Kazım BULUT/BURSA, ()-TÜRKİYE’de tekstil sektörünün en önemli buluşmalarından olan Bursa Textile Show fuarı sona erdi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki KFA Fuarcılık’ın, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) işbirliğiyle düzenlediği fuarı, 70’e yakın ülkeden bini aşkın yabancı alıcının da aralarında yer aldığı 8 bin kişi ziyaret etti.
Türk tekstil üreticilerini dünyanın dört bir yanından alıcılarla buluşturan Bursa Textile Show 9’uncu kez ziyaretçilerini ağırladı. Bu yıl ilk defa Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarda 200’e yakın firma 2024 ilkbahar-yaz giysilik kumaş koleksiyonlarını sektör profesyonellerinin beğenisine sundu. BTSO ve UTİB ortaklığında koordine edilen alım heyetleri ve KFA Fuarcılık’ın çalışmaları kapsamında, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere 70 ülkeden gelen binin üzerinde nitelikli yabancı alıcı da firmalarla iş görüşmeleri gerçekleştirdi. 4 holde, toplam 10 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuarda ayrıca trend alanlarıyla birlikte yapılan seminerlerle, katılımcılar sektördeki son yenilikleri keşfetme imkanı buldu. Sektörün kalbinin attığı fuarı 3 gün boyunca yerli ve yabancı toplam 8 bin iş profesyoneli ziyaret etti.
‘DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ALICIYI SEKTÖRÜMÜZLE BULUŞTURDUK’
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa iş dünyasının ihracat odaklı büyümesine yönelik gerçekleştirdikleri çalışmalar kapsamında, 2023 yılında bir fuar organizasyonunu daha geride bıraktıklarını söyledi. Ocak ayında 80’e yakın ülkeden alıcının ziyaret ettiği Junioshow Fuarı’nın ardından Bursa Textile Show Fuarı’nda da dünyanın farklı coğrafyalarından sektör profesyonellerini Bursa’da ağırladıklarını ifade eden Burkay, ABD’den Japonya’ya, Hindistan’dan İspanya’ya, Rusya’dan Ürdün’e kadar sektörün önemli oyuncularının yer aldığı alım heyetlerini, fuarda iş dünyası temsilcileriyle buluşturduklarını kaydetti. İbrahim Burkay, “Paydaşların güçlü iş birliği ve tekstil sektörü temsilcilerimizin özverili yaklaşımlarıyla Bursa Textile Show’un 9’uncusunu tamamladık. Bursa’mız tekstil ve kumaş sektöründe kaliteli üretimi ve tasarımıyla uluslararası arenada önemli bir merkez konumunda. Kentimizin sektördeki rekabetçiliğini güçlendirmek istiyoruz. Fuar bu yıl bizim için ayrıca farklı bir anlam taşıyor. Ülke olarak Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem felaketi yaşadık. Bizler de yardımlaşma ve dayanışma şuuruyla düzenlediğimiz fuarımızın gelirini, deprem bölgesindeki ihtiyaçların karşılanması amacıyla kullanacağız. Bu noktada tüm firmalarımıza bu zorlu süreçteki destekleri ve fedakarlıkları için teşekkür ediyorum” dedi.
BURSA TEXTİLE SHOW İLE SEKTÖR YENİ PAZARLARA KAPI AÇTI
UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, Türk tekstilinin dünya trendlerinde yön verici pozisyonda olmasında uluslararası nitelikli fuarların etkisinin büyük olduğunu belirterek, “Tedarik zincirinin tüm aşamalarının gerçekleştiği Bursa’da 9’uncusunu gerçekleştirdiğimiz Bursa Textile Show Fuarı da bu anlamda sektörün ihracat ivmesinin güçlenmesine katkı sağladı. Fuar kapsamında ‘Turkish Textile Network (TTN) Natureverse Reflect Vol.2’ etkinliğimizde de ipliğinden kumaşına, tasarımından bitmiş ürününe kadar her aşamada tamamen TTN üyesi firmalar tarafından üretilen kıyafetleri, nitelikli yerli ve yabancı alıcıların beğenisine sunduk. Bu noktanın ilgi odağı olması da ayrıca sevindirici. Ekolojik Tekstiller UR-GE Projesi kapsamında küme üyesi firmaların yabancı alım heyeti ile gerçekleştirdiği B2B görüşmeleri de önemli iş birlikleri ile sonuçlanırken, yeni pazarlara kapı açtı. Sektör temsilcileri ile yabancı iş profesyonellerinin bir araya geldiği Bursa Textile Show, ülke standartlarının üstünde bir organizasyona dönüştü. Deprem yaralarını sardığımız bir dönemde, burada elde edilen gelirin bölgeye aktarılması da çok önemli. Ülke olarak zor bir dönemden geçerken, Türk tekstil, hazır giyim ve konfeksiyonunun gerçekten çok güçlü olduğunu göstererek motivasyonumuzu artırmış olduk” ifadelerini kullandı. ()