banner78

banner77

'IŞİD'i parçalamak için geniş bir koalisyonla çalışacağız'

ABD Başkanı Obama, IŞİD'in yok edilmesi gerektiğini belirterek, 'ABD, bu ölüm şebekesini parçalamak için geniş bir koalisyonla çalışacak' dedi.

Dünya 25.09.2014, 09:56 25.09.2014, 09:57 Salih Sütlan
3946
'IŞİD'i parçalamak için geniş bir koalisyonla çalışacağız'
banner64
 ABD Başkanı Barack Obama, BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri'ndeki konuşmasında, Ukrayna'nın doğusundaki kriz ve Rusya'nın eylemlerinden IŞİD terörüne, İsrail-Filistin sorunundan Ebola salgınına, iklim değişikliğinden İran'ın nükleer faaliyetlerine, küresel gündemin en üst sırasındaki konularda kapsamlı açıklamalarda bulundu.
Dünyanın "savaş ile barış arasındaki bir kavşakta" olduğunu ifade eden Obama, "ABD'deki gençlere hep şunu söylüyorum: İnsanlık tarihinde doğabileceğiniz en iyi zamanda doğdunuz, eğitimli, sağlıklı ve hayallerinizin peşinden gitmede özgür olma şansınız geçmişte hiç olmadığı kadar fazla. Ancak hala dünyanın her tarafına yayılan bir huzursuzluk var; bizi bir araya getiren güçlerin yeni tehlikeler oluşturduğu ve herhangi tek bir ülkenin kendisini küresel güçlerden tecrit etmesini zorlaştırdığı hissiyatı..." ifadesini kullandı.
Ebola salgının oluşturduğu tehdit,  Rusya'nın "büyük ülkelerin toprak arzuları için küçükleri ezdiği günleri hatırlatan" Avrupa'daki saldırganlığı, Suriye ve Irak'taki teröristlerin vahşeti gibi sorunların acil ilgi gerektirdiğini kaydeden Obama, "Ancak bunlar, daha geniş boyutlu bir problemin de göstergeleri: Uluslararası sistemimizin birbirine bağlı dünyaya ayak uydurmadaki başarısızlığı. Gelişmekte olan ülkelerin kamu sağlık kapasitelerine yeteri kadar yatırım yapmadık. Çok sıklıkla, zorluklar olduğu zaman uluslararası normları hayata geçirmedik. Dünyanın birçok yerinde şiddet yanlısı aşırıcılığı besleyen hoşgörüsüzlüğe, mezhepçiliğe ve umutsuzluğa yeterli kuvvetle karşı koymadık" diye konuştu. 

"Ya uluslararası sistemi yenileyebiliriz ya istikrarsızlık akıntısına tekrar kapılırız"
Obama, "Birleşmiş Milletler olarak bugün önlerinde bir seçim bulunduğunu" belirterek, "Ya şimdiye kadar çok fazla ilerlemeye imkan sağlayan uluslararası sistemi yenileyebiliriz ya da istikrarsızlık akıntısına kendimizi tekrar kaptırmamıza izin veririz" ifadesini kullandı.
Büyük ve küçük ülkeler olarak herkesin, öncelikle uluslararası normlara riayet etme ve uygulama sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Obama, "Büyük ülkeler küçükleri taciz edememeli; insanlar kendi geleceklerini seçebilmeli" dedi. Obama, ABD ve müttefiklerinin Ukrayna halkını desteklemeye devam edeceğini kaydederek, Rusya'ya saldırganlığından ötürü bedel ödeteceklerini söyledi ve diğer ülkeleri de "tarihin doğru tarafında" kendilerine katılmaya çağırdı.
Obama, Ukrayna'da Rusya'nın diplomasi ve barış yolunu seçmesi halinde yaptırımları kaldıracaklarını ve Rusya'nın ortak zorluklara göğüs germedeki rolünü memnuniyetle karşılayacaklarını kaydetti.

