BALIKESİR, (DHA) - BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde; Ayvalık, Burhaniye, Edremit ve Gömeç belediyelerinin paydaşlığında düzenlenen Balıkesir 5. Aromaterapi Festivali, Burhaniye ilçesinde başladı. Aromaterapiye dair her şeyin yer aldığı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM) ve Ören Sahili’nde gerçekleştirilen 'mis kokulu' festival, renkli görüntüler sahne oldu.

Balıkesir Aromaterapi Festivali, 5’inci kez kapılarını açtı. Türkiye’nin ilk ve tek Aromaterapi Festivali konumundaki organizasyon, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bu yıl ilk kez bölgede yer alan; Ayvalık Belediyesi, Burhaniye Belediyesi, Edremit Belediyesi ve Gömeç Belediyesi’nin paydaşlığında gerçekleştiriliyor. 7 Temmuz Pazar gününe kadar devam edecek Aromaterapi Festivali kapsamında; BAÇEM’de eğitim seminerleri ve atölye çalışmaları gerçekleştirilirken aynı zamanda Ören Meydanı’na kurulan Aromaterapi Çarşısında açılan 200 stantta, Balıkesir ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen firmalar ürünlerini tanıtarak satışını yapacak. Alanda kurulan sahnede de gün boyunca söyleşiler düzenleniyor. Paydaş belediyelerin de stant açtığı meydanda Ankara Büyükşehir Belediyesi de stant açarak ürünlerini ve hizmetlerini tanıttı.

FESTİVAL ALANINA TRAKTÖRLERLE GİRDİLER

BAÇEM’de vatandaşlarla birlikte yılın ilk hasadını gerçekleştiren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın ile ilçe belediye başkanları hemen ardından üstü açık otobüslerle Burhaniye Belediyesi’nin önünden kortejin başlama noktasına kadar marşlar eşliğinde gitti. Burhaniye Belediyesi’nin önünde otobüslerden inerek traktörlere binen belediye başkanları, oradan Ören Meydanı’ndaki festival alanına kadar kortej halinde ilerledi. Festival alanında açılış konuşmaları yapıldı.

'GELİŞEREK BÜYÜYECEK'

Aromaterapi Festivali’nin düzenlenmesine belediye olarak ilk defa ortak olduklarını söyleyen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin “Bununla da gurur duyuyoruz. Bu festivalin gelişerek büyüyeceğine inanıyorum. Ayvalık, endemik bitkiler açısından çok zengin bir ilçe. BAÇEM’le beraber endemik bitkilerden oluşan bir rota oluşturabiliriz. Bu da turizme çok büyük katkı sağlar. Herkese iyi eğlenceler diliyorum" dedi.

'FESTİVAL HER GEÇEN YIL DAHA DA GÜÇLENECEK'

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 5 belediyenin paydaşlığında ilk kez düzenlenen Balıkesir 5. Aromaterapi Festivali’nin, her geçen yıl daha da güçlenerek devam edeceğini belirten Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, "BAÇEM, Balıkesir’in tanıtımı için çok önemli bir yere sahip. Burhaniye Belediyemizin, BAÇEM’in karşısında kendisine ait 100 dönüm civarında bir yeri var. Burhaniye Belediyesi olarak bu yerimizi toptancı hali yapmak için Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis etmek istiyoruz. Aromaterapi Festivalimiz hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Böyle güzel bir organizasyonun içinde bulundukları için mutluluğunu dile getiren Edremit Belediye Başkanı Mehmet Ertaş, "Türkiye’de tek olan ve dünyada merak uyandıran Aromaterapi Festivalimizin, Büyükşehir’in öncülüğünde körfezdeki belediyelerle beraber organize edilmesi nedeniyle çok teşekkür ediyorum" dedi.

