29.02.2020, 11:48 469

KARŞIDA GÖRÜNEN EY DOST NE GÜZEL YAYLA

Herkese merhaba. Yeni bir yazı ile huzurlarınızdayım. Üniversite hayatım boyunca çeşitli bölgeleri ziyaret etme fırsatı yakaladım, ya da o fırsatları oluşturdum desem daha doğru olur. Sakarya’daki eğitim sürecimde derslerin zaman zaman bunalttığı sırada kaçış rotası belirleyerek kendimi doğaya bıraktım. Üniversite senelerim dışında da bu mottoya sahibim. Beni rahatlatacak bölgeleri temaşa ederim. Ne güzel söylemişler;

“Nedir bu ellere ayak,
Nedir bu dillere dudak,
Aç gözünü ibretle bak,
Âlem bir temaşagâh imiş.”

İşte ben de bu sebeple kendimi belirlediğim rotalar çerçevesinde terapiye götürürüm. Yanlış duymadınız! Terapi. Bu durum beni epey rahatlatır ve günlük hayatta daha doğru kararlar vermeme sebep olur. Beni mest eden rotalardan birini size anlatmak için klavyenin başına geçtim.

ROTAMIZ: TURNALIK-ÇİĞDEM YAYLASI

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin 176’ncı kez düzenlediği doğa yürüyüşlerinde Kılıçkaya, İnönü / Ercova, Akçay / Nuruosmaniye, Kayaboğazı, Menekşe Solak / Şah Melek, Dikmen, Yörükyeri rotaları benim dahil olmadığım ancak gitmeyi planladığım yerlerden bazılarıydı. Ben belediyenin son doğa yürüyüşü olan Turnalık / Çiğdem yaylasını gözüme kestirmiştim. Gitmeden önce hazırlıklarımı yaptım. Atıştırmalıklarımı, yedek kıyafetlerimi ve bir çift spor ayakkabısı ile botumu yanıma alarak yurdumun yanından hareket eden dolmuşa bindim. WhatsApp grubu üzerinden Adapazarı Kent Meydanı’nda tüm ekip buluşmak üzere anlaştık. 6 halk otobüsü ile 1 ambulans, bu yürüyüş için tahsis edilmişti. Grup liderimizi bularak, aracımıza bindik. Sakarya’nın Hendek ilçesi üzerinden Turnalık Yaylası bölgesine hareket ettik. Aracımız belli bir mevki dağ tırmanışı yaptıktan sonra yolun tek şeride düşmesinin yaşatacağı problemlerden ötürü güvenlik amacıyla birkaç yüz metre geride indik.

Şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından görev ve sorumluluklarımız bildirildi. Turnalık Yaylasından başlaması planlanan yürüyüş, biraz erken başladı. Bizim için ısınma mahiyetindeydi. Dönemin son doğa yürüyüşü kapsamında 268 kişi bir takım halinde hareket edecektik. Su dağıtımı yapıldı. Günümüzün en önemli özelliği ise yürüyüşümüz sırasında ayak izinden başka bir iz bırakmamayı görev edinmemizdi. Dostlar, ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Turnalık yaylası 1400 rakımda bulunuyor. Bu sayede olabilecek her türlü yaralanmalara karşı 500 metre ısınma yürüşünün ardından egzersiz yaptık. Açma germe hareketleri derken komik anlar da yaşanmadı değil. Grup liderimiz, bulunduğumuz bölgede ayı ve domuz gibi hayvanların olduğunu, onlara burada olduğumuzu duyurmak için avazımız çıktığı kadar bağırmamızı istedi. Kadın erkek seslerinin karıştığı çığlıklar eşliğinde sesimizi duyurduğumuzu ümit ettik. Her bağırışın ardından kahkahaların da havada uçuşması yürüyüşümüzü renklendirdi. Engebeli yollar üzerinden Turnalık yaylasına vardık.

Araçla gidilmesi imkansız değil ancak altını vurmamak için dikkatli olmalısınız. Motosiklet ve 4*4’ler için muhteşem bir arazi. Yaylaya vardığımızda bizi bir göl karşıladı. Sucuk ekmekler ile biraz enerji depoladık. 268 kişilik sırada her sucuk ekmeğini alan kendisini gölün kenarına bıraktı.

