banner78

banner77

Baltacı açıklamalarda bulundu

Kanal İstanbul projesi ile ilgili haksız eleştiriler yapıldığını belirten Baltacı, “Teknik açıdan yapılan her türlü eleştiriyi önemli buluyorum. Ama değerlendirmeler ideolojik olarak yapılıyor. Makarayı geri sardığınızda (hafızaları) hep aynı söylemlerin olduğunu görürsünüz” dedi

Kent Haber 14.01.2020, 17:16 23.01.2020, 06:50 Salih Sütlan
46
Baltacı açıklamalarda bulundu
banner64

Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı 10 Ocak çalışan Gazeteciler Günü öncesi gazetecilerle bir araya geldi. Arnavutköy’de yayın yapan gazetecilerin gününü kutlayan Baltacı, soruları da yanıtladı. Davete HS Medya AŞ. adına Türkiye Kent Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Salih Sütlan katılım sağladı

Gazetecilerin daha fazla bir araya gelme isteği hakkında konuşan ve günü kutlayan Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, “İletişim çağının bu kadar etkin olarak yaşandığı bu ortamda gazetecilik mesleği hakkıyla yapıldığı zaman, gerek toplumun bilgilendirilmesi gerekse olumlu istikamete yönlendirilmesi açısından değer taşıyor. Bunun tam tersi de mümkün, her meslekte olduğu gibi işini iyi yapmayan, işini suistimal eden bir kesim de olabilir. Elbette böyle olmamasını arzu ederiz.  Her kim işini en iyi şekilde yaparsa toplum açısından değerli bir iş yaptığı gibi ülkesi açısından da çok önemli bir vazifeyi ifa eder. Bu yönüyle baktığımızda, herkes aslında bulunduğu yerde ülkesine, milletine hizmet konusunda bir gayret içerisinde oluyor. Birilerine bir şey söylerken önce kendimi değerlendirmeliyim. Yerel gazeteler yerel seçim öncesi daha etkin çalışır. Burada çok ilkeli duran da var konjonktürel hareket edende var. Haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüz anda bir pozisyon almamızın yadırganmaması lazım. Muradım desteklenip, desteklenmemem değil. Gerçeği çarpıtmaya yöntem oluşturulursa karşı tarafın pozisyon alması yadırganmamalı” dedi.

İDEOLOJİK KÖRLÜK
Kanal İstanbul ile ilgili gazetecilerin ısrarlı sorularını cevaplayan Haşim Baltacı, “Kanal İstanbul sayın cumhurbaşkanımız tarafından çılgın proje olarak adlandırılan önemli bir proje. Teknik açıdan yapılan her türlü eleştiriyi önemli buluyorum. Ama değerlendirmeler ideolojik olarak yapılıyor. Makarayı geri sardığınızda (hafızaları) hep aynı söylemlerin olduğunu görürsünüz. Bir ana düşünce var ve bu ana düşünce yapılan her işi tenkit etmenin bir görev olduğunu düşünüyor. Yerli otomobille ilgili neler söylendiğini gördük. İdeolojik körlük maalesef bu bakış açımıza etki ediyor” dedi.

SEÇİM YATIRIMI
“Bir basın mensubunun Kanal İstanbul’u seçim yatırımı olarak görenlerin olduğunu hatırlatması üzerine Baltacı, “Yatırımlar vatandaş için yapılır. Bunu seçim yatırımı olarak görmenin de bir mahsuru yok. Marifet iltifat demektir. Sonuç itibarı ile ben bir şeyler yapacağım vatandaş da takdir edecek. Bir sonraki seçimde desteğini, güvenini devam ettirecek. Elbette böyle sonuçları da var. Az önce bahsettiğim bunun ideolojik düzlemde eleştirilmesi konusunu bir eksiklik bir nakısa (nutuk) olarak görüyorum.

