banner78

banner77

29.02.2020, 11:48 592

KARŞIDA GÖRÜNEN EY DOST NE GÜZEL YAYLA

Herkese merhaba. Yeni bir yazı ile huzurlarınızdayım. Üniversite hayatım boyunca çeşitli bölgeleri ziyaret etme fırsatı yakaladım, ya da o fırsatları oluşturdum desem daha doğru olur. Sakarya’daki eğitim sürecimde derslerin zaman zaman bunalttığı sırada kaçış rotası belirleyerek kendimi doğaya bıraktım. Üniversite senelerim dışında da bu mottoya sahibim. Beni rahatlatacak bölgeleri temaşa ederim. Ne güzel söylemişler;

“Nedir bu ellere ayak,
Nedir bu dillere dudak,
Aç gözünü ibretle bak,
Âlem bir temaşagâh imiş.”

İşte ben de bu sebeple kendimi belirlediğim rotalar çerçevesinde terapiye götürürüm. Yanlış duymadınız! Terapi. Bu durum beni epey rahatlatır ve günlük hayatta daha doğru kararlar vermeme sebep olur. Beni mest eden rotalardan birini size anlatmak için klavyenin başına geçtim.

ROTAMIZ: TURNALIK-ÇİĞDEM YAYLASI

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin 176’ncı kez düzenlediği doğa yürüyüşlerinde Kılıçkaya, İnönü / Ercova, Akçay / Nuruosmaniye, Kayaboğazı, Menekşe Solak / Şah Melek, Dikmen, Yörükyeri rotaları benim dahil olmadığım ancak gitmeyi planladığım yerlerden bazılarıydı. Ben belediyenin son doğa yürüyüşü olan Turnalık / Çiğdem yaylasını gözüme kestirmiştim. Gitmeden önce hazırlıklarımı yaptım. Atıştırmalıklarımı, yedek kıyafetlerimi ve bir çift spor ayakkabısı ile botumu yanıma alarak yurdumun yanından hareket eden dolmuşa bindim. WhatsApp grubu üzerinden Adapazarı Kent Meydanı’nda tüm ekip buluşmak üzere anlaştık. 6 halk otobüsü ile 1 ambulans, bu yürüyüş için tahsis edilmişti. Grup liderimizi bularak, aracımıza bindik. Sakarya’nın Hendek ilçesi üzerinden Turnalık Yaylası bölgesine hareket ettik. Aracımız belli bir mevki dağ tırmanışı yaptıktan sonra yolun tek şeride düşmesinin yaşatacağı problemlerden ötürü güvenlik amacıyla birkaç yüz metre geride indik.

Şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından görev ve sorumluluklarımız bildirildi. Turnalık Yaylasından başlaması planlanan yürüyüş, biraz erken başladı. Bizim için ısınma mahiyetindeydi. Dönemin son doğa yürüyüşü kapsamında 268 kişi bir takım halinde hareket edecektik. Su dağıtımı yapıldı. Günümüzün en önemli özelliği ise yürüyüşümüz sırasında ayak izinden başka bir iz bırakmamayı görev edinmemizdi. Dostlar, ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Turnalık yaylası 1400 rakımda bulunuyor. Bu sayede olabilecek her türlü yaralanmalara karşı 500 metre ısınma yürüşünün ardından egzersiz yaptık. Açma germe hareketleri derken komik anlar da yaşanmadı değil. Grup liderimiz, bulunduğumuz bölgede ayı ve domuz gibi hayvanların olduğunu, onlara burada olduğumuzu duyurmak için avazımız çıktığı kadar bağırmamızı istedi. Kadın erkek seslerinin karıştığı çığlıklar eşliğinde sesimizi duyurduğumuzu ümit ettik. Her bağırışın ardından kahkahaların da havada uçuşması yürüyüşümüzü renklendirdi. Engebeli yollar üzerinden Turnalık yaylasına vardık.

Araçla gidilmesi imkansız değil ancak altını vurmamak için dikkatli olmalısınız. Motosiklet ve 4*4’ler için muhteşem bir arazi. Yaylaya vardığımızda bizi bir göl karşıladı. Sucuk ekmekler ile biraz enerji depoladık. 268 kişilik sırada her sucuk ekmeğini alan kendisini gölün kenarına bıraktı.

