Baltacı açıklamalarda bulundu

Kanal İstanbul projesi ile ilgili haksız eleştiriler yapıldığını belirten Baltacı, “Teknik açıdan yapılan her türlü eleştiriyi önemli buluyorum. Ama değerlendirmeler ideolojik olarak yapılıyor. Makarayı geri sardığınızda (hafızaları) hep aynı söylemlerin olduğunu görürsünüz” dedi

Kent Haber 14.01.2020, 17:16 23.01.2020, 06:50 Salih Sütlan
39
Baltacı açıklamalarda bulundu
banner62

Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı 10 Ocak çalışan Gazeteciler Günü öncesi gazetecilerle bir araya geldi. Arnavutköy’de yayın yapan gazetecilerin gününü kutlayan Baltacı, soruları da yanıtladı. Davete HS Medya AŞ. adına Türkiye Kent Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Salih Sütlan katılım sağladı

Gazetecilerin daha fazla bir araya gelme isteği hakkında konuşan ve günü kutlayan Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, “İletişim çağının bu kadar etkin olarak yaşandığı bu ortamda gazetecilik mesleği hakkıyla yapıldığı zaman, gerek toplumun bilgilendirilmesi gerekse olumlu istikamete yönlendirilmesi açısından değer taşıyor. Bunun tam tersi de mümkün, her meslekte olduğu gibi işini iyi yapmayan, işini suistimal eden bir kesim de olabilir. Elbette böyle olmamasını arzu ederiz.  Her kim işini en iyi şekilde yaparsa toplum açısından değerli bir iş yaptığı gibi ülkesi açısından da çok önemli bir vazifeyi ifa eder. Bu yönüyle baktığımızda, herkes aslında bulunduğu yerde ülkesine, milletine hizmet konusunda bir gayret içerisinde oluyor. Birilerine bir şey söylerken önce kendimi değerlendirmeliyim. Yerel gazeteler yerel seçim öncesi daha etkin çalışır. Burada çok ilkeli duran da var konjonktürel hareket edende var. Haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüz anda bir pozisyon almamızın yadırganmaması lazım. Muradım desteklenip, desteklenmemem değil. Gerçeği çarpıtmaya yöntem oluşturulursa karşı tarafın pozisyon alması yadırganmamalı” dedi.

İDEOLOJİK KÖRLÜK
Kanal İstanbul ile ilgili gazetecilerin ısrarlı sorularını cevaplayan Haşim Baltacı, “Kanal İstanbul sayın cumhurbaşkanımız tarafından çılgın proje olarak adlandırılan önemli bir proje. Teknik açıdan yapılan her türlü eleştiriyi önemli buluyorum. Ama değerlendirmeler ideolojik olarak yapılıyor. Makarayı geri sardığınızda (hafızaları) hep aynı söylemlerin olduğunu görürsünüz. Bir ana düşünce var ve bu ana düşünce yapılan her işi tenkit etmenin bir görev olduğunu düşünüyor. Yerli otomobille ilgili neler söylendiğini gördük. İdeolojik körlük maalesef bu bakış açımıza etki ediyor” dedi.

SEÇİM YATIRIMI
“Bir basın mensubunun Kanal İstanbul’u seçim yatırımı olarak görenlerin olduğunu hatırlatması üzerine Baltacı, “Yatırımlar vatandaş için yapılır. Bunu seçim yatırımı olarak görmenin de bir mahsuru yok. Marifet iltifat demektir. Sonuç itibarı ile ben bir şeyler yapacağım vatandaş da takdir edecek. Bir sonraki seçimde desteğini, güvenini devam ettirecek. Elbette böyle sonuçları da var. Az önce bahsettiğim bunun ideolojik düzlemde eleştirilmesi konusunu bir eksiklik bir nakısa (nutuk) olarak görüyorum.