BUNUN NESİ KÖTÜ?
Kanal İstanbul’un gerekli olduğu konusundaki görüşlerini ifade eden Baltacı,”İstanbul’un dönüştürülmesi gereken alanları var. Yeni bir cazibe alanı elde etmeden bu nüfus taşınamaz. Yeni bir yerleşim alanı açmak değil. İstanbul’un içerisinde özellikle deprem dönüşümünü dikkate aldığımızda bir dönüşüm şehircilik projesi olarak bu alanların bir cazibe alanı haline getirilip nüfus yoğunluğunun belli bir miktarda bu bölgelere kaydırılmasını ön gören bir şehircilik yatırımı. Hava ulaşımı ve deniz ulaşımı açısından baktığımızda şehrin yeni vizyonu diyebileceğimiz bir metropol olacak. Amaç İstanbul’u bir üst lige çıkarmak ise bunun neresi kötü?”

KAMYONLARI KALDIRABİLİR MİSİNİZ?
Bir basın mensubunun hafriyat kamyonlarının yaşatacağı sıkıntıyı sorması üzerine Baltacı, “İddia ortaya koyanlar hafriyat kamyonları varmış, Kanal İstanbul bunu ikiye katlayacakmış. Bu bir sorun mu? Sorunsa mevcut hafriyat kamyonlarını kaldırın o zaman. Kaldırabiliyor muyuz? Bu da hayatın bir gereğidir. Vatandaşın hissetmeyeceği yol güzergâhlarını oluşturmak Çevre Koruma İBB’de olduğu için bizzat onların görevidir. Vatandaşımız kamyonlar olmasın demiyor. Düzenleme getirilsin diyor. Bu tedbirleri alacak olan başta büyükşehirdir. Görevimiz şikâyet etmek değil. Kanal İstanbul Türkiye’nin yüz akı olacak” şeklinde ifade etti. 

DAHA ESTETİK BİR İLÇE
İlçede okul yapımlarını hassasiyetle takip ettiklerinin altını çizen Baltacı, “Yeni okullarımızı hayata geçirdik. Arnavutköy merkezde bir hayırsever Karanlıkdere’de okul yapacak. Boğazköy Merkez ve İmrahor’da sorunumuz var. Bunları aşınca daha iyi bir duruma geleceğiz. Askeri Hastane için Valilik Yatırım İzleme Birimi restorasyonla ilgili restorasyon ihalesini yaptı. Sonuçlanınca restorasyon başlayacak. Sonra Zeytinburnu Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne bağlı olarak çalışacak. İmrahor Fatih Adnan Menderes Maltepe Haraççı alanlarında imar planlarını tamamladık. Sürecin gecikmesinin sebebi İSKİ Havza değişikliği yaşanmasıydı. Şimdi imar uygulaması yapıyoruz. Bu bölgelerde Ada esaslı düzenleme yaptık. Parselini başka parselle birleştirene imar hakkını arttırıyoruz. Yan yana gelince daha güzel bir imar anlayışı çıkacak. Daha geniş daha güzel bir yerleşim alanı ortaya çıkacak. Ortaya çıkacak şehri tasarladık. Kentsel tasarım Kriterleri’ni oluşturduk. Daha verimli ve daha estetik mahallelerimiz olacak” şeklinde konuştu.

İMAR BARIŞI CEZALARI
İmar Barışı’ndan faydalananlara gelen cezalar hakkında konuşan Baltacı, “İmar Barışı’ndan yararlanmış bir binanın daha önce kaçak yapı olmasından dolayı bir cezası var. O cezayı o biliyor ama bakanlık bilmiyor olabilir. Vatandaş ben ‘İmar Barışı’na başvurdum diyerek bize başvuruyor. Biz o dilekçeyi alıyoruz. Hakikaten İmar Barışı’ndan yararlanabileceği süre içinde yararlanmış mı ona bakıyoruz. Bazen de suistimaller de oluyor. O süre içerisinde otomatikman o cezayı düşürüyoruz. Özel yatırımcı önce oteli soruyor. Biz yönetim olarak bir plan notu ilave etmeyi düşündük. Konut, Konut ve Ticaret olan yerlerde belli oranlarda yere sahip olan vatandaşlar nasıl belli tesisleri yapıyorsa turizm alanı da yapılsın diye ekledik.  Buna izin veren turizm Bakanlığı, biz imar ruhsatı veriyoruz. İBB’ye giderken 1/1000’lik plana CHP’li bir meclis üyesi arkadaşımız dava açtı. Bunu sorduk, neden itiraz ediyorsunuz diye. Konut’ta 2500 metrekare alan şartına itiraz ettiler. CHP’li bir meclis üyesi itiraz etti. Ama biz isterdik ki oybirliği ile geçseydi. Bu plan İBB’den de geçti. Meclis başkanının kararını bekliyoruz. Plan notu değişikliği geçti onaydan sonra inşallah yürürlüğe girecek” diye konuştu.

