banner78

banner77

Doç. Dr. Gedikli açıkladı: Bütün ülkeleri ekonomik daralma bekliyor!

Koronavirüs pandemisi ülke ekonomilerini zorluyor. Sağlık ve ekonomi açısından girilen zorlu süreçten en az zararla kurtulmak isteyen ülkeler ekonomi politikasının güven çerçevesinde olmasını sağlaması gerekiyor. Doç. Dr. Ayfer Gedikli, bütün ülkelerde ekonomik daralma olduğunu kaydederek Türkiye’nin 2020’de -5 oranında daralma olacağını belirtti. Avrupa ve Amerika ülkelerine nazaran daha iyi performans ortaya koyduğunu belirten Doç. Dr. Gedikli, “Türkiye birçok noktada derli toplu gidiyor. Özellikle sağlık sektöründe ülkenin ortaya koyduğu performans diğer ülkelerin uygulamaya çalıştığı pandemiyle mücadele noktasında çok iyi bir seviyeye geldi” dedi.

Gündem 21.07.2020, 15:46 21.07.2020, 15:57 Ali Rıza Çetin
915
Doç. Dr. Gedikli açıkladı: Bütün ülkeleri ekonomik daralma bekliyor!
banner64

Çin’den ortaya çıkan ve dünyaya yayılım gösteren, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen koronavirüs, ülkelerin tedbirli olmalarını da beraberinde getirdi. Sağlık, ekonomi ve sosyal hayatın kontrollü bir şekilde devam etmesi için hükümetler tarafından kriz masaları oluşturuldu ve hızlı kararlar alındı. Etkisi devam eden salgının faturasının ağır olmaması için verilen kararların doğru olabilmesi adına uzman isimler görüş beyan ederek salgından en az zararla kurtulmanın reçetesini yazdı. Salih Sütlan İle Gündem Özel programının bu hafta konuğu İktisat alanında başarılı çalışmalara imza atmış olan İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İMÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayfer Gedikli oldu. Küresel ekonomik gelişmeler, gelecekte öne çıkacak meslekler, Türkiye’de kadın istihdamı, dünyadaki finansal krizlerin Türkiye ekonomisine etkileri başlıkları çerçevesinde gerçekleşen programda Doç. Dr. Gedikli çarpıcı açıklamalar yaptı.

Ekonomik daralma bütün ülkeleri vuracak

Dünyanın asırlar öncesiyle karşılaştırıldığında daha entegre bir sisteme sahip olduğuna temas eden İMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayfer Gedikli, “Biz Türkiye olarak bambaşka bir noktadayız, dünya bizden bağımsız’ diyemeyiz. Türkiye dünyanın bir parçasıdır. Dünyadaki bütün ülkeler birbirine hem finansal hem de iktisadi reel kanallarla entegre şekilde bağlıdır. Dolayısıyla Türkiye dünyadan bağımsız değildir. Koronavirüs pandemisi de reel kanallarla ülkeleri etkileyecek” dedi.  

Türkiye’nin diğer birçok dünya ülkesine nazaran daha iyi performans gösterdiğini belirten Doç. Dr. Gedikli, canlı yayında IMF’in 2020 yılında ülkelerin ekonomik daralma verilerini paylaştı. “IMF verilerinde İtalya’nın 9.1 oranında daralacağı kaydedildi. -%8 oranında İspanya’nın büyüme sorunu olacak. Norveç, -6.3 oranında büyüyecek. Türkiye’nin daralması ise -5. Bu demek oluyor ki biz diğer ülkelere nazaran daha iyi performans ortaya koyuyoruz. Türkiye aslında birçok noktada derli toplu bir şekilde ilerliyor” açıklamasını yapan Gedikli, Türkiye’nin sağlık açısından başarılı bir çalışma yaptığını ifade etti. Dünya ülkeleri, korona virüsün patlak vermesiyle kronik hastalığı olanları ve yaşlıları saf dışı bıraktı. Türkiye’nin ise tam tersi bir mücadele sergileyerek öncelikle yaşlıları ve kronik hastaların sağlığını ön plana alan çalışmalarının sürecin kırılma noktası haline geldi. Doç. Dr. Gedikli, “Türkiye tedbire yaşlılardan başladı. Eğer yaşlı hastaysa ailenin diğer üyelerine de sirayet edeceği için önce yaşlılar koruma altına alındı. Riski olabildiğince dağıtmaya çalışan Türkiye’nin bu yöntemi işe yaradı ve dünyaya model oldu” dedi.