Bölge ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Akyazı tarafında kalan, hatta Düzce, Bolu ve Sakarya sınır kesişiminde bulunan yaylaya çıkmak için 1400 metre rakımı göze almak gerekiyor. Turnalık Yaylası bağrında bir de göl barındırıyor. Gölün etrafında bulunan düzlük yaylalara çadır kurulabilir. Bölgede yaklaşık 100 adet bungalov ev mevcut.

Yeni yapıların inşa edildiğini fark ettim. Bu durum açıkçası beni üzdü. Yayladaki ev sayısının son 6-7 ay içerisinde gözle görülür biçimde arttığını ve yaylanın ömründen ömür gittiğini grup liderimden öğrendim. Sitem ederek durumu bana anlattı. Gücümüz yeterse hukuki çerçevede mücadele etmeliyiz. Yaylada bir cami mevcuttur. Çam ağaçlarının olduğu alanlar yaylayı çevrelemekte ve cennetten bir köşeymiş gibi gönlümüzü şenlendiriyor. Restoran, otel ve pansiyon göremedim. Onun için buraya geleceklere tavsiyem, eksiklerinizi Akyazı’dan ya da Hendek’ten karşılamanızdır. Yaylada bolca çeşme var. Gölün çevresinde çeşmeler bulunuyor. Göl etrafında gezinti yapabilirsiniz. Fotoğraf çekmek için güzel manzaraları var.

Bir sonraki güzergahımıza, yani Çiğdem yaylasına, beni’m için çok özel bir yere gidiyoruz. Şanslı hissettiğim bir yere gidiyorum. 200 kişiden fazla olan grubumuzun ismi de var: Mavi Yeşil Sakarya. Bizler de Mavi Yeşil Sakarya grubu olarak heybetli dağların arasından süzüle süzüle Çiğdem yaylasına gidiyoruz. Yayla yolu üzerinde beni yine üzen bir duruma şahit oldum. Orman içinde belirlenmiş noktalardaki ağaçlar kesilmiş. Ne yapacaklar acaba? Seksenler dizisindeki Fehmi Baba gibi kısır döngüye giriyorum. Düşündükçe sinirleniyor, sinirlendikçe düşünüyorum. Kızmamalıyım. Ağzınızın tadını kaçırmamalıyım. Olayın fotoğrafını aşağıya bırakıyorum.

Neyse, bugün dünyayı kurtaramıyoruz. Başka bir yerde bu konuyu ele alırız. Gezimize devam edelim.

Çiğdem yaylasına varmak üzereyim. Orman içerisinde bozuk yolları da aşarak ilerledim. Spor ayakkabımı giyseydim dediğim sırada öyle bataklıklara girdik ki ‘botumu iyi ki giymişim’ diyerek bir çift bota giriftar oldum. Gülümseten anlar eşliğinde yaylamıza vardık.

Çiğdem yaylası… Beklediğim ve uzun zamandır gitmek istediğim yere sonunda ulaşmıştım. İlginç evlerin mevcut olduğu yayla, turizm ve gezgin yazarların oluşan büyük bir jüri ekibi tarafından Türkiye’nin en güzel 10 yaylasından biri olarak belirlemiştir. Şanslı hislerim beni yanıltmadı. Ben de yaylayı çok beğendim. Dört tarafı ağaçlarla çevrili, engebeli yollardan geçerek yaylaya ulaşmak elbette yordu ama ‘yol güzel’.

