Yıldırım Belediye Başkanı Yılmaz, görevdeki 5 yılını değerlendirdi

Bölge 21.11.2023, 16:13
Yıldırım Belediye Başkanı Yılmaz, görevdeki 5 yılını değerlendirdi

İsmail Hakkı SEYMEN/BURSA,()-BURSA'da Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, görevdeki 5 yılını değerlendirdi. İlçeye 11 kentsel dönüşüm projesi, 1 milyon metrekare yeşil alan, 7 kapalı pazar alanı, 31 yeni park, 22 spor yatırımı ve 3 kütüphane kazandırdıklarını söyleyen Yılmaz, “Tarihi, kültürü, doğası ve değerleriyle eşsiz bir ilçe olan Yıldırım’ı, modern, güvenli, ulaşılabilir, marka değeri yüksek, insanları mutlu bir yer haline getirmek için samimiyet ve gayretle çalışıyoruz” dedi.
Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, ‘5 Yıllık Değerlendirme ve Bilgilendirme Toplantısı’ düzenledi. Barış Manço Kültür Merkezi’nde, ‘Ne varsa Yıldırım’da Var. Yıldırım’ın Geleceği İçin Biz Varız’ mottosuyla gerçekleştirilen programa, basın mensuplarının yanı sıra AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı İrfan Akkaya ile İlçe Gençlik Kolları Başkanı Rüştü Maviçiçek katıldı. Tarihi, kültürü, doğası ve değerleriyle eşsiz bir ilçe olan Yıldırım’ı,modern, güvenli, ulaşılabilir, marka değeri yüksek, insanları mutlu bir şehir haline getirmek için çalıştıklarını vurgulayan Başkan Yılmaz, yaptıkları her işte, ürettikleri her projede, merkeze insanı alan bir yaklaşımla hareket ettiklerini söyledi. Bu yaklaşımı, kentin ana unsuru olan insanı merkez alan, ‘Yeni Yıldırım Yaklaşımı’ olarak adlandırdıklarını ifade eden Yılmaz, “Hedefimiz Yıldırım’da yaşayan 655 bin 806 hemşehrimizin her birinin ihtiyacını, beklentilerini, en doğru şekilde tespit etmek ve onlara en iyi hizmeti en kısa zamanda ulaştırmak. Bu noktada belediye olarak kendimize hiçbir zaman sınır koymadık, koymuyoruz. ‘Halka hizmet hakka hizmettir’ şiarıyla, temel yerel yönetim hizmetlerinin yanı sıra, eğitimden sağlığa, spordan sanata, emniyetten tarihi kültürel varlıkların korunmasına kadar her alanda gayretle çalışıyor ve değerlerin ilçesi Yıldırım’a hizmet üretiyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana ciddi atılımlar gerçekleştirerek kentimize değer katacak birçok proje ürettik” dedi.
‘SESSİZ DEVRİM YAPTIK’
Yıldırım’ın temel önceliğinin imar ve kentleşme olduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, bu problem çözülmeden kentsel dönüşümün sağlıklı yürütülmesinin mümkün olmadığını vurguladı. Yıldırım’ın özellikle son 50 yıllık süreçte, hızlı ancak düzensiz büyümesinin neticesinde, imar planlarının adeta yapboza döndüğünü belirten Yılmaz, “Yıldırım Belediyesi olarak imar uygulama planlarına kalıcı çözüm getirerek, adeta sessiz bir devrim gerçekleştirerek, Yıldırım’da hizmetin önündeki en büyük engeli kaldırdık. Bu minvalde imar uygulamalarımıza başlayarak, 10 bin hak sahibine tapularını teslim ettik. Kısa süre içerisinde bu sayıyı 40 bine çıkaracağız, son aşamadayız. Yaptığımız imar uygulamaları bugün belki tam anlamıyla görülmüyor olabilir. Ancak, mülkiyet problemini ortadan kaldıran, özellikle ilçemizin riskli alanda yeni ve güvenli yaşamın önünü açan imar ve plan uygulamaları, bu şehir için adeta sessiz bir devrimdir. Bu uygulamalar ile 68 bin metrekare spor alanını, 36 bin metrekare sağlık alanını, 680 bin metrekare yeşil alanını, 93 bin metrekare sosyal ve kültürel alanı, 78 bin metrekare cami alanını ve 250 bin metrekare okul alanını bedelsiz olarak ilçemize kazandırdık” diye konuştu.