BUNUN NESİ KÖTÜ?
Kanal İstanbul’un gerekli olduğu konusundaki görüşlerini ifade eden Baltacı,”İstanbul’un dönüştürülmesi gereken alanları var. Yeni bir cazibe alanı elde etmeden bu nüfus taşınamaz. Yeni bir yerleşim alanı açmak değil. İstanbul’un içerisinde özellikle deprem dönüşümünü dikkate aldığımızda bir dönüşüm şehircilik projesi olarak bu alanların bir cazibe alanı haline getirilip nüfus yoğunluğunun belli bir miktarda bu bölgelere kaydırılmasını ön gören bir şehircilik yatırımı. Hava ulaşımı ve deniz ulaşımı açısından baktığımızda şehrin yeni vizyonu diyebileceğimiz bir metropol olacak. Amaç İstanbul’u bir üst lige çıkarmak ise bunun neresi kötü?”

KAMYONLARI KALDIRABİLİR MİSİNİZ?
Bir basın mensubunun hafriyat kamyonlarının yaşatacağı sıkıntıyı sorması üzerine Baltacı, “İddia ortaya koyanlar hafriyat kamyonları varmış, Kanal İstanbul bunu ikiye katlayacakmış. Bu bir sorun mu? Sorunsa mevcut hafriyat kamyonlarını kaldırın o zaman. Kaldırabiliyor muyuz? Bu da hayatın bir gereğidir. Vatandaşın hissetmeyeceği yol güzergâhlarını oluşturmak Çevre Koruma İBB’de olduğu için bizzat onların görevidir. Vatandaşımız kamyonlar olmasın demiyor. Düzenleme getirilsin diyor. Bu tedbirleri alacak olan başta büyükşehirdir. Görevimiz şikâyet etmek değil. Kanal İstanbul Türkiye’nin yüz akı olacak” şeklinde ifade etti. 

DAHA ESTETİK BİR İLÇE
İlçede okul yapımlarını hassasiyetle takip ettiklerinin altını çizen Baltacı, “Yeni okullarımızı hayata geçirdik. Arnavutköy merkezde bir hayırsever Karanlıkdere’de okul yapacak. Boğazköy Merkez ve İmrahor’da sorunumuz var. Bunları aşınca daha iyi bir duruma geleceğiz. Askeri Hastane için Valilik Yatırım İzleme Birimi restorasyonla ilgili restorasyon ihalesini yaptı. Sonuçlanınca restorasyon başlayacak. Sonra Zeytinburnu Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne bağlı olarak çalışacak. İmrahor Fatih Adnan Menderes Maltepe Haraççı alanlarında imar planlarını tamamladık. Sürecin gecikmesinin sebebi İSKİ Havza değişikliği yaşanmasıydı. Şimdi imar uygulaması yapıyoruz. Bu bölgelerde Ada esaslı düzenleme yaptık. Parselini başka parselle birleştirene imar hakkını arttırıyoruz. Yan yana gelince daha güzel bir imar anlayışı çıkacak. Daha geniş daha güzel bir yerleşim alanı ortaya çıkacak. Ortaya çıkacak şehri tasarladık. Kentsel tasarım Kriterleri’ni oluşturduk. Daha verimli ve daha estetik mahallelerimiz olacak” şeklinde konuştu.

İMAR BARIŞI CEZALARI
İmar Barışı’ndan faydalananlara gelen cezalar hakkında konuşan Baltacı, “İmar Barışı’ndan yararlanmış bir binanın daha önce kaçak yapı olmasından dolayı bir cezası var. O cezayı o biliyor ama bakanlık bilmiyor olabilir. Vatandaş ben ‘İmar Barışı’na başvurdum diyerek bize başvuruyor. Biz o dilekçeyi alıyoruz. Hakikaten İmar Barışı’ndan yararlanabileceği süre içinde yararlanmış mı ona bakıyoruz. Bazen de suistimaller de oluyor. O süre içerisinde otomatikman o cezayı düşürüyoruz. Özel yatırımcı önce oteli soruyor. Biz yönetim olarak bir plan notu ilave etmeyi düşündük. Konut, Konut ve Ticaret olan yerlerde belli oranlarda yere sahip olan vatandaşlar nasıl belli tesisleri yapıyorsa turizm alanı da yapılsın diye ekledik.  Buna izin veren turizm Bakanlığı, biz imar ruhsatı veriyoruz. İBB’ye giderken 1/1000’lik plana CHP’li bir meclis üyesi arkadaşımız dava açtı. Bunu sorduk, neden itiraz ediyorsunuz diye. Konut’ta 2500 metrekare alan şartına itiraz ettiler. CHP’li bir meclis üyesi itiraz etti. Ama biz isterdik ki oybirliği ile geçseydi. Bu plan İBB’den de geçti. Meclis başkanının kararını bekliyoruz. Plan notu değişikliği geçti onaydan sonra inşallah yürürlüğe girecek” diye konuştu.

