banner78

banner77

İkinci asgari ücret görüşmesi sonrası yeni açıklama! Vergiler düşürülmeli...

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)Genel Sekreteri Akansel Koç asgari ücret görüşmelerinin ikincisinden sonra yazılı bir açıklama yaptı ve vergi yükünün uygun seviyelere çekilmesi gerektiğine işaret etti.

Ekonomi 15.12.2020, 16:09 15.12.2020, 16:18
57
İkinci asgari ücret görüşmesi sonrası yeni açıklama! Vergiler düşürülmeli...
banner64

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamındaki ikinci toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı ve açıklamalarında istihdamı korumak, ilave istihdam sağlamak, yeni yatırım ortamı oluşturmak ve salgınla zor durumda kalan sektörlerin üzerindeki baskıyı azaltmak için dengeli bir asgari ücretin belirlenmesi her zamankinden daha da önemli hale geldiğini kaydetti.

GEREKLİ ADIMLAR HEMEN ATILDI

Akansel Koç açıklamalarında bu dönemde istihdamı ve işletmeleri korumak için sağlanan destekler ve iş birliğinden dolayı hükümetin başta olmak üzere tüm paydaşlara teşekkür etti ve bu süreçte iş yerlerinde sağlıklı çalışma koşullarının oluşması, çalışanların gelir kaybı yaşamaması ve istihdamın korunması için gerekli adımları hızla attıklarını vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

"İnsan sağlığını birinci önceliğimiz yaptık. Zorunlu olarak başvurduğumuz kısa çalışma uygulamasında dahi çalışanlarımızın gelir kaybı olmaması için işverenlerimizi destekledik ve teşvik ettik. Bu yolla, kısa çalışma ödeneklerine ilave ödemeler yapılmasını ve çalışanlarımızın ücretleri kadar geliri alabilmelerini sağladık. Çalışma hayatının tarafları olarak, salgın döneminde, herkesin yararına olacak kararları müzakere ve dayanışmayla almaya özen gösterdik. Bundan sonra da iş birliği ve diyaloga dayalı tutumumuz devam edecek."

VERGİ YÜKÜNÜN UYGUN SEVİYEYE ÇEKİLMESİ

Akansel Koç açıklamalarında olağanüstü şartlar yaşanan bu süreçte, asgari ücret desteğinin tüm işletmeleri kapsayacak şekilde ve özellikle toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde artırılarak devam ettirilmesinin hayati nitelikte olduğunun altını çizdi ve rekabet içerisinde olunan ülkelerin OECD ortalamasının oldukça üstünde olan ücret üzerindeki vergi ve prim yüklerinin uygun seviyelere çekilmesi hem çalışanlara hem de işverenlere nefes aldıracak bir adım olduğunu söyledi. 

Konuya ilişkin Koç açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"İstihdamı korumak, ilave istihdam sağlamak, yeni yatırım ortamı oluşturmak ve salgınla zor durumda kalan sektörlerin üzerindeki baskıyı azaltmak için dengeli bir asgari ücretin belirlenmesi her zamankinden daha da önemli hale gelmiş bulunuyor."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner71
15°
açık
Günün Anketi Tümü
Hükumetin koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri nasıl buluyorsunuz?
Hükumetin koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:33
Güneş 06:08
Öğle 13:08
İkindi 16:54
Akşam 19:58
Yatsı 21:26
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P