banner78

banner77

SGK o paraları iade ediliyor! Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor

SGK toplu ödeme yapıyor. Çoğu kişi bu haktan habersiz olduğu için ödeme almıyor. Emeklilik hayalleri kuran vatandaşların emekliliğe hak kazanabilmesi için bazı şartları tamamlaması gerekmekte. Bu ödemelerden biri de prim ödemesi. Yaş dolmasına rağmen prim gününü tamamlama ihtimali olmayan sigortalılar SGK'dan ödedikleri ücreti toplu biçimde geri alabiliyor. Yani çalışma ve borçlanma imkanı olmayan kişilerin ödedikleri paralar boşa gitmeyip alınabiliyor. Memurlarda ise kesenek iadesi olarak ödeme yapılıyor.

Ekonomi 08.12.2020, 12:31
129
SGK o paraları iade ediliyor! Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor
banner64

Milyonlarca yurttaş vatandaş yıllarca çalışarak emekli olmanın hayalini kuruyor. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için bazı şartlar gerekiyor. Bunların başında da belli gün sayısında prim ödenmesi şartı var. Öte yandan vatandaşların emeklilik için belirlenen uygun yaşı doldurması ve yıl şartını tamamlamasına da bakılıyor. Bazı sigortalılar yeterli sürede çalışma imkanını bulamadıkları için gereken prim gününü tamamlayamıyor.

MİLYONLARCA VATANDAŞ BAŞVURMALI

Bu durumdaki sigortalıların da emekli olabilmeleri için gerekli primi tamamlayabilmeleri amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sistemi askerlik, doğum ve yurtdışı borçlanması gibi imkanlar mevcut. Hayatı kolaylaştırmaya yönelik tanınan bu tüm haklardan dolayı yine de emeklilik şartlarını tamamlayamayan milyonlar bulunuyor. Bu vatandaşların çalışma ve borçlanma imkanları yoksa, emekli olamasalar da ödedikleri primler gereksiz yere toplanmış olmuyor. SGK, bu primleri toplu olarak emekli olamayan sigortalıya geri ödüyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi olarak gerçekleşiyor.

TOPLU PARAYI ALMAK İÇİN GEREKENLER:

Toplu parayı alabilmek için yapılması gerekenler var. Bunlar;

Sigortalı şekilde bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak.

Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak. 

Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyor. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

TÜM PRİMLER GERİ ÖDENİYOR

Kişinin bağlı bulunduğu ilçedeki sosyal güvenlik merkezine veya il müdürlüğüne dilekçeyle başvurarak prim iadesi almak mümkün. Eski SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağkur’lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler, sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor.

ONLAR İADE EDİLMİYOR

Sağlık için ödenen primler (GSS) ve yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor. Toplu para alanlarda emeklilik için her şey bitmiş olmuyor. Paranızı aldıktan sonra çalışmaya başlarsanız bu kez ‘ihya’ sistemi devreye alınıyor. Parasını aldığınız prim günlerinizi yeniden ödeyerek mevcut primlerinize dahil edebiliyorsunuz. SGK, bu ödemelerde geçmişten bugüne kadar geçen zaman için bir faiz işletmiyor. Ancak yatırdığınız primler güncelleme katsayısına göre yeniden belirlenip miktardaki düşüşler gideriliyor. (Posta)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner71
16°
açık
Günün Anketi Tümü
Hükumetin koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri nasıl buluyorsunuz?
Hükumetin koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:33
Güneş 06:08
Öğle 13:08
İkindi 16:54
Akşam 19:58
Yatsı 21:26
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P