CHP’DEN BEKLEMEYİZ
İBB’nin CHP’ye geçmiş olmasından dolayı yatırımlardan kaynaklı bir sorun yaşıyor musunuz sorusunu ve İlim Yayma Cemiyeti’ne yapılan yardımlar sorusunu cevaplayan Baltacı şöyle konuştu: “Elbette iletişim konusu siyasi parti farklılığından dolayı bir neden olabilir. Geçmiş dönemlere bakınca şikâyet konusu oluyordu. AK Parti, CHP’li belediyelerin olduğu yere daha fazla yatırım yapıyor v.s gibi. Biz bunu CHP’den beklemeyiz. Sayın başkanda konuşmalarında ılımlı mesajlar vererek eşit davranacağını söylüyor. Şimdi bir şey söylesem haksızlık etmiş olurum. İBB’nin  Boğazköy’de meydan çalışması var. O çalışma şu an yürümüyor. Belki farklı bir amacı vardır. Sayın başkanla yan yana gelince bunu dile getireceğiz. Bizim değil onun tavrı bunları gösterecek. İlim Yayma Vakfı kamuya yararlı bir dernek. Kamu yararı kararı Bakanlar Kurulu ile alınıyor. 1954 yılında bu karar alınmış. İlim Yayma Cemiyeti’nin binası için ne yaparsanız yapın ama bitsin, hayata geçsin dedim. İlk dönemimde binanın güçlendirmesi yapıldı. İkinci dönemde bir araya geldik. Ne yaptınız dedim. Yurt, İmam hatip yapabiliriz dediler. Biz belediye olarak ilçemize eğitim kurumu kazandırıyoruz. İhtiyaçlarını sorduk. Bütçeyi sorduk. Kendi bütçemize göre makul bedel belirledik. Kamuya yararlı kuruluşlarla karşılıklı işbirliği protokolü yapabilir diyor yasa. Bizde halkımız bu eğitim kurumundan yararlansın diyerek protokol yaptık. Meclis kararı aldık. Sonra Sayıştay bu protokolü görüp özel okul faaliyet gösteriyor demiş. Biz özel okula yardım etmedik. Kiraya vermişler bu suç olsa bunu bana soramazsınız. Muhatabına sorulmalı. Savunma talep ettim. İlgili dairede bunu anlattım. Sayıştay Denetçisi arkadaşlar dilekçemi görmezden geldi. Bu süreç bitmedi. Temyize gidecek. Olumsuz karar çıksa da vicdanen rahatım. Olumsuz karar çıkarsa kişi borcu çıkar. Yardım konusunda da meclisin belirlediği bütçe rakamında hareket ettik. Okulların depreme dayanıklılığı ile ilgili kontrollerde sorunsuz yürüyor. Arnavutköy Devlet Hastanesi’nin kapatılmasının değil daha verimli hale getirilmesi için çalışma yapılacak.  Eski Jandarma İBB tarafından satışa çıkarıldı. Biz orada kamusal hizmet öngördük ve satılmaması gerektiğini söyledik. Oraya bir proje yaptırdık. Yeni yönetim orayı satılacaklar listesine koydu. Bizde satmayın dedik. İhale onay aşamasında olabilir. Kamu kurumuna devredildi.  Ama satılmaması gerek. Bisiklet Projesi için ilk etapta 5 kilometrelik bir bisiklet yolu projesini hayata geçireceğiz.  Raylı sistemde devam eden projemiz Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı Halkalı’dan başlayan İstanbul Havalimanı’na giden metro hatı 3 ila 4 yıl içinde tamamlanacak bir proje. 3 yıl içerisinde biteceği söyleniyor. Vezneciler’den gelecek hattı İBB yapacaktı. Şu an bir çalışması yok. Temalı Park çalışmalarımızda sürüyor.”