‘YAŞAM ALANLARI OLUŞTURUYORUZ’
Yıldırım’da yürütülen çalışmaların ayrı bir özelliği olduğuna işaret eden, Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Biz bir sitedeki daireleri yıkıp yerlerine yeni daireler yapmıyoruz. Biz bitişik nizam çarpık kentleşmenin olduğu yerlerde, yeni yaşam alanları oluşturuyoruz. Sadece bina yapmakla kalmıyoruz. Yeni yollar, bulvarlar, parklar, sağlık alanları, spor tesisleri yapıyoruz. İlçemizde şu an devam eden 11 farklı kentsel dönüşüm projemiz, bu doğrultuda devam ediyor. Bizim diğer önemli gündemimiz ise ulaşım. Bu doğrultuda bir taraftan yeni ulaşım akslarını ilçeye kazandırırken, diğer taraftan da mevcut yollarımızı yeniliyoruz. Doğu batı doğrultusunda, kentin en önemli ulaşım arteri olan Ankara Yolu’na iki alternatif oluşturuyoruz. Bunlardan bir tanesinde Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte, Haşim İşcan Caddesi’nden Kestel Çimento Fabrikası’na kadar gidilebilecek bir alternatif güzergah oluşturuyoruz. İlerleyen zamanlarda ise Yakın Çevre Yolu’nu Gürsu’daki 35’lik yola bağlayacağız. Yine dikey yollarımıza da alternatif güzergahlar oluşturuyoruz” dedi.
1,5  MİLYON METREKARE AKTİF YEŞİL ALAN
Şehirlerin marka değerlerinin en ön önemli göstergelerinden birisinin, kişi başına düşen yeşil alan miktarı olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, “Daha göreve geldiğimiz gibi Yıldırım’a kişi başı 1 metrekare yeşil alan kazandırmayı taahhüt ettik. 663 bin metrekareye tekabül hedefimize, kısa süre içerisinde ulaşınca bu sefer hedefimizi 1,5 milyon metrekare olarak güncelledik. Bugün itibari ile bunun 1 milyon metrekaresini tamamladık.  Bu minvalde 78 proje uyguladık. Balaban Orman Parkı ve Cumalıkızık Orman Parkı ile birlikte 31 parkı ilçemize kazandırdık, 40’ını ise yeniledik. Yeşil alan üretmek kadar, çevreyi ve yeşili korumak da çok önemli. Bu düşünceyle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan sıfır atık çalışmalarıyla, Bağımsız Atık Timleri’nden Mama Üretim Tesisi’ne, Kompost Tesisi’nden eğitim çalışmalarına 12 çevre projesi hayata geçirdik” diye konuştu.
İKİ YENİ KÜTÜPHANE MÜJDESİ
Yıldırım’daki dönüşümün fiziki bir dönüşümden ibaret olmadığını, dönüşümün kültürel boyutunu da en az fiziksel yönü kadar önemsediklerini vurgulayan Başkan Yılmaz, şunları söyledi:
“Yıldırım’da haftada bir gün kullanılan bir toplantı salonunu, 7 gün 24 saat çalışan uyumayan kütüphaneye dönüştürdük. 50 bin üyesi olan kütüphanemiz 650 bin misafir ağırladı. 20 bin eserin bulunduğu kütüphanemizde sınırsız internet hizmetimiz, çay, çorba ikramımız bulunuyor. Mimar Sinan Uyumayan Kütüphanesi ve Mimar Sinan Çocuk Kütüphanesi’ni hizmete açtık. Kısa süre içerisinde Karapınar ve Karaağaç Mahallelerimize de kütüphaneler kazandıracağız. Yine bu süreçte 22 yeni spor tesisini ilçemize kazandırdık. Bursa’nın en büyük spor kompleksi Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi gibi büyük spor komplekslerinin yanı sıra kadınlarımıza özel 5 yeni spor merkezi, gençlerimiz için 8 spor sahası hizmete açtık. Tesislerimizde 240 bin hemşehrimize spor ve eğitim hizmeti verdik. Katıldıkları her müsabakada göğsümüzü kabartan evlatlarımız 3 bin 400 madalya ve 197 kupa kazandı. Çocuklarımız ve gençlerimizin gelişimi için çalışıyoruz.”
YENİ SAĞLIK YATIRIMLARI
Belediyeciliği altyapı ve yol yapmaktan ibaret gören klasik anlayışı kabul etmediklerinin altını çizen Başkan Yılmaz, “Spor merkezlerinden kütüphanelere, pazar yerlerinden sağlık merkezlerine hemşehrilerimizin yaşam konforunu artıracak tesisleri Yıldırım’a kazandırıyoruz. Hem kamu kurumlarımızın hem de hayırseverlerimizin de desteğini alarak Yıldırım’ı geleceğe taşıyoruz. Hemşehrilerimizin sağlık hizmetlerine erişimi noktasında, ilçemizin hangi bölgesinde ihtiyaç varsa o noktalara Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu kazandırarak, hemşehrilerimizin bu alandaki ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde gideriyoruz. Bu doğrultuda 5 adet 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ve 4 Aile Sağlığı Merkezi’ni hizmete açarken 3’ünde de çalışmalarımız süratle devam ediyor” dedi.
