olduğunu belirterek "Bu miras sadece bize değil; büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir" dedi.

"CHP'NİN YARININ İDEALLERİYLE DAHA DA BÜYÜYECEĞİNE İNANCIMIZ TAMDIR"

CHP’nin 100. kuruluş yıldönümü nedeniyle İstanbul İl Başkanlığınca, Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı önünde tören düzenlendi. Anıta çelenk konulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Saniye Yurdakul, Cumhuriyet kadar köklü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan CHP’nin 100. kuruluş yıldönümünü kutlamaktan gurur duyduklarını belirterek şöyle konuştu: "Bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin, mirasını bir asra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünün zorluklarıyla büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin, yarının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır. Büyük Atatürk; Cumhuriyeti ilan etmeden 1922 Aralık ayında "Barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim" diyerek; Kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizin yeni bir yönetime kavuşmasıyla birlikte 9 Eylül 1923’te Türkiye’nin ilk siyasi partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi kurmuştur. " dedi.

Yurdakul, "Partimiz, Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve yolculuğuna eşlik etmiş bir partidir. Öyle ki, dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı siyasi partiden birisi olma şerefine de sahiptir. Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıllık geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biridir. Bu miras sadece bize değil; büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir." şeklinde konuştu. ()