banner78

banner77

Ücretsiz ve aracı yok! Bugün başladı...

Bugünden itibaren Kolay İhracat Platformu ile firmalar potansiyel müşterilerine ücretsiz ve aracısız olarak ulaşmaya başladı. Güzel haberi Bakan Pekcan duyurdu...

Ekonomi 26.03.2021, 17:42
21
Ücretsiz ve aracı yok! Bugün başladı...
banner64

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen Kolay İhracat Platformu 2.0 tanıtım toplantısında konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Bugün burada sizlere, ülkemizin ihracat vizyonuna katkı sağlamak için girişimcilerimizin hizmetine sunduğumuz en önemli araçlardan olan 'Kolay İhracat Platformu'nun yenilenen ve güçlenen yapısından bahsetmek istiyorum.
 
Çağın koşulları gereği kaçınılmaz hale gelen dijital dönüşüm kavramının ekonomik ve toplumsal yaşamımızı nasıl etkilediğini ve iş yapma biçimlerimizi nasıl kökünden değiştirdiğini hepimiz görüyoruz, yaşıyoruz. Ekonomilerin rekabetçi kalabilmeleri için inovasyon temelli büyümeye yatırım yapmaları gerektiğini biliyoruz.
 
Bakanlık olarak, ülkemizin makroekonomik istikrarına olumlu etkileri olan ihracatın artırılmasına yaptığı katkıların bilinciyle teknolojinin ve dijital dünyanın tüm imkanlarını kullanıyoruz. Bu nedenle, ülkemizdeki ihracat altyapısının dijitalleşme ekseninde gelişmesine büyük önem ve hassasiyet gösteriyoruz. Bu gelişme alanlarından birisi de, günümüzde sahip olabileceğiniz en değerli nesne haline gelen "veri"yi doğru biçimde kullanmak.
 
İçinde bulunduğumuz dijital çağda, büyük veriyi doğru şekilde kullanabilenler öne geçiyor. Veriyi kullanırken hem en güncel analiz yöntemlerinden yararlanarak doğru kararları alabilmek; hem de verinin ortaya koyduğu bilgiyi kullanıcı dostu bir şekilde tüm girişimcilerimizin hizmetine sunabilmek oldukça önem arz ediyor. Biz de Bakanlık olarak bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyor, ticaret erbabımız ve vatandaşlarımız için dijitalleşme ve otomasyon adına hayata geçirmiş olduğumuz projelerin her biri ile ayrı ayrı gurur duyuyoruz" diye konuştu.
"EN HEYECAN VERİCİ PROJELERİMİZİN BAŞINDA GELİYOR"
 
Bakan Pekcan, "Kolay İhracat Platformu, tam da bu amaçla devreye aldığımız kapsamı, niteliği, hedef kitle ve etki alanı, ayrıca içinde barındırdığı teknoloji itibarıyla en heyecan verici projelerimizin başında geliyor. Kolay İhracat Platformu, ihracat hedefi olan KOBİ'lerimizin, Kooperatiflerimizin ve girişimcilerimizin ihtiyaç duydukları her bilgiye tek bir platformdan, en güncel haliyle ulaşmalarını sağlıyor. Bu dijital çağın bize sağladığı büyük çaplı verileri makine öğrenmesi algoritmalarıyla işleyerek ülkemizin ihracat vizyonuna önemli  katkı sunuyor. Geçtiğimiz günlerde, Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi alanında atılacak adımlara yönelik ilan etmiş olduğu Ekonomi Reformlarına paralel olarak ihracatçı ve ihracat hedefi olan girişimcilerimizin hizmetine sunduğumuz Kolay İhracat Platformumuzun, ülkemiz ihracatının tabana yayılmasını tesis edeceğine ve ülkemizin yatırımlar, istihdam, üretim ve ihracat temelindeki büyümesine ivme kazandıracağına yürekten inanıyorum.
 