"(İran'a) tarihi fırsatı kaçırmayın"
ABD'nin Ebola salgınıyla mücadeleye yaptığı yatırımlardan bahseden Obama, yüzbinlerce ölüme, korkunç acılara, ekonomik istikrarsızlıklara neden olabilecek ve sınırlar ötesine hızla yayılan bu hastalığı durdurmak için daha geniş çaplı çabaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.
Obama, ABD'nin İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili meseleye çözüm bulunması için de diplomatik çözümü takip ettiğini söyleyerek, İran'a önündeki "tarihi fırsatı" değerlendirmesi çağrısında bulundu. Obama, "İran'ın liderleri ve halkına mesajım şu: Bu fırsatın kaçmasına izin vermeyin. Bir taraftan sizin enerji ihtiyaçlarınızı karşılarken diğer taraftan da dünyaya programınızın barışçıl olduğuna dair güvence veren bir çözüme ulaşabiliriz" dedi.
Obama, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda da ABD'nin üzerine düşeni yapacağını ve diğer ülkelere de bu mücadelede yardım edeceğini belirtirken, ancak bu çabanın, her büyük ülkenin buna katkı sağlaması halinde başarılı olabileceğini söyledi.
İsrail-Filistin sorununa da kısaca değinen Obama, bu sorunu ele almak için de liderliğin gerektiğini, "önlerinde kasvetli bir manzara olsa da", ABD'nin barışın takipçisi olmayı asla terketmeyeceğini vurguladı.
Batı Şeria ve Gazze'deki statükonun sürdürülebilir olmadığını ifade eden Obama, "Ben Başkan olduğum sürece, iki devletin yan yana, barış ve güvenlik içerisinde yaşadığı ortamda İsrailliler, Filistinliler, bölge ve dünyanın daha adil olacağı ilkesinin arkasında durmaya devam edeceğim" dedi.

"ABD'nin İslam'la savaşta olmadığının altını yeniden çiziyoruz"
Şu anki yüzyılda, "dünyanın en büyük dinlerinden birini çarpıtan ölümcül ve ideolojik teröristlerle karşı karşıya olduklarını" kaydeden Obama, Amerika'nın tüm dış politikasını "terörizme tepki gösterme" üzerine temellendirmeyeceğini, bunun yerine El Kaide ve bağlantılı unsurlara karşı hedef odaklı kampanya yürüttüklerini belirtti. 
Obama, "Aynı zamanda, ABD'nin İslam'la savaşta olmadığının ve hiçbir zaman da olmayacağının yeniden altını çiziyoruz. İslam barışı öğretir. Dünya genelindeki Müslümanlar şeref ve adalet hissiyle yaşamayı arzular. Amerika ve İslam'a gelince de, 'biz ve onlar' diye birşey yok, biz bir bütünüz, çünkü milyonlarca Müslüman Amerikalı ülkemizin dokusunu oluşturmakta" diye konuştu.
Terör örgütü IŞİD'in geriletilmesi ve sonunda yok edilmesi gerektiğini yineleyen Obama, "Bu örgüt, Irak ve Suriye'de önüne çıkan herkese korku saldı. Hiçbir Tanrı teröre göz yummaz. Hiçbir şikayet bu eylemleri haklı göstermez. Bu şer akımıyla hiçbir müzakere olamaz. Bu gibi katillerin anladığı tek dil kaba kuvvet. Dolayısıyla ABD bu ölüm şebekesini parçalamak için geniş boyutlu bir koalisyonla birlikte çalışacak" dedi.