Bölge ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Akyazı tarafında kalan, hatta Düzce, Bolu ve Sakarya sınır kesişiminde bulunan yaylaya çıkmak için 1400 metre rakımı göze almak gerekiyor. Turnalık Yaylası bağrında bir de göl barındırıyor. Gölün etrafında bulunan düzlük yaylalara çadır kurulabilir. Bölgede yaklaşık 100 adet bungalov ev mevcut.

Yeni yapıların inşa edildiğini fark ettim. Bu durum açıkçası beni üzdü. Yayladaki ev sayısının son 6-7 ay içerisinde gözle görülür biçimde arttığını ve yaylanın ömründen ömür gittiğini grup liderimden öğrendim. Sitem ederek durumu bana anlattı. Gücümüz yeterse hukuki çerçevede mücadele etmeliyiz. Yaylada bir cami mevcuttur. Çam ağaçlarının olduğu alanlar yaylayı çevrelemekte ve cennetten bir köşeymiş gibi gönlümüzü şenlendiriyor. Restoran, otel ve pansiyon göremedim. Onun için buraya geleceklere tavsiyem, eksiklerinizi Akyazı’dan ya da Hendek’ten karşılamanızdır. Yaylada bolca çeşme var. Gölün çevresinde çeşmeler bulunuyor. Göl etrafında gezinti yapabilirsiniz. Fotoğraf çekmek için güzel manzaraları var.

Bir sonraki güzergahımıza, yani Çiğdem yaylasına, beni’m için çok özel bir yere gidiyoruz. Şanslı hissettiğim bir yere gidiyorum. 200 kişiden fazla olan grubumuzun ismi de var: Mavi Yeşil Sakarya. Bizler de Mavi Yeşil Sakarya grubu olarak heybetli dağların arasından süzüle süzüle Çiğdem yaylasına gidiyoruz. Yayla yolu üzerinde beni yine üzen bir duruma şahit oldum. Orman içinde belirlenmiş noktalardaki ağaçlar kesilmiş. Ne yapacaklar acaba? Seksenler dizisindeki Fehmi Baba gibi kısır döngüye giriyorum. Düşündükçe sinirleniyor, sinirlendikçe düşünüyorum. Kızmamalıyım. Ağzınızın tadını kaçırmamalıyım. Olayın fotoğrafını aşağıya bırakıyorum.

Neyse, bugün dünyayı kurtaramıyoruz. Başka bir yerde bu konuyu ele alırız. Gezimize devam edelim.

Çiğdem yaylasına varmak üzereyim. Orman içerisinde bozuk yolları da aşarak ilerledim. Spor ayakkabımı giyseydim dediğim sırada öyle bataklıklara girdik ki ‘botumu iyi ki giymişim’ diyerek bir çift bota giriftar oldum. Gülümseten anlar eşliğinde yaylamıza vardık.

Çiğdem yaylası… Beklediğim ve uzun zamandır gitmek istediğim yere sonunda ulaşmıştım. İlginç evlerin mevcut olduğu yayla, turizm ve gezgin yazarların oluşan büyük bir jüri ekibi tarafından Türkiye’nin en güzel 10 yaylasından biri olarak belirlemiştir. Şanslı hislerim beni yanıltmadı. Ben de yaylayı çok beğendim. Dört tarafı ağaçlarla çevrili, engebeli yollardan geçerek yaylaya ulaşmak elbette yordu ama ‘yol güzel’.

Yayla hakkında bilgi vermem gerekirse, hafif eğimli tepeleri olan Çiğdem yaylasında her yıl Temmuz ayı ortalarında şenlikler düzenlenir. Bu şenlikte hayvancılık ve sebzeler tanıtılıp eğlenceler düzenlenir. Ben gittiğimde şenlik yoktu. Zaten sakinliği için tercih etmiştim. Şenlik zamanında da keşfedilebilir. Şehre yakındır. Kendi aracınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Turnalık yaylası kadar tepede kalmıyor. Yayla civarında Turnalık’taki gibi yeni yapılar mevcut. Fotoğraf makinenizi organınız belleyin. Çünkü burada güzel fotoğraflar çekilir. Kamp yapmaya müsaittir. 1500 metre rakımın duru havasını ciğerlerinizde hissedebilirsiniz. Vahşi hayvanların mevcut olduğunu öğrendim ancak yürüyüşün başındaki bağırışımız hayvanların ormanı terk etmesine sebep olmuş olacak ki hiçbirini göremedim. Çiğdem yaylasına giderken sincaplar ve kuş cıvıltıları yoldaşınız olur. Su kaynakları mevcuttur. Yayla, düz ve toprak yollara sahip…