Bugünden itibaren Kolay İhracat Platformu ile  firmalarımızı potansiyel müşterilerine ücretsiz ve aracısız olarak  ulaştırıyoruz. Kolay İhracat Platformu ile ihracatçılarımıza yalnızca  alıcı firma bilgilerini sunmakla kalmıyor; aynı zamanda, yurt dışındaki  potansiyel alıcıların da firmalarımıza kolayca ulaşmasını sağlıyoruz. Bu amaçla,  AskTurkiye web sitesi platforma entegre edilerek 8 farklı dilde hizmet veren bir  yapıya kavuştu. Yerli ve ulusal bir ekonomi için yatırımlar, üretim ve  istihdam ile ihracat hedeflerimizde başarıyı yakalamaktan başka seçeneğimiz  yok" şeklinde konuştu.
 
"KAMU KAYNAKLI EN GELİŞMİŞ İHRACAT DESTEK PLATFORMU OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIMAKTADIR"
 
"Bildiğiniz gibi, Kolay İhracat Platformu 28 Ağustos 2020 tarihinde vatandaşlarımıza hizmet vermeye başladı" diyen Pekcan, "Bugüne kadar platformumuz, 107 binin üzerinde anonim ve 14 bin kayıtlı kullanıcıya ulaşarak ihracatçımızın bir numaralı bilgi kaynağı haline geldi. Bu platformumuzun en önemli araçlarından olan 'Akıllı İhracat Robotu' 25 binden fazla sorguyla ihracatçılarımıza büyük veriye dayanan kullanıcıya özgü pazar önerileri sundu. Kolay İhracat Platformu, 'Dünya Ekonomik Forumu 4. Sanayi Devriminde Ticaret' raporunda, yapay zeka alanında en iyi uygulamalardan biri olarak gösterilmekte ve küresel manada kamu kaynaklı en gelişmiş ihracat destek platformu olma özelliğini taşımaktadır. Bu çerçevede, bakanlık olarak, standartları oldukça yükseğe taşıdığımızın ve bu alanda dünya çapında bir ilki gerçekleştirdiğimizin altını çizmek isterim. Ancak biz bu başarılarla yetinmiyor; kendimizle yarışa devam ediyoruz, edeceğiz. Sunabileceğimiz en güçlü desteği sağlayarak girişimcilerimizin önünü açmak için çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Bu doğrultuda, gerek teknolojik altyapısı gerekse kullanıcı dostu içerikleriyle Kolay İhracat Platformunu çok daha öteye taşıyan yeni modüller oluşturduk. Yeni eklediğimiz modüller ile birlikte, Kolay İhracat Platformunun sunmuş olduğu danışmanlık hizmetinin kapsamını ve değerini en üst düzeye çıkarmış bulunuyoruz" dedi.
 
"İÇERİK BAKIMINDAN ADETA YENİ BİR PLATFORM DAHA ORTAYA KOYUYORUZ"
 
Pekcan, "Bildiğiniz üzere, Kolay İhracat Platformumuz, en gelişmiş ve en yenilikçi analiz yöntemlerini içinde barındıran bir platform olarak kurgulandı. İlk versiyonunda devreye aldığımız modüllerle birlikte, Kolay İhracat Platformumuz teknoloji altyapısı, kapsamı ve veri yönetimi tasarımı bakımından dünyadaki benzer örnekleri oldukça geride bırakmıştı. Bu noktada, Ağustos ayında devreye aldığımız özellikleri kısaca tekrar üzerinden geçmek istersek: Makine öğrenmesi algoritmaları ile hedef pazar önerisi yapan Akıllı İhracat Robotu, 190'ın üzerinde ülke ve 5 bin 400 ürün özelinde gümrük vergilerinden rakip analizlerine kadar ihracata yönelik detaylı bilgilerin yer aldığı 1 milyondan fazla 'Pazara Giriş Haritası' Bu ülkelerle ilgili ticarette ihtiyaç duyacağınız stratejik Pazara giriş kriterleri ve ticaret müşavirlerimizden güncel gelişmeler başta olmak üzere hemen her bilgiyi sunan ülke sayfaları,17 sektörümüz için detaylı ve güncel sektör sayfaları ile ihracat kokpiti, mevzuat sayfası, etkinlik takvimi gibi daha birçok özellik yer almakta. Kolay İhracat Platformu 2.0 ile içerik bakımından adeta yeni bir platform daha ortaya koyuyoruz.  Birazdan detaylarını anlatacağım modüllerimizin başında makine öğrenmesi algoritmalarını kullanarak, hedef pazar tavsiyesi sunmanın yanı sıra, ürün çeşitlendirmesi için de öneriler sunan alternatif ürün robotu geliyor" dedi.
 