CHP’DEN BEKLEMEYİZ
İBB’nin CHP’ye geçmiş olmasından dolayı yatırımlardan kaynaklı bir sorun yaşıyor musunuz sorusunu ve İlim Yayma Cemiyeti’ne yapılan yardımlar sorusunu cevaplayan Baltacı şöyle konuştu: “Elbette iletişim konusu siyasi parti farklılığından dolayı bir neden olabilir. Geçmiş dönemlere bakınca şikâyet konusu oluyordu. AK Parti, CHP’li belediyelerin olduğu yere daha fazla yatırım yapıyor v.s gibi. Biz bunu CHP’den beklemeyiz. Sayın başkanda konuşmalarında ılımlı mesajlar vererek eşit davranacağını söylüyor. Şimdi bir şey söylesem haksızlık etmiş olurum. İBB’nin  Boğazköy’de meydan çalışması var. O çalışma şu an yürümüyor. Belki farklı bir amacı vardır. Sayın başkanla yan yana gelince bunu dile getireceğiz. Bizim değil onun tavrı bunları gösterecek. İlim Yayma Vakfı kamuya yararlı bir dernek. Kamu yararı kararı Bakanlar Kurulu ile alınıyor. 1954 yılında bu karar alınmış. İlim Yayma Cemiyeti’nin binası için ne yaparsanız yapın ama bitsin, hayata geçsin dedim. İlk dönemimde binanın güçlendirmesi yapıldı. İkinci dönemde bir araya geldik. Ne yaptınız dedim. Yurt, İmam hatip yapabiliriz dediler. Biz belediye olarak ilçemize eğitim kurumu kazandırıyoruz. İhtiyaçlarını sorduk. Bütçeyi sorduk. Kendi bütçemize göre makul bedel belirledik. Kamuya yararlı kuruluşlarla karşılıklı işbirliği protokolü yapabilir diyor yasa. Bizde halkımız bu eğitim kurumundan yararlansın diyerek protokol yaptık. Meclis kararı aldık. Sonra Sayıştay bu protokolü görüp özel okul faaliyet gösteriyor demiş. Biz özel okula yardım etmedik. Kiraya vermişler bu suç olsa bunu bana soramazsınız. Muhatabına sorulmalı. Savunma talep ettim. İlgili dairede bunu anlattım. Sayıştay Denetçisi arkadaşlar dilekçemi görmezden geldi. Bu süreç bitmedi. Temyize gidecek. Olumsuz karar çıksa da vicdanen rahatım. Olumsuz karar çıkarsa kişi borcu çıkar. Yardım konusunda da meclisin belirlediği bütçe rakamında hareket ettik. Okulların depreme dayanıklılığı ile ilgili kontrollerde sorunsuz yürüyor. Arnavutköy Devlet Hastanesi’nin kapatılmasının değil daha verimli hale getirilmesi için çalışma yapılacak.  Eski Jandarma İBB tarafından satışa çıkarıldı. Biz orada kamusal hizmet öngördük ve satılmaması gerektiğini söyledik. Oraya bir proje yaptırdık. Yeni yönetim orayı satılacaklar listesine koydu. Bizde satmayın dedik. İhale onay aşamasında olabilir. Kamu kurumuna devredildi.  Ama satılmaması gerek. Bisiklet Projesi için ilk etapta 5 kilometrelik bir bisiklet yolu projesini hayata geçireceğiz.  Raylı sistemde devam eden projemiz Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı Halkalı’dan başlayan İstanbul Havalimanı’na giden metro hatı 3 ila 4 yıl içinde tamamlanacak bir proje. 3 yıl içerisinde biteceği söyleniyor. Vezneciler’den gelecek hattı İBB yapacaktı. Şu an bir çalışması yok. Temalı Park çalışmalarımızda sürüyor.”

