Sakarya Bike Fest'in basın lansmanı gerçekleşti

SAKARYA, (DHA)- Sakarya’da 15-26 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Bike Fest, dünya yıldızlarına bir kez daha ev sahipliği yapacak.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, dünya yıldızlarını ve bisiklet tutkunlarını Sakarya’nın kalbinde buluşturan bisiklet festivaline ev sahipliği yapmaya devam ediyor. T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ve Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun destekleriyle 2018 yılından bu yana düzenlenen Sakarya Bike Fest, “Gelecek için Pedal Çevir” mottosu ile 15-26 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek.

2024 Sakarya Bike Fest kapsamında; dağ bisikletinde dünyanın en önemli yarışı MTB Dağ Bisikleti Eliminatör Dünya Kupası, 2024 MTB Cup, Sakarya MTB Night Cup ve Tour of Sakarya yol bisikleti yarışları ile Sakarya, 14 takımdan 105 sporcuya ev sahipliği yapacak. Büyük bir heyecana sahne olacak festivalin basın lansmanı 15 Mayıs’ta Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde gerçekleştirildi. Basın lansmanına Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Sakarya Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreteri Fikret Bayhan ve Sakarya Bike Fest Organizasyon Direktörü Aziz Sırnaç katılım gösterdi.

EMİN MÜFTÜOĞLU: SAKARYA BİR BİSİKLET ŞEHRİ

Sakarya’nın olimpiyat şehri olduğunu dile getiren Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, “Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterim, Daire Başkanımız, Bisiklet Federasyonu’ndan çok değerli kardeşlerimiz, yarış direktörümüz siz değerli basın mensupları hepinize böyle güzel bir günde birlikte olduğunuz için saygılarımı sunuyorum. Bugün burada güzel bir gün güzel bir heyecan ve bu işin başladığı yıllarda hep birlikte kıvılcım yaktık. Dağ bisikleti komisyon başkanı olduğum dönemde ülkemizde Dağ Bisikleti Şampiyonası yapmak istiyorduk, o zamanki duygularla Sakarya’ya yöneldik. Çünkü Sakarya bir bisiklet şehri. Hem dünyada hem Türkiye’de ses getiren Bike Fest böyle başladı… Bisiklet şehri olmanın başlıca kuralı o şehirde dünya şampiyonası düzenlenmesiydi. Ülkemin faydasına yapılan her şey benim için kıvanç kaynağıdır. Bisiklet ailesi için de bisiklet kültürünün gelişmesinde bisiklet dostu şehir unvanı çok önemli. Ben inanıyorum ki Sakarya da çok daha büyük organizasyonlara ev sahipliği yapacak. Bu şehri olimpiyat şehri olarak görüyorum. Tüm spor branşlarında Sakarya’dan büyük başarılar geliyor. Biz bisiklet ailesi olarak Sakarya’nın sonuna kadar arkasındayız. Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nin açılışıyla beraber dünyanın en önemli sporcuları buraya geliyor. Hem Sakarya’nın tanıtımına hem de spor turizmin gelişmesini sağlıyor. Bisikletin tabana yayılması için çok çalıştık. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu yansımaları son 3 yılda farklı bir boyuta ulaştı. Buradan tüm spor basınına da teşekkür etmek istiyorum. Tıpkı Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu gibi Sakarya Bike Fest de Cumhurbaşkanlığı himayelerinde. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak’a ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Alemdar’a bu devamlılığı sürdürdüğü için teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fikret Bayhan ise, “Kıymetli misafirler, hepiniz hoş geldiniz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde düzenlenen Sakarya Bike Fest’e Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Alemdar’ın selamlarını paylaşıyorum. Sakarya’nın spordaki başarılarını görmekten mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Saygılarımı sunuyorum” yorumlarında bulundu.

2024 SAKARYA BİKE FEST AÇILIŞ SEREMONİSİ 15 MAYIS’TA

Sakarya’da, Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle bir bisiklet merkezine dönüştürülen Ayçiçeği Bisiklet Vadisi'nde her yıl olduğu gibi büyük bir coşku ile düzenlenecek olan festival, 15 Mayıs’ta Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde yapılacak açılış seremonisiyle başlayacak.