Çiğdem yaylasından yol arkadaşı’mla gelme ümidiyle ayrıldım. Kurtuluş mevkiinde bizi bekleyen araçlarımıza doğru yürüyüşümüzü tamamlamaya koyuldum. Peşimizden ambulans geliyordu. Ambulans, yolun elverişliğine göre bize eşlik etti. Çıplak bir tepe üzerinden Kurtuluş’a vardım. Birkaç köy evi ve kendi yağında kavrulan insanları gördüm. “Bir insan hayatına temas edeyim” gayretiyle civardaki evlerden birine gittim. Gözlüklü, başında takkesi, elli yaşını aşmış Hüseyin amca beni karşıladı.

“Öğretmen misin oğlum?” dedi.

“Yoo neredeyse bir gazeteciyim. Henüz öğrenciyim.” dedim gülümseyerek.

Ne iş yaptığını sorduğumda parmaklarıyla teker teker sayarak söyledi. Ormancılık, hayvancılık, tarım… Uzun uzadıya hepsini anlattı. Başından geçenleri yüzünün çizgilerine bakarak dinledim.

Hüseyin amca, ülkemizin banko sorusu olan “nerelisin” dedi. Erzurumlu olduğumu söylediğimde önceden köylerinde Erzurumlu bir hoca olduğunu hatırlayıp, tebessüm ederek bana anlattı. Biz konuşurken beş torunu etrafımızda fıldır fıldır dönüyordu. Torunlarından birisi, bir elinde içinde ayran olan sürahi, bir elinde de iki bardak ile koşturarak geldi. Kara lastik giymiş, yazmasını da başına bağlamış diğer torunu da eline tas içerisinde fırından yeni çıkmış köy ekmeği ile geldi. Dumanı tüten sıcacık ekmeğimizi ve ayranı kaşla göz arasında elime tutuşturan Hüseyin amca beni utandırdı. Misafirperverliğimizi bir kez daha gördüm. İki dakika lavaboya gitmeye kalmadan elinde bir yabani hurma dalıyla Hüseyin amcayı gördüm. İlk defa yabani hurma görmüştüm. Domates gibi büyük olanlarını görmüştüm ama küçük olanını ilk defa görüyordum. Bana hurmadan dallarını kırıp poşetleyerek hediye etti. Tabi yine utandık, amcaya düştük. Tatlı muhabbeti bal ile böldüm. Araç hareket etmek üzereydi ve müsaadesini istedim. Hüseyin amca,  “Yolunuz ne zaman düşerse girişteki ilk eve uğrayabilirsiniz” dedi. Yanlarından ayrıldığımda bir köşeye bu aileyi not ederek ve yabani hurmamı alarak döndüm. Köy ekmeğimi ısırdım. “Canım ülkem, güzel memleketim ve nahif insanlar” diyip iç çekerek aracıma yöneldim.

 Yolculuğum buraya kadardı. Çok memnun kaldım. Hava şartlarının yürüyüşe elverişli olması mutluluk vericiydi. Bir başka seferimde, bir başka mekanı temaşa etmek üzere. Hoşça kalın.

Yorumlar (1)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Doğukan Çetin 11 ay önce
Yolun başındasın inşAllah daha güzel yerlere geleceksin abim
banner71
-5°
açık
Günün Anketi Tümü
Hükumetin koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri nasıl buluyorsunuz?
Hükumetin koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:49
Güneş 08:19
Öğle 13:19
İkindi 15:48
Akşam 18:10
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Malatyaspor 18 24
11. Sivasspor 18 23
12. Başakşehir 18 23
13. Konyaspor 18 22
14. Göztepe 18 22
15. Kasımpaşa 18 22
16. Rizespor 18 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 18 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 18 37
2. Man City 17 35
3. Leicester City 18 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 15 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12