ZAMANLA DAHA İYİ OLACAK
Trafikte parklanma sorununun azalacağını işaret eden Baltacı, “Tek yön trafik uygulamasına iyi ki geçmişsiz ama bu uygulamanın aksayan yönleri de var elbette. Bunlar zaman içerisinde oturacak. Bu uygulama için iki yıl ölçüm yaptırdık. Bu değişimi yaparken minimum kavşak noktası oluşturarak trafiği durdurmadan yürütmek istedik. Bu aksaklıklardan biri parklanma sorunu, durak sorunu,  bunu da çözeceğiz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce kanal İstanbul yapılmalı mı?
Sizce kanal İstanbul yapılmalı mı?
Namaz Vakti 17 Şubat 2020
İmsak 06:25
Güneş 07:50
Öğle 13:23
İkindi 16:17
Akşam 18:46
Yatsı 20:06
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 44
2. Başakşehir 22 43
3. Galatasaray 22 42
4. Sivasspor 22 42
5. Alanyaspor 22 39
6. Fenerbahçe 22 38
7. Beşiktaş 22 36
8. Göztepe 21 33
9. Gaziantep FK 21 27
10. Malatyaspor 21 24
11. Gençlerbirliği 22 24
12. Denizlispor 22 24
13. Çaykur Rizespor 20 24
14. Konyaspor 22 20
15. Ankaragücü 22 20
16. Antalyaspor 21 19
17. Kasımpaşa 21 16
18. Kayserispor 22 15
Takımlar O P
1. Hatayspor 22 42
2. Bursaspor 22 39
3. Erzurum BB 21 38
4. Adana Demirspor 22 34
5. Keçiörengücü 22 32
6. Akhisar Bld.Spor 22 32
7. Menemen Belediyespor 22 32
8. Altay 22 31
9. Fatih Karagümrük 22 31
10. Ümraniye 22 29
11. Giresunspor 21 28
12. Balıkesirspor 22 28
13. İstanbulspor 21 26
14. Altınordu 22 24
15. Osmanlıspor 22 18
16. Adanaspor 21 17
17. Eskişehirspor 22 16
18. Boluspor 22 16
Takımlar O P
1. Liverpool 26 76
2. Man City 25 51
3. Leicester City 26 50
4. Chelsea 25 41
5. Tottenham 26 40
6. Sheffield United 26 39
7. Wolverhampton 26 36
8. Everton 26 36
9. M. United 25 35
10. Arsenal 26 34
11. Burnley 26 34
12. Southampton 26 31
13. Newcastle 26 31
14. Crystal Palace 26 30
15. Brighton 26 27
16. Bournemouth 26 26
17. Aston Villa 26 25
18. West Ham 25 24
19. Watford 26 24
20. Norwich City 26 18
Takımlar O P
1. Real Madrid 23 52
2. Barcelona 24 52
3. Getafe 24 42
4. Atletico Madrid 24 40
5. Sevilla 24 40
6. Villarreal 24 38
7. Valencia 24 38
8. Real Sociedad 23 37
9. Granada 24 33
10. Athletic Bilbao 24 31
11. Osasuna 24 31
12. Real Betis 24 29
13. Levante 24 29
14. Deportivo Alaves 24 27
15. Real Valladolid 24 26
16. Eibar 23 24
17. Mallorca 24 21
18. Celta de Vigo 23 20
19. Leganés 24 19
20. Espanyol 24 19
Günün Karikatürü Tümü