A Milli Erkek Voleybol Takımı, Fransa'ya 3-1 mağlup oldu A Milli Erkek Voleybol Takımı, Fransa'ya 3-1 mağlup oldu

SAKARYA’DAN KARASU’YA 4 GÜN, 4 ETAPTA 513,4 KM PARKURDA TOUR OF SAKARYA HEYECANI

16 Mayıs’ta Prolog Yarışı ile Sakarya Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden start alacak olan “Tour Of Sakarya” yol bisikleti yarışı büyük heyecana sahne olacak. Vatandaşların merakla beklediği ve 4 gün, 4 Etapta 513,4 km olarak gerçekleştirilecek yarış, Sakarya’dan Karasu’ya doğal güzelliklerin içinden geçen görsel bir şölene dönüşecek.

MTB ELIMINATOR YARIŞLARINDA DÜNYANIN EN BÜYÜK YARIŞI SAKARYA'NIN KALBİNDE

2024 Sakarya Bike Fest Dağ bisikleti yarışı Sakarya MTB Cup 16 Mayıs’ta, gece yarışı ise 18 Mayıs’ta vadi içindeki parkurda koşulacak. En büyük organizasyon ise 26 Mayıs’ta koşulacak MTB Dağ Bisikleti Eliminatör (XCE) Dünya Kupası olacak. Nefes kesen rekabete sahne olacak MTB Dünya Kupası teknik becerinin üzerinde dayanıklılığı vurgulayan ve en uzun 24 saat sürede tamamlanan MTB Dağ Bisiketi Eliminatör Dünya Kupası ile Sakarya, dünya MTB yıldızlarına ev sahipliği yapacak. 2024 Sakarya Bike Fest, Dünya Kupası töreni sonrası yapılacak kapanış seremonisi ile son bulacak.

BİSİKLET DOSTU ŞEHİR SAKARYA

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından "Bisiklet Dostu Şehir" unvanına layık görülen Sakarya’da bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütülüyor. Dünyanın en modern tesislerinden olan Ayçiçeği Bisiklet Vadisi, UCI Dağ Bisikleti Eliminator Dünya Kupası, Dağ Bisikleti Maraton Serisi, MTB Cup, BMX Supercross Dünya Kupası gibi birçok uluslararası yarışlara ev sahipliği yapıyor. BMX ve dağ bisikleti gibi birçok parkurun bulunduğu tesiste, seyirci alanları ve sosyal tesisler de yer alıyor.

UCI 2.2 kategorisinde düzenlenecek yarışın parkuru şu şekilde olacak:

1. Etap 16 Mayıs Prolog Etabı / Sakarya-Sakarya

2. Etap 17 Mayıs Sakarya-Akmeşe Camili–Bisiklet Vadisi

3. Etap 18 Mayıs Sakarya-Kaynarca

4. Etap 19 Mayıs Sakarya-Kaynarca-Karasu

Tour of Sakarya’ya katılacak takımlar şu şekilde:

Takımın Adı / Kategorisi / Ülkesi

1. CHINA GLORY TEAM / Continental Team / Çin

2. VINO SKO TEAM / Continental Team / Kazakistan

3. SPOR TOTO CONTINENTAL TEAM / Continental Team / Türkiye

4. KONYA BÜYÜKSEHİR BELEDİYE SPOR (KBB) / Continental Team / Türkiye

5. SAKARYA BB PRO TEAM / Continental Team / Türkiye

6. BEYKOZ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SPOR / Continental Team / Türkiye

7. MADAR PRO CYCLING TEAM / Continental Team / Cezayir

8. ALMATY ASTANA MOTORS / Continental Team / Kazakistan

9. DFT CCN PWR MESHKIN SHAHR / Club Team / İran

10. KARYA CYCLING TEAM / Club Team / Türkiye

11. VELO BURSA TEAM / Club Team / Türkiye

12. MONGOLIAN NATIONAL TEAM / National Team / Moğolistan

13. IRAN NATIONAL CYCLING TEAM (IRI) / National Team / İran

14. NATIONAL UZBEKISTAN CYCLING TEAM / National Team / Özbekistan

(FOTOĞRAFLI)