ZAMANLA DAHA İYİ OLACAK
Trafikte parklanma sorununun azalacağını işaret eden Baltacı, “Tek yön trafik uygulamasına iyi ki geçmişsiz ama bu uygulamanın aksayan yönleri de var elbette. Bunlar zaman içerisinde oturacak. Bu uygulama için iki yıl ölçüm yaptırdık. Bu değişimi yaparken minimum kavşak noktası oluşturarak trafiği durdurmadan yürütmek istedik. Bu aksaklıklardan biri parklanma sorunu, durak sorunu,  bunu da çözeceğiz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

banner65
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner71
banner80
23°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Hükumetin koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri nasıl buluyorsunuz?
Hükumetin koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:27
Güneş 06:52
Öğle 12:59
İkindi 16:18
Akşam 18:57
Yatsı 20:16
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Alanyaspor 3 7
3. Galatasaray 3 7
4. Antalyaspor 3 7
5. Hatayspor 3 7
6. Erzurumspor 3 6
7. Göztepe 3 5
8. Fenerbahçe 3 5
9. Konyaspor 2 4
10. Trabzonspor 3 4
11. Beşiktaş 3 4
12. Sivasspor 3 4
13. Kasımpaşa 3 3
14. Kayserispor 3 3
15. Gaziantep FK 3 2
16. Ankaragücü 2 1
17. Gençlerbirliği 2 1
18. Çaykur Rizespor 3 1
19. Malatyaspor 3 1
20. Denizlispor 3 1
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 3 7
2. Tuzlaspor 3 7
3. Ankara Keçiörengücü 3 7
4. İstanbulspor 3 6
5. Altınordu 3 6
6. Samsunspor 3 5
7. Adanaspor 3 5
8. Altay 3 4
9. Akhisar Bld.Spor 3 4
10. Bandırmaspor 3 4
11. Giresunspor 3 4
12. Bursaspor 3 3
13. Balıkesirspor 3 3
14. Ankaraspor 3 3
15. Ümraniye 3 3
16. Boluspor 3 1
17. Menemen Belediyespor 3 1
18. Eskişehirspor 3 1
Takımlar O P
1. Leicester City 3 9
2. Liverpool 3 9
3. Everton 3 9
4. Aston Villa 2 6
5. Arsenal 3 6
6. Crystal Palace 3 6
7. Leeds United 3 6
8. Tottenham 3 4
9. Chelsea 3 4
10. Newcastle 3 4
11. West Ham 3 3
12. Brighton 3 3
13. Man City 2 3
14. M. United 2 3
15. Southampton 3 3
16. Wolverhampton 3 3
17. West Bromwich 3 1
18. Burnley 2 0
19. Sheffield United 3 0
20. Fulham 3 0
Takımlar O P
1. Real Betis 3 6
2. Granada 3 6
3. Real Sociedad 3 5
4. Celta de Vigo 3 5
5. Valencia 3 4
6. Real Madrid 2 4
7. Getafe 2 4
8. Villarreal 3 4
9. Atletico Madrid 1 3
10. Barcelona 1 3
11. Sevilla 1 3
12. Levante 2 3
13. Osasuna 3 3
14. Athletic Bilbao 2 3
15. Cádiz 3 3
16. Huesca 3 2
17. Real Valladolid 3 2
18. Eibar 3 1
19. Deportivo Alaves 3 1
20. Elche 1 0
Günün Karikatürü Tümü