BALIKESİR, (DHA) - BALIKESİR'in Ayvalık ilçesindeki su kesintilerini önüne geçmek amacıyla yaptırılacak Ayvalık Altınova İçme Suyu Terfi Hattı'nın temeli törenle atıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, "Balıkesir'imizin altyapısını güçlendirmek için her türlü yatırımı yapmakta kararlıyız. Bugünkü içme suyu terfi hattı çalışmamız da bu sürecin önemli bir parçası" dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Balıkesir Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü (BASKİ) tarafından yapımı gerçekleştirilecek Ayvalık Altınova İçme Suyu Terfi Hattı'nın temeli için ilk kazma vuruldu, ilk kaynak kesim işlemi yapıldı. Ekonomik ömrünü yitirmesi ve vatandaşların mülkiyetlerinde kalmaması sebebi ile sık sık arızalar meydana gelen hattın yenilenmesi için yapılan çalışmaların tamamlanmasıyla sağlıklı ve kesintisiz bir şekilde hizmet verileceği belirtildi. Proje kapsamında 8 kilometrelik bir terfi hattı yenileneceği kaydedildi.

'YAPIM ÇALIŞMALARI SÜRECİ BİRAZ GÜRÜLTÜLÜ ANCAK 2 AY SÜREMİZ KALDI'

Törende konuşan BASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk “Altınova'da bulunan 18 kuyumuzla Ayvalık ilçe merkezimize su iletiyoruz. Yeni imar planına uygun olarak hattımızı geçiriyoruz. 3 ay içerisinde bize yansıyan arıza sayısı 4 bine yakın. Bunların 3 bin 900'e yakınını hallettik. Bu hat yapıldıktan sonra daha da rahatlayacağız. Ayvalık boru hattının da deplasesi yapılıyor. Ayvalık kanalizasyon ve ileri biyolojik arıtma atık su arıtma tesisleri yapım işi. Kanalizasyon ile ilgili projelerimiz bitti ancak atık su arıtma projelerimiz devam ediyor. Çok büyük bir projemiz var. 475 km'lik bir içme suyu projesi. Madra Barajı'ndan içme suyu iletim hattı ve arıtma suyu yapım işi projemiz var. Bu anlamda DSİ ile görüşmeler devam ediyor. Yapım çalışmaları süreci biraz gürültülü ancak 2 ay süremiz kaldı" dedi.

'AYVALIK'IN ALTYAPI VE SU SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ’

Projelerin takipçisi olacaklarını ve bir an önce Ayvalık'a kazandırılması için de var güçleriyle çalışacaklarını söyleyen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin de "Bugüne kadar Ayvalık'ın su sorununun çözülmemiş olması da başlı başına bir konu ama diyorum ki 10 yıl AK Parti Balıkesir'i yönetti. Üstelik bakanlıklar da ellerindeydi. Mutlaka bir şeyler yaptılar ama 3 aylık vadede bir anda her şeyi beklemek çok büyük vicdansızlıktır diye düşünüyorum. Onun için biraz sabır gerekli. İnşallah, Ahmet Başkanımla kısa vadede Ayvalık'ın altyapı ve su sorununu çözeceğiz. Sizlerin de bu konuda inanmanızı ve biraz sabır göstermenizi rica ediyorum" dedi.

İnegöl'de 1350 rakımda Napolyon kirazı hasadı başladı İnegöl'de 1350 rakımda Napolyon kirazı hasadı başladı

'ÖNCE; ALTYAPI, KANALİZASYON, DERİN DEŞARJ VE ARITMAYI BİTİRECEĞİZ'

Görevini devraldığı günden bu yana şehrin her yeri hakkında detaylı çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, "Bu bölgenin ne sorunu olduğunu da en az sizin kadar biliyorum. Bir ricam var lütfen ikametlerinizi buraya aldırın. Çünkü burası yaz nüfusu çok artan bir yer. Buraya aldırdığınız zaman belediyenin kaynakları da artacak. O zaman hizmet yapmak çok daha kolay olacak. Bu benim sizden Balıkesir'in evladı olarak ricamdır. Bir an evvel Ayvalık'ın bu altyapı sorununu bitirmek zorundayız ve bitireceğiz. Yollarımızda sorun var ama önce; altyapı, kanalizasyon, derin deşarj ve arıtmayı bitireceğiz. Size söz veriyorum." dedi.

'YENİLENEN BORULARLA SAĞLIKLI SU TEMİNİ SAĞLANACAK'

'Ayvalık Altınova İçme Suyu Terfi Hattı İnşaatı' temel atma töreniyle, değişen hizmet anlayışıyla vatandaşların karşısına çıktıklarını dile getiren Başkan Akın “Balıkesir artık yepyeni hizmetle tanışıyor. Bu hizmeti yaparken; açık, şeffaf, halktan yana olacağım. Altınova Terfi Hattı sayesinde, tüm Ayvalık bölgesi için hayati olan içme suyu hattıyla eski borular yenileyerek vatandaşlarımıza sağlıklı su temin edeceğiz. Balıkesir'imizin altyapısını güçlendirmek için her türlü yatırımı yapmakta kararlıyız. Bugünkü içme suyu terfi hattı çalışmamız da bu sürecin önemli bir parçası. Burada 18 adet sondaj kuyumuzun arasında kalan terfi hattımızın ekonomik ömrünü yitirmesinden dolayı sık sık arızalar meydana gelmekteydi. Bu çalışmayla, yıpranmış borulardaki kayıp kaçakları da dengeleyerek hızlı ve verimli suyu sizlere ulaştıracağız" dedi.

“YALNIZ KALDIĞINIZ DÖNEM SONA ERDİ’

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin tüm birimlerinin, şirketlerinin ve her bir kuruşunun Balıkesir halkının emrinde olduğunun altını çizen Başkan Akın, şöyle devam etti:

"Yıllarca ihmal edilen altyapı sorunlarını bir bir çözeceğiz. Göreceksiniz, gerekli prosedürler tamamlandığında bölgemizin sadece Ayvalık değil, arıtma sorununu da tamamen çözmüş olacağız. O çaresiz ve umutsuzca sorunlarınızla yalnız kaldığınız dönemler artık geride kaldı. Biz, Balıkesir'i çok iyi tanıyoruz ve nerede ne sorun var çok iyi biliyoruz. Burada temelini attığımız bu proje hem bölge halkımıza hem de tüm Balıkesir'imize hayırlı olsun."

Temel atma törenine Gömeç Belediye Başkanı Melih Bağcı ve vatandaşlar da katıldı.(DHA)

Kaynak: dha