Yayla hakkında bilgi vermem gerekirse, hafif eğimli tepeleri olan Çiğdem yaylasında her yıl Temmuz ayı ortalarında şenlikler düzenlenir. Bu şenlikte hayvancılık ve sebzeler tanıtılıp eğlenceler düzenlenir. Ben gittiğimde şenlik yoktu. Zaten sakinliği için tercih etmiştim. Şenlik zamanında da keşfedilebilir. Şehre yakındır. Kendi aracınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Turnalık yaylası kadar tepede kalmıyor. Yayla civarında Turnalık’taki gibi yeni yapılar mevcut. Fotoğraf makinenizi organınız belleyin. Çünkü burada güzel fotoğraflar çekilir. Kamp yapmaya müsaittir. 1500 metre rakımın duru havasını ciğerlerinizde hissedebilirsiniz. Vahşi hayvanların mevcut olduğunu öğrendim ancak yürüyüşün başındaki bağırışımız hayvanların ormanı terk etmesine sebep olmuş olacak ki hiçbirini göremedim. Çiğdem yaylasına giderken sincaplar ve kuş cıvıltıları yoldaşınız olur. Su kaynakları mevcuttur. Yayla, düz ve toprak yollara sahip…

Çiğdem yaylasından yol arkadaşı’mla gelme ümidiyle ayrıldım. Kurtuluş mevkiinde bizi bekleyen araçlarımıza doğru yürüyüşümüzü tamamlamaya koyuldum. Peşimizden ambulans geliyordu. Ambulans, yolun elverişliğine göre bize eşlik etti. Çıplak bir tepe üzerinden Kurtuluş’a vardım. Birkaç köy evi ve kendi yağında kavrulan insanları gördüm. “Bir insan hayatına temas edeyim” gayretiyle civardaki evlerden birine gittim. Gözlüklü, başında takkesi, elli yaşını aşmış Hüseyin amca beni karşıladı.

“Öğretmen misin oğlum?” dedi.

“Yoo neredeyse bir gazeteciyim. Henüz öğrenciyim.” dedim gülümseyerek.

Ne iş yaptığını sorduğumda parmaklarıyla teker teker sayarak söyledi. Ormancılık, hayvancılık, tarım… Uzun uzadıya hepsini anlattı. Başından geçenleri yüzünün çizgilerine bakarak dinledim.

Hüseyin amca, ülkemizin banko sorusu olan “nerelisin” dedi. Erzurumlu olduğumu söylediğimde önceden köylerinde Erzurumlu bir hoca olduğunu hatırlayıp, tebessüm ederek bana anlattı. Biz konuşurken beş torunu etrafımızda fıldır fıldır dönüyordu. Torunlarından birisi, bir elinde içinde ayran olan sürahi, bir elinde de iki bardak ile koşturarak geldi. Kara lastik giymiş, yazmasını da başına bağlamış diğer torunu da eline tas içerisinde fırından yeni çıkmış köy ekmeği ile geldi. Dumanı tüten sıcacık ekmeğimizi ve ayranı kaşla göz arasında elime tutuşturan Hüseyin amca beni utandırdı. Misafirperverliğimizi bir kez daha gördüm. İki dakika lavaboya gitmeye kalmadan elinde bir yabani hurma dalıyla Hüseyin amcayı gördüm. İlk defa yabani hurma görmüştüm. Domates gibi büyük olanlarını görmüştüm ama küçük olanını ilk defa görüyordum. Bana hurmadan dallarını kırıp poşetleyerek hediye etti. Tabi yine utandık, amcaya düştük. Tatlı muhabbeti bal ile böldüm. Araç hareket etmek üzereydi ve müsaadesini istedim. Hüseyin amca,  “Yolunuz ne zaman düşerse girişteki ilk eve uğrayabilirsiniz” dedi. Yanlarından ayrıldığımda bir köşeye bu aileyi not ederek ve yabani hurmamı alarak döndüm. Köy ekmeğimi ısırdım. “Canım ülkem, güzel memleketim ve nahif insanlar” diyip iç çekerek aracıma yöneldim.

 Yolculuğum buraya kadardı. Çok memnun kaldım. Hava şartlarının yürüyüşe elverişli olması mutluluk vericiydi. Bir başka seferimde, bir başka mekanı temaşa etmek üzere. Hoşça kalın.

Yorumlar (1)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Doğukan Çetin 3 ay önce
Yolun başındasın inşAllah daha güzel yerlere geleceksin abim
banner71
banner80
27°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 03:28
Güneş 05:26
Öğle 13:08
İkindi 17:07
Akşam 20:40
Yatsı 22:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Günün Karikatürü Tümü