29.02.2020, 11:48 490

KARŞIDA GÖRÜNEN EY DOST NE GÜZEL YAYLA

Herkese merhaba. Yeni bir yazı ile huzurlarınızdayım. Üniversite hayatım boyunca çeşitli bölgeleri ziyaret etme fırsatı yakaladım, ya da o fırsatları oluşturdum desem daha doğru olur. Sakarya’daki eğitim sürecimde derslerin zaman zaman bunalttığı sırada kaçış rotası belirleyerek kendimi doğaya bıraktım. Üniversite senelerim dışında da bu mottoya sahibim. Beni rahatlatacak bölgeleri temaşa ederim. Ne güzel söylemişler;

“Nedir bu ellere ayak,
Nedir bu dillere dudak,
Aç gözünü ibretle bak,
Âlem bir temaşagâh imiş.”

İşte ben de bu sebeple kendimi belirlediğim rotalar çerçevesinde terapiye götürürüm. Yanlış duymadınız! Terapi. Bu durum beni epey rahatlatır ve günlük hayatta daha doğru kararlar vermeme sebep olur. Beni mest eden rotalardan birini size anlatmak için klavyenin başına geçtim.

ROTAMIZ: TURNALIK-ÇİĞDEM YAYLASI

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin 176’ncı kez düzenlediği doğa yürüyüşlerinde Kılıçkaya, İnönü / Ercova, Akçay / Nuruosmaniye, Kayaboğazı, Menekşe Solak / Şah Melek, Dikmen, Yörükyeri rotaları benim dahil olmadığım ancak gitmeyi planladığım yerlerden bazılarıydı. Ben belediyenin son doğa yürüyüşü olan Turnalık / Çiğdem yaylasını gözüme kestirmiştim. Gitmeden önce hazırlıklarımı yaptım. Atıştırmalıklarımı, yedek kıyafetlerimi ve bir çift spor ayakkabısı ile botumu yanıma alarak yurdumun yanından hareket eden dolmuşa bindim. WhatsApp grubu üzerinden Adapazarı Kent Meydanı’nda tüm ekip buluşmak üzere anlaştık. 6 halk otobüsü ile 1 ambulans, bu yürüyüş için tahsis edilmişti. Grup liderimizi bularak, aracımıza bindik. Sakarya’nın Hendek ilçesi üzerinden Turnalık Yaylası bölgesine hareket ettik. Aracımız belli bir mevki dağ tırmanışı yaptıktan sonra yolun tek şeride düşmesinin yaşatacağı problemlerden ötürü güvenlik amacıyla birkaç yüz metre geride indik.

Şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından görev ve sorumluluklarımız bildirildi. Turnalık Yaylasından başlaması planlanan yürüyüş, biraz erken başladı. Bizim için ısınma mahiyetindeydi. Dönemin son doğa yürüyüşü kapsamında 268 kişi bir takım halinde hareket edecektik. Su dağıtımı yapıldı. Günümüzün en önemli özelliği ise yürüyüşümüz sırasında ayak izinden başka bir iz bırakmamayı görev edinmemizdi. Dostlar, ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Turnalık yaylası 1400 rakımda bulunuyor. Bu sayede olabilecek her türlü yaralanmalara karşı 500 metre ısınma yürüşünün ardından egzersiz yaptık. Açma germe hareketleri derken komik anlar da yaşanmadı değil. Grup liderimiz, bulunduğumuz bölgede ayı ve domuz gibi hayvanların olduğunu, onlara burada olduğumuzu duyurmak için avazımız çıktığı kadar bağırmamızı istedi. Kadın erkek seslerinin karıştığı çığlıklar eşliğinde sesimizi duyurduğumuzu ümit ettik. Her bağırışın ardından kahkahaların da havada uçuşması yürüyüşümüzü renklendirdi. Engebeli yollar üzerinden Turnalık yaylasına vardık.

Araçla gidilmesi imkansız değil ancak altını vurmamak için dikkatli olmalısınız. Motosiklet ve 4*4’ler için muhteşem bir arazi. Yaylaya vardığımızda bizi bir göl karşıladı. Sucuk ekmekler ile biraz enerji depoladık. 268 kişilik sırada her sucuk ekmeğini alan kendisini gölün kenarına bıraktı.