'AKDENİZ KARNAVALI GİBİ FESTİVAL'

Paydaşı oldukları Balıkesir 5. Aromaterapi Festivali’ni bir Akdeniz karnavalına dönüştürerek gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür eden

Gömeç Belediye Başkanı Melih Bağcı "Bu festivalin öncelikle herkese insanın insanca, doğayla barıştığı bir bilinci bize kazandırmasını istiyorum. Sizleri barışa, umuda, aydınlık yarına olan inancımla selamlıyorum" dedi.

ŞİFANIN, TARİHİN VE KÜLTÜRÜN BAŞKENTİ BALIKESİR

Balıkesir 5. Aromaterapi Festivali’nin ilk kez bölgede yer alan ilçe belediyesiyle birlikte organize edildiğini ifade ederek konuşmasına başlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, "Organizasyonda temamız; tarih, şifa ve kültür. Açık ve net söylüyorum; Türkiye’nin parlayan yıldızı Balıkesir şifanın başkentidir, kültürün başkentidir ve tarihin başkentidir. İşte, onun için bu başkente Balıkesir’imize tüm Türkiye’yi davet ediyoruz. Balıkesir Aromaterapi Festivali, Türkiye’de ilk. Aromaterapinin ne olduğunu, nasıl gelişmesi gerektiğini herkese anlatmamız lazım. Burada yine bütün belediye başkanlarımızla birlikte stantlarımız kuruldu. Bunun yanı sıra 200’e yakın standımız var. Neler yapılıyor, neler işleniyor, nasıl ilerleyebilir ve nasıl desteklenebilir onları stantlarımızda sizlere anlatmak için fark yaratmak için buradayız" dedi.

'BALIKESİR’İMİZ; DÖNÜŞÜYOR, GELİŞİYOR VE GÜZELLEŞİYOR'

Yalova'da, kırmızı ışık ihlali yapan sürücülere 11 milyon ceza Yalova'da, kırmızı ışık ihlali yapan sürücülere 11 milyon ceza

Balıkesir’i; birlik ve beraberlik içinde yöneteceklerini vurgulayan Başkan Ahmet Akın “Logomuz; herkesi kucaklayan ve sevgisiyle bütün Türkiye’yi saran bir logo. Balıkesir’in sıcaklığı, Balıkesir’in güzelliği ve Balıkesir’in o samimiyetini çok yakında bütün Türkiye ve dünyada görecek. Bunun için çok çalışıyoruz. Balıkesir’imiz; dönüşüyor, gelişiyor ve güzelleşiyor. Bunu hissedeceksiniz, çünkü büyük bir samimiyetle çalışan ve Balıkesir’i kendi içine sindiren, bu güzellikleri, bu coğrafyayı, bu insanları ve turizmi her konuda başkent yapmak için uğraşan çok değerli 20 ilçe belediye başkanımız ve 10 binlerce çalışanımız var" dedi.

BURHANİYE’YE, KÖRFEZ TOPTANCI HALİ KURULACAK

İki denize kıyısı olan Balıkesir’de, deniz temizliği için adımlar attıklarını söyleyen Başkan Ahmet Akın “Kısa sürede başlayacağımız çalışmalarla dönemimiz süresinde bu işi bitireceğiz. Körfezimizin tam merkezinde olan Burhaniye’ye, ilçe belediyemizin vereceği 100 dönüm arsaya Körfez Toptancı Hali kuracağız. Doğanın güzelliği, aromaterapinin huzur, mutluluk ve şifa veren, insanı rahatlatan duygusuyla buluşmak için buradayız" diye konuştu.

MUHTEŞEM KONSERLER ÖREN SAHİLİ’Nİ DOLDURDU

Konuşmaların ardından Ören Sahili’ne kurulan sahnede, önce Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı sanatçısı Ayhan Erden, ardından da ses sanatçısı Birsen Tezer, sahne alarak konser verdi. Ören Sahili’ni dolduran Balıkesirliler, seslendirilen parçalarla keyifli anlar yaşadı.(DHA)

Kaynak: dha