Hasan BOZBEY/BURSA, (DHA)-BURSA’da Osmangazi Belediyesi tarafından, bu yıl 19’uncusu düzenlenecek olan Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri başlıyor. 5 Nisan Cuma günü gerçekleştirilecek olan, ‘Sultanlar 1. Mustafa, 2. Osman, 4. Murad Dönemleri ve Bursa Sempozyumu’ ile başlayacak olan fetih şenlikleri, 28 Nisan Pazar günü yapılacak Rahvan At Koşusu ile son bulacak.

Osmangazi Belediyesi, Osmanlı’nın beylikten cihan devletine uzanan yolculuğunun ilk kapısı olan Bursa’nın fethinin 698’inci yılında, Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’nin 19’uncusunu düzenleyecek. Nisan ayı boyunca, spordan kültür ve sanata kadar, pek çok alanda etkinliğin yer alacağı fetih şenlikleri için hazırlıklar tamamlandı. Şenlikler, 5 Nisan Cuma günü Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirilecek olan ‘Sultanlar 1. Mustafa, 2. Osman, 4. Murad Dönemleri ve Bursa Sempozyumu’ ile başlayacak. Sempozyum öncesinde 4. Murad Dönemi ve Bursalı Müellifler Sergisi’nin açılışı da yapılacak. Şenlikler kapsamında, 6 Nisan Cumartesi günü saat 06.00’da Ulu Cami’de fetih duası okunacak. Aynı gün saat 17.30’da Tophane Meydanı’nda gerçekleştirilecek törenin ardından, saat 18.30’da Fetih Yürüyüşü başlayacak. Saltanat Kapı’dan başlayacak olan yürüyüş, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde son bulacak.

KÖY DÜĞÜNÜ İLE BİN YILLIK GELENEK YAŞATILACAK

Her şenlikte birbirinden renkli görüntülere sahne olan ve Bursalıların her yıl merakla beklediği Köy Düğünü etkinliği ise 14 Nisan Pazar günü saat 12.00’da Armutköy ve Dereçavuş Mahallelerinde yapılacak. Armutköy’den kız alınacak ve ardından Dereçavuş’ta yapılacak düğün ile bin yıllık gelenek günümüze taşınacak.

TARİH VE SPOR OSMANGAZİ’DE BULUŞACAK

Fetih Şenlikleri’nin en önemli etkinlikleri arasında yer alan, Uluslararası Osmangazi Kent Koşusu ile Tarihi Kent Koşusu Halk Maratonu yarışları ise 21 Nisan Pazar günü start alacak. Tophane Meydanı’ndaki Saltanat Kapı önünden sabah saat 10.30’da başlayacak Uluslararası Osmangazi Kent Koşusu’na katılacak yarışmacılar, 15 kilometrelik parkuru tamamlayabilmek için ter dökecek. Saat 10.35’de start alacak olan 4 kilometrelik Tarihi Kent Koşusu Halk Maratonu ise Saltanat Kapı’dan başlayarak Pınarbaşı Meydanı’nda sone erecek.

Hafif ticari araçla otomobil çarpıştı; 1'i bebek, 5 yaralı Hafif ticari araçla otomobil çarpıştı; 1'i bebek, 5 yaralı

RAHVAN ATLARI BURSA’NIN FETHİ İÇİN KOŞACAK

19. Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fetih Şenlikleri, 28 Nisan Pazar günü saat 12.00’da gerçekleştirilecek Rahvan At Koşusu ile sona erecek. Türkiye’nin dört bir yanından gelen rahvan atları ve binicilerinin yer alacağı Rahvan At Koşusu ile Osmanlı’dan kalma gelenek günümüze taşınacak. (DHA)