32 BİN 763 KİŞİYE İŞ İMKANI
Hayatın her alanında Yıldırımlıların yanında olduklarını vurgulayan Başkan Yılmaz, “İnsanlarımızın istihdamına katkı sağlamak için kurum ve kuruluşlar ile birlikte önemli çalışmalara imza atıyoruz. Yıldırım İstihdam Merkezi’miz bin 535’i özel birey olmak üzere, 32 bin 763 insanımızı istihdama kazandırdı. İlçemizde bulunan 12 kadın kooperatifi ile Bursa’nın en çok kadın kooperatifine sahip ilçeyiz. 8 ticari kooperatifimizin bir araya gelmesiyle şimdi de Sınırlı Sorumlu Gülçiçek Hatun Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kuruldu. Yine 25 mahallemizde bulunan Kadın Eğitim ve Girişimcilik Merkezlerimiz ile meslek sahibi olmak isteyen kadınlarımıza, Yıldırım Sosyal İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi ile gençlerimize eğitimler veriyor, hemşehrilerimizin meslek sahibi olmasına katkı sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Yıldırım Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri 200 farklı içerikli kültürel etkinlik ile binlerce kişiyi kültür sanat programlarıyla buluşturduklarını ve 34 eser ile 3 albümü yayın hayatına kazandırdıklarını kaydeden Yılmaz, “Bursa’nın tarih, kültür ve manevi kimliğinde çok önemli bir yere sahip olan Emir Sultan Hazretleri’ni ve onunla özdeşleşen ‘Erguvan Bayramı’nı Yıldırım’da yaşatıyoruz. Erguvan Bayramı Bursa’nın kültür ve manevi kimliğinin önemli bir parçasıdır. Bu yıl 2’ncisini kutladığımız Erguvan Bayramı’nı, inşallah bundan sonra her yıl geleneksel olarak kutlayacağız ve Emir Sultan Hazretleri’ni anacağız” diye konuştu.
Başkan Yılmaz, sunumun ardından basın mensuplarından gelen soruları yanıtladı. ()

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 09 Aralık 2023
İmsak 06:36
Güneş 08:07
Öğle 13:01
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 15 40
2. Fenerbahçe 14 37
3. Beşiktaş 14 26
4. Kayserispor 14 26
5. A.Demirspor 15 23
6. Trabzonspor 14 23
7. Kasımpasa 14 21
8. Rizespor 14 21
9. Antalyaspor 14 20
10. Hatayspor 14 18
11. Karagümrük 14 17
12. Ankaragücü 14 17
13. Sivasspor 14 15
14. Gaziantep FK 14 15
15. Konyaspor 14 14
16. Pendikspor 14 13
17. Başakşehir 14 12
18. Samsunspor 14 11
19. Alanyaspor 14 11
20. İstanbulspor 14 8
Takımlar O P
1. Eyüpspor 14 36
2. Kocaelispor 14 29
3. Bandırmaspor 14 26
4. Göztepe 14 26
5. Bodrumspor 14 24
6. Gençlerbirliği 14 24
7. Sakaryaspor 14 23
8. Ahlatçı Çorum FK 14 20
9. Keçiörengücü 14 19
10. Erzurumspor 14 18
11. Manisa FK 14 17
12. Boluspor 14 16
13. Ümraniye 14 15
14. Adanaspor 14 15
15. Şanlıurfaspor 14 14
16. Pendikspor 0 0
17. Tuzlaspor 14 12
18. Giresunspor 14 9
19. Altay 14 5
Takımlar O P
1. Arsenal 15 36
2. Liverpool 15 34
3. Aston Villa 15 32
4. M.City 15 30
5. Tottenham 15 27
6. M. United 15 27
7. Newcastle 15 26
8. Brighton 15 25
9. West Ham United 15 24
10. Chelsea 15 19
11. Brentford 15 19
12. Fulham 15 18
13. Wolves 15 18
14. Crystal Palace 15 16
15. Bournemouth 15 16
16. Nottingham Forest 15 13
17. Everton 15 10
18. Luton Town 15 9
19. Burnley 15 7
20. Sheffield United 15 5
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 38
2. Girona 15 38
3. Barcelona 15 34
4. Atletico Madrid 14 31
5. Athletic Bilbao 15 28
6. Real Sociedad 15 26
7. Real Betis 15 25
8. Getafe 16 22
9. Las Palmas 15 21
10. Valencia 16 19
11. Rayo Vallecano 15 19
12. Villarreal 15 16
13. Deportivo Alaves 15 16
14. Osasuna 15 15
15. Sevilla 14 13
16. Cadiz 15 12
17. Mallorca 15 11
18. Celta Vigo 15 9
19. Granada 15 7
20. Almeria 15 4