"ÇOK GENİŞ BİR EĞİTİM MODÜLÜ HAZIRLADIK"
 
"İhracatçılarımıza sadece pazar tavsiyesi vermekle kalmıyor; doğrudan iletişim kurabilecekleri 18 milyon alıcı bilgisini kendilerine sunuyoruz" diyen Bakan Ruhsar Pekcan, "Ayrıca, çok geniş bir eğitim modülü hazırladık. Burada farklı ihracat olgunluğuna sahip firmalarımız için 100'ün üzerinde eğitim videosu hazırladık. Yine burada, ihracata dair hiçbir bilgisi olmayan bireylerin dahi ihracat yapmasını sağlayacak olan adım adım ihracat rehberimiz ile; firmalarımızın yabancı dil engelini de aşmalarına yardımcı olmak ve yazışma usullerinde profesyonellik kazanmalarını sağlamak üzere İngilizce yazışma şablonları yer alıyor. Kolay İhracat Platformu ve Türkiye Tanıtım Grubuna ait AskTurkiye arasında gerçekleştirdiğimiz tasarım ve veri entegrasyonu ile firmalarımız, platformda oluşturacakları firma ve ürün vitrinleriyle AskTurkiye'yi ziyaret eden yabancı ithalatçılar ile buluşacaklar. Yine platformda yapay zeka destekli Kolay İhracat Platformu Dijital Asistanımız firmalarımızın sorularına 7/24 cevap verecek. Platforma eklediğimiz en kapsamlı modüllerimizden bir diğeri ise, makine öğrenmesi algoritmalarını kullanarak ihracatçılarımızın mevcut ürünlerine özel alternatif ürün önerileri yapan 'Alternatif Ürün Öneri Robotumuz' " şeklinde konuştu
 
"PLATFORMDA 100'ÜN ÜZERİNDE EĞİTİM VİDEOSU YER ALIYOR" 
 
Pekcan şöyle devam etti: "Küçük İşletmeler için sosyal medya yönetiminden Kişisel Marka Yaratmaya, Dijital pazarlama stratejisinden gümrüklerimizdeki dijital uygulamalara kadar platformda 100'ün üzerinde eğitim videosu yer alıyor. Platformdaki dersleri: Temel Dış Ticaret, Dış Ticaret Uygulamaları, Girişimcilik, Temel Dijital Yetkinlikler ve E-ticaret başlıkları altında topladık. Kullanıcılarımız, her ders grubuna ait ayrı ayrı sertifika alabiliyorlar. 'İhracat herkes için çok kolay! diyerek hazırladığımız kullanıcı dostu adım adım ihracat rehberimizle, ihracat süreçlerinin baştan sona her aşaması hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu rehberi hazırlarken kendimize "ihracatı hiç bilmeyen girişimcimlerimizin bu rehberi kullanarak ihracata başlayabilmesi" hedefini koyduk" 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner71
22°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hükumetin koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri nasıl buluyorsunuz?
Hükumetin koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 19 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:46
Yatsı 22:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30