Hangi meslekler popüler olacak?

Koronavirüs pandemisi üzerine gerçekleşen programda çocukların geleceğini belirleyecek, popüler olabilecek meslekler de önem atfediyor. Aileler çocuklarının geleceği için uzun soluklu ve fayda sağlayacak alanların neler olduğunu merak ediyor. Geleceğin Türkiye’sinde hangi mesleklerin rağbet göreceğini belirten Doç. Dr. Ayfer Gedikli, teknolojinin meslek seçimine etkisinden bahsetti. Yalnızca sosyal medya platformunu kullanmakla teknoloji hakkında gerekli donanım ve bilgiye ulaşılamayacağından bahseden Gedikli, “Daha önceki derslerimizde çocuklara bir ülkenin kalkınması için her şeyden önce katma değerli mal ve hizmet üretmeye odaklanması gerekir. Ürettiğiniz mal ve hizmet, dünya çapında her zaman tercih edilebilir olsun. Teknoloji de 90’lı yıllardan itibaren değerini arttırmaya başladı. Pandemi döneminde de teknolojinin hayatımızın bir parçası haline geldi. Eğitimde, iş hayatı da, sosyal hayatta onsuz olamıyoruz”  Koronavirüsle beraber online olarak çalışmaların devam ettiğini ve dünyanın teknoloji ile beraber sanal ortamlarda bir araya gelinecek mecralar haline geldiğini belirten Doç. Dr. Ayfer Gedikli, yeni meslek gruplarının da ortaya çıktığını kaydetti.

Pandemi dedi ki…

Koronavirüsle beraber pandeminin toplumlara yaşatarak öğrettiklerini sıralayan Gedikli, “Pandemi bize dedi ki; Sizin için enerji arz güvenliği yeterli değil, gıda arz güvenliği de çok önemli. Tarım politikası ülkenin en önemli politikaları haline geldi. Tarıma yönelik yatırımların yapılması, yüksek eğitim almak isteyen gençleri, devletin destekleriyle tarımla buluşturmak gerekiyor” dedi. Tasarımcılık, reklamcılık, iletişim, finans, bankacılık ve birçok hizmet sektörünün revaçta olduğuna değinen Gedikli, esas olanın tercih edilenin, yetenekler ve zevklerinin ne olduğu, gelecekte neyi başarmak yönünde isteğinin olmasının kariyeri önemli ölçüde etkilediğine vurgu yaptı.

Gençlere en önemli tavsiyenin aldıkları diplomanın kendilerine neler kazandırdığını, aldıkları eğitimin verilen işi yapmak için yeterli olup olmadığının muhasebesini yapmak olduğunu kaydeden Doç Dr. Ayfer Gedikli, “Karşılığı olan bir mesleğe sahip olmak çok önemli. Yeni şartlar ortaya yeni meslekler çıkarttı. Geniş yelpaze alternatifler ortaya koyabiliyor. Eğitim sektörü de bu anlamda zemin kazandı. Çocuklar evinde oturduğu yerden yurtdışında bir üniversitede yüksek lisans ve doktora eğitimi alabiliyor. Bu sayede imkanlar yeni çalışma şartlarını da meydana getirdi” dedi.

Kadınlar iş hayatında dezavantajlı durumda

Kadınların istihdamı ülkelerin kalkınmasında önemli bir ayağı oluşturuyor. Türkiye’de kadın istihdamına yönelik faaliyetler yapılıyor. İş hayatına kazandırılan kadınlar, toplumda gelişmişliğin, çağdaşlığın göstergesi. Gazeteci Salih Sütlan’ın ‘Türkiye’de kadın istihdamı konusunda hangi aşamadayız?’ sorusuna Doç. Dr. Ayfer Gedikli şu yanıtı verdi: “Kadın çalışan sorunu yalnızca Türkiye’de değil dünyanın her yerinde mevcut. Aynı işi yapan, aynı eğitime sahip, aynı kalifikasyona sahip bir kadın ve bir erkek karşılaştırıldığında erkek her zaman daha yüksek ücretlendirilir. Dünyanın her yerinde böyledir. Kadın iş dünyasında dezavantajlıdır. Bunlar araştırılmış sabit verilerdir. Batılı ülkelerde erkek ve kadın arasındaki ücret farkı birbirine yakın iken doğuya gidildikçe daha fazla fark görüyoruz.”