"(IŞİD ile mücadele) Dünyaya bu çabaya katılma çağrısında bulunuyorum"
Obama, bu çabada yalnız olmadıklarını, yabancı toprakları işgal etmek için ABD askeri gönderme niyeti de taşımadıklarını belirterek, şöyle devam etti:
"Bunun yerine, toplumlarını yeniden kazanmak için savaşan Iraklıları ve Suriyelileri destekleyeceğiz. Hava saldırılarında askeri gücümüzü kullanacağız. Sahada bu teröristlere karşı savaşan güçlere eğitim ve ekipman sağlayacağız. Örgütün finansmanını keseceğiz ve bölgenin içine ve dışına savaşçı akışını durduracağız. Şu ana kadar zaten 40'ın üzerinde ülke bu koalisyona katılmayı önerdi. Bugün, dünyaya bu çabaya katılma çağrısında bulunuyorum. IŞİD'e katılanlar, hazır yapabiliyorken savaş alanını terk etmeliler. Nefret için savaşmaya devam edenler, giderek yalnız kaldıklarını görecekler. Tehditlere boyun eğmeyeceğiz ve geleceğin yok edenler değil inşa edenlere ait olduğunu göstereceğiz." 
Tüm dünyanın, özellikle de Müslüman toplumların El Kaide ve IŞİD'in ideolojisini açıkça, kuvvetle ve kalıcı biçimde reddetmesi gerektiğini vurgulayan Obama, "IŞİD, El Kaide ya da Boko Haram'ın ideolojisi, kalıcı bir temelde ifşa edilmesi, karşı konulması ve reddedilmesi halinde güçten düşer ve ölür" dedi.

"Mezhepçi çekişmeleri reddetmenin zamanı"
Obama, teröristlerin beslendiği koşulları oluşturan çatışmalar sarmalını, özellikle mezhepsel çatışmaları ele almaları gerektiğini belirterek, "bugün Müslüman toplumlar arasındaki şiddetin, çok fazla insani acılara neden olduğuna" değindi. Obama, "Ortadoğu genelindeki Sünniler ve Şiiler arasındaki terör kampanyaları ve aracılı savaşların yol açtığı yıkımı farkına varmanın zamanı. Siyasi, sivil ve dini liderlerin mezhepsel çekişmeleri reddetmelerinin zamanı. Net olalım: Bu hiç kimsenin kazanmadığı bir savaş" diye konuştu.
Suriye'deki iç savaşın tek kalıcı çözümünün siyasi, etnik kimlikleri ya da inançlarına bakılmaksızın tüm Suriye halkının meşru arzularına yanıt veren kapsayıcı bir siyasi değişim olduğunu kaydeden Obama, Arap ve Müslüman dünyasından ülkelerin, halklarının, özellikle de gençlerinin oluşturduğu olağanüstü potansiyele eğilmesi gerektiğini de belirtti.

"Evet, bizim de problemlerimiz var ama..."
Amerika eleştirilirken, ABD'nin de ideallerini yerine getirmekte başarısız olduğu zamanların olduğu ve ülkenin kendi içinde de birçok problemleri bulunduğu yönünde hızlıca yorumlar getirildiğine işaret eden Obama, geçtiğimiz aylarda Ferguson'da yaşanan olaylara atıfta bulunarak, "Evet doğru. Bizde de ırk ve etnik kökene dayalı tansiyonlar oluşuyor" dedi.
ABD olarak bu sorunları ele almak için durmadan çalıştıklarını ve ülkelerinin birliğini daha da mükemmel yapmaya uğraştıklarını ifade eden Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Şu anki Amerika, 100 yıl, 50 yıl, hatta 10 yıl öncesinin Amerikası değil. Çünkü biz ideallerimiz için savaşıyoruz ve yanlışa düştüğümüzde de kendimizi eleştirmede istekli davranıyoruz. Çünkü, liderlerimizi (yapılan yanlışlardan) sorumlu tutuyoruz ve bağımsız yargı ve özgür basında ısrar ediyoruz.  Çünkü, biz farklılıklarımızı hukukun üstünlüğüne saygı göstererek, her ırk, dinden insan için yer açarak ve ülkesini daha iyiye görecek her bir kadın ve erkek bireyin kapasitesine inanarak, açık demokratik alanda ele alıyoruz".

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner71
10°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hükumetin koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri nasıl buluyorsunuz?
Hükumetin koronavirüs'e karşı aldığı önlemleri nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 15 Nisan 2021
İmsak 04:47
Güneş 06:18
Öğle 13:09
İkindi 16:52
Akşam 19:50
Yatsı 21:16
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 30 54
5. Altay 29 53
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Tuzlaspor 30 44
9. Ümraniye 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23