Hasan BOZBEY/BURSA, ()-BURSA’da, Ankara-İzmir karayolunun güneyinde alternatif güzergah oluşturulması amacıyla, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Balıklıdere Köprüsü ve bağlantı yolları törenle hizmete açıldı. Otosansit ile Değirmenönü mahalleleri Balıklıdere Köprüsü ile birbirine bağlanırken, Kaplıkaya ile Kestel arasındaki imar yolunun tamamlanmasıyla Ankara yolunun trafik yoğunluğunun azalması hedefleniyor.
Ankara-İzmir karayolunu yüklerinden arındırmak için, alternatif güzergahlar oluşturmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, yolun güneyinde Kaplıkaya ile Kestel arasında yeni bir güzergah oluşturuyor. Bu güzergah üzerinde, daha önce Değirmenönü ve Karapınar mahallelerini köprü ile birbirine bağlayan Büyükşehir Belediyesi, Siteler ile Bağlaraltı mahallelerinin bağlantısı için de Kaplıkaya Köprüsü’nü tamamlayıp ulaşıma açmıştı. Bu rotanın en doğusunda yer alan ve Otosansit ile Değirmenönü mahallelerini birbirinden ayıran Balıklıdere üzerine de 125 metre uzunluğunda, 2 şerit geliş, 2 şerit gidiş olarak 4 açıklıklı köprü inşa edildi. Yaklaşık bin 500 metre bağlantı yolu, kaldırım ve bisiklet yolunu da kapsayan proje, törenle hizmete açıldı.
‘SORUN KARARLILIKLA DÜZELECEK’
Balıklıdere Köprüsü ve bağlantı yolu açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, herkesin dilinde bir trafik sorunu olduğunu, bu sorunun ise ancak kararlılıkla çözülebileceğini söyledi. Özellikle göçlerle, çarpık ve kaçak yapılarla şekillenen Yıldırım ilçesinin makus talihini değiştirmek amacıyla yoğun mesai harcadıklarını belirten Başkan Aktaş, “Başladığımız bir projeyi daha bitirmenin mutluluğu içindeyiz. Ama daha bağlantısı yapılması gereken yollar var. Hem Erikli tarafında hem de Karapınar tarafında yapmamız gereken yollar, kamulaştırmamız gereken alanlar var. Büyükşehir Belediyesi olarak sadece bugünü değil, geleceği de inşa ediyoruz. Balıklıdere üzerinde bir yol geçişi olmaması ve arazinin sarp olması nedeniyle, mahalleler arasındaki geçiş Ankara-İzmir Yolu üzerinden sağlanıyordu. Bu da yol üzerinde trafik sıkışıklığına neden oluyordu. Ankara yoluna alternatif güzergah olarak planladığımız 75. Yıl, Esenevler ve Yiğitler mahallelerini,  Değirmenönü ve Cumalıkızık mahallelerine bağlayacak olan imar yolunun Balıklıdere üzerine yapılan köprü ve bağlantı yolları kısmını tamamladık. Bunun devamında Balıklıdere Köprüsü’nü Karapınar Köprüsü’ne, Otosansit Sanayi Bölgesini de Erdoğan Caddesi’ne bağlayacak yolları da yapacağız. Proje ile Erikli Mahallesi'nden gelen yolun Cumalıkızık ve Değirmenönü bağlantısı ile birleşmesi, bu kesimde Ankara yolu trafik yükünü hafifletmiş olacak. Balıklıdere Köprüsü’nün ve bağlantı yollarının hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından kurdele kesilerek hizmete açılan Balıklıdere Köprüsü ile Değirmenönü Mahallesi ve Otosansit birbirine bağlanmış oldu. ()