Doç Dr. Gedikli, erkeğin işsiz kalması, iş bulamaması problemi ayrı bir değerlendirme konusu olduğunu belirtirken kadınların iş hayatına katılamaması, iş aramasına rağmen bulamaması, istihdam dışı kalmasının ekonomik problem olmasının ötesinde sosyal başka türlü travmaların da nedeni haline geldiğini kaydetti. “Kadına can suyu dediğimiz bir takım teşviklerle kadınların iş hayatına dahil olmaları için devletin özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde biraz daha fazla çaba sarf etmesi çok daha anlamlı olacak” şeklinde konuşan Gedikli, mevcut hükümetin çok ciddi girişimlerde bulunarak gerek mikro kredi gerekse İslami Finans çerçevelerinde kadınlara yönelik hesapların kurulabileceğini belirtti.

Kadınların istihdamı, Koronavirüs pandemisinin ardından yoğunlaşılması gereken bir konu haline geldi. Türkiye’nin pandemi başarısını elindeki stratejik yetenek ve başarı ile daha ileri götürmek ve mevcut durumu okuyarak geleceğe yönelik iyi ilerlemelere imza atması gerektiğine temas eden Gedikli, “Sağlık sektörü, tarım sektörü konusunda çalışmalar yaparak pandemi sürecinin yavaş bir geçişle normalleşilebilir” dedi.

Çocuk üniversitesi projesi

Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’ndeki çocukların maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle eğitim ve öğretim imkanlarının sağlanması üzerine çalışmalar yaptıklarını ve destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Gedikli, “Daha başarılı kadınların ortaya  çıkmasında öncelik taşıyacak çalışmalar yapılması gerekiyor. Akademik ve vasıflı elemanların ortaya çıkması açısından önemli bir çalışmalar yapılabilir. İMÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan’ın içerisinde bulunan bir grubun Üsküdar Üniversitesi ve Medeniyet Üniversitesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği Enderun eğitim modeliyle vasıflandırılıp, daha yüksek bir akademik yetkinliğe ulaştırıldığını kaydetti. Kendini ifade edemeyen çocukların bulunarak iyi eğitimler alınması için eğitim verilmesi gerektiğini vurguladı. Projenin devamlılığını sürdürmesi için desteklenmesi önem atfediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner71
19°
açık
Günün Anketi Tümü
Hükumetin koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri nasıl buluyorsunuz?
Hükumetin koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:45
Akşam 18:14
Yatsı 19:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 6 14
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 6 8
5. Çaykur Rizespor 6 8
6. Kasımpaşa 6 8
7. Antalyaspor 6 8
8. Malatyaspor 6 8
9. Göztepe 6 7
10. Erzurumspor 5 7
11. Başakşehir 6 7
12. Beşiktaş 5 7
13. Gaziantep FK 6 7
14. Sivasspor 5 7
15. Hatayspor 4 7
16. Konyaspor 5 6
17. Kayserispor 5 6
18. Trabzonspor 6 5
19. Denizlispor 6 5
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Balıkesirspor 7 10
10. Adanaspor 7 9
11. Akhisar Bld.Spor 7 9
12. Bursaspor 7 7
13. Menemen Belediyespor 7 6
14. Bandırmaspor 7 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Boluspor 7 3
18. Eskişehirspor 7 3
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Aston Villa 5 12
4. Leicester City 6 12
5. Leeds United 6 10
6. Southampton 6 10
7. Crystal Palace 6 10
8. Wolverhampton 6 10
9. Chelsea 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 5 8
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 6 8
15. M. United 5 7
16. Brighton 6 5
17. West Bromwich 6 3
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 7 14
2. Real Madrid 6 13
3. Granada 6 13
4. Villarreal 7 12
5. Atletico Madrid 5 11
6. Cádiz 7 11
7. Osasuna 6 10
8. Elche 5 10
9. Getafe 6 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Huesca 7 5
18. Celta de Vigo 6 5
19. Levante 5 3
20. Real Valladolid 7 3