Bölge ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Akyazı tarafında kalan, hatta Düzce, Bolu ve Sakarya sınır kesişiminde bulunan yaylaya çıkmak için 1400 metre rakımı göze almak gerekiyor. Turnalık Yaylası bağrında bir de göl barındırıyor. Gölün etrafında bulunan düzlük yaylalara çadır kurulabilir. Bölgede yaklaşık 100 adet bungalov ev mevcut.

Yeni yapıların inşa edildiğini fark ettim. Bu durum açıkçası beni üzdü. Yayladaki ev sayısının son 6-7 ay içerisinde gözle görülür biçimde arttığını ve yaylanın ömründen ömür gittiğini grup liderimden öğrendim. Sitem ederek durumu bana anlattı. Gücümüz yeterse hukuki çerçevede mücadele etmeliyiz. Yaylada bir cami mevcuttur. Çam ağaçlarının olduğu alanlar yaylayı çevrelemekte ve cennetten bir köşeymiş gibi gönlümüzü şenlendiriyor. Restoran, otel ve pansiyon göremedim. Onun için buraya geleceklere tavsiyem, eksiklerinizi Akyazı’dan ya da Hendek’ten karşılamanızdır. Yaylada bolca çeşme var. Gölün çevresinde çeşmeler bulunuyor. Göl etrafında gezinti yapabilirsiniz. Fotoğraf çekmek için güzel manzaraları var.

Bir sonraki güzergahımıza, yani Çiğdem yaylasına, beni’m için çok özel bir yere gidiyoruz. Şanslı hissettiğim bir yere gidiyorum. 200 kişiden fazla olan grubumuzun ismi de var: Mavi Yeşil Sakarya. Bizler de Mavi Yeşil Sakarya grubu olarak heybetli dağların arasından süzüle süzüle Çiğdem yaylasına gidiyoruz. Yayla yolu üzerinde beni yine üzen bir duruma şahit oldum. Orman içinde belirlenmiş noktalardaki ağaçlar kesilmiş. Ne yapacaklar acaba? Seksenler dizisindeki Fehmi Baba gibi kısır döngüye giriyorum. Düşündükçe sinirleniyor, sinirlendikçe düşünüyorum. Kızmamalıyım. Ağzınızın tadını kaçırmamalıyım. Olayın fotoğrafını aşağıya bırakıyorum.

Neyse, bugün dünyayı kurtaramıyoruz. Başka bir yerde bu konuyu ele alırız. Gezimize devam edelim.

Çiğdem yaylasına varmak üzereyim. Orman içerisinde bozuk yolları da aşarak ilerledim. Spor ayakkabımı giyseydim dediğim sırada öyle bataklıklara girdik ki ‘botumu iyi ki giymişim’ diyerek bir çift bota giriftar oldum. Gülümseten anlar eşliğinde yaylamıza vardık.

Çiğdem yaylası… Beklediğim ve uzun zamandır gitmek istediğim yere sonunda ulaşmıştım. İlginç evlerin mevcut olduğu yayla, turizm ve gezgin yazarların oluşan büyük bir jüri ekibi tarafından Türkiye’nin en güzel 10 yaylasından biri olarak belirlemiştir. Şanslı hislerim beni yanıltmadı. Ben de yaylayı çok beğendim. Dört tarafı ağaçlarla çevrili, engebeli yollardan geçerek yaylaya ulaşmak elbette yordu ama ‘yol güzel’.

Yayla hakkında bilgi vermem gerekirse, hafif eğimli tepeleri olan Çiğdem yaylasında her yıl Temmuz ayı ortalarında şenlikler düzenlenir. Bu şenlikte hayvancılık ve sebzeler tanıtılıp eğlenceler düzenlenir. Ben gittiğimde şenlik yoktu. Zaten sakinliği için tercih etmiştim. Şenlik zamanında da keşfedilebilir. Şehre yakındır. Kendi aracınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Turnalık yaylası kadar tepede kalmıyor. Yayla civarında Turnalık’taki gibi yeni yapılar mevcut. Fotoğraf makinenizi organınız belleyin. Çünkü burada güzel fotoğraflar çekilir. Kamp yapmaya müsaittir. 1500 metre rakımın duru havasını ciğerlerinizde hissedebilirsiniz. Vahşi hayvanların mevcut olduğunu öğrendim ancak yürüyüşün başındaki bağırışımız hayvanların ormanı terk etmesine sebep olmuş olacak ki hiçbirini göremedim. Çiğdem yaylasına giderken sincaplar ve kuş cıvıltıları yoldaşınız olur. Su kaynakları mevcuttur. Yayla, düz ve toprak yollara sahip…

Çiğdem yaylasından yol arkadaşı’mla gelme ümidiyle ayrıldım. Kurtuluş mevkiinde bizi bekleyen araçlarımıza doğru yürüyüşümüzü tamamlamaya koyuldum. Peşimizden ambulans geliyordu. Ambulans, yolun elverişliğine göre bize eşlik etti. Çıplak bir tepe üzerinden Kurtuluş’a vardım. Birkaç köy evi ve kendi yağında kavrulan insanları gördüm. “Bir insan hayatına temas edeyim” gayretiyle civardaki evlerden birine gittim. Gözlüklü, başında takkesi, elli yaşını aşmış Hüseyin amca beni karşıladı.

“Öğretmen misin oğlum?” dedi.

“Yoo neredeyse bir gazeteciyim. Henüz öğrenciyim.” dedim gülümseyerek.

Ne iş yaptığını sorduğumda parmaklarıyla teker teker sayarak söyledi. Ormancılık, hayvancılık, tarım… Uzun uzadıya hepsini anlattı. Başından geçenleri yüzünün çizgilerine bakarak dinledim.

Hüseyin amca, ülkemizin banko sorusu olan “nerelisin” dedi. Erzurumlu olduğumu söylediğimde önceden köylerinde Erzurumlu bir hoca olduğunu hatırlayıp, tebessüm ederek bana anlattı. Biz konuşurken beş torunu etrafımızda fıldır fıldır dönüyordu. Torunlarından birisi, bir elinde içinde ayran olan sürahi, bir elinde de iki bardak ile koşturarak geldi. Kara lastik giymiş, yazmasını da başına bağlamış diğer torunu da eline tas içerisinde fırından yeni çıkmış köy ekmeği ile geldi. Dumanı tüten sıcacık ekmeğimizi ve ayranı kaşla göz arasında elime tutuşturan Hüseyin amca beni utandırdı. Misafirperverliğimizi bir kez daha gördüm. İki dakika lavaboya gitmeye kalmadan elinde bir yabani hurma dalıyla Hüseyin amcayı gördüm. İlk defa yabani hurma görmüştüm. Domates gibi büyük olanlarını görmüştüm ama küçük olanını ilk defa görüyordum. Bana hurmadan dallarını kırıp poşetleyerek hediye etti. Tabi yine utandık, amcaya düştük. Tatlı muhabbeti bal ile böldüm. Araç hareket etmek üzereydi ve müsaadesini istedim. Hüseyin amca,  “Yolunuz ne zaman düşerse girişteki ilk eve uğrayabilirsiniz” dedi. Yanlarından ayrıldığımda bir köşeye bu aileyi not ederek ve yabani hurmamı alarak döndüm. Köy ekmeğimi ısırdım. “Canım ülkem, güzel memleketim ve nahif insanlar” diyip iç çekerek aracıma yöneldim.

 Yolculuğum buraya kadardı. Çok memnun kaldım. Hava şartlarının yürüyüşe elverişli olması mutluluk vericiydi. Bir başka seferimde, bir başka mekanı temaşa etmek üzere. Hoşça kalın.

Yorumlar (1)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Doğukan Çetin 5 ay önce
Yolun başındasın inşAllah daha güzel yerlere geleceksin abim
banner71
banner80
31°
açık
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:26
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:04
Akşam 20:14
Yatsı 21:46
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
Günün